چهارشنبه، ۲۴ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۳۹

به گزارش خبرگزاری مهر،روز دوشنبه در مراسمی با حضور مرتضی روزبه استاندار،بیژن نوباوه عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، مرادخانی معاون امور هنری…

به گزارش خبرگزاری مهر،روز دوشنبه در مراسمی با حضور مرتضی روزبه استاندار،بیژن نوباوه عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، مرادخانی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از هنرمندان استان بنیاد رسمی پزوهش هنر و موسیقی در سرای سعدالسلطنه قزوین افتتاح شد و فعالیت خود را آغاز کرد.

علی مرادخانی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم گفت: با راه اندازی این بنیاد فضای بسیار مناسبی برای پیگیری امور مربوط به پژوهش و ثبت موسیقی بومی و نواحی ایران در اختیار علاقمندان قرار گرفته که باید از آن بخوبی استفاده شود.

وی افزود: تمدن ایران جایگاه ویژه‌ای در جهان دارد و شایسته نیست کشوری با بیش از پنج هزار سال تمدن و داشتن فرهنگ غنی، امکانی برای ثبت و حراست از داشته‌های فرهنگی خود در اختیار نداشته باشد.

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: باید در زمینه موسیقی که هنری بسیار ظریف و شکننده است  فعالیت و تلاش بیشتری صورت گیرد تا بتوان از آثار ملی و دینی خود صیانت کنیم.

مرادخانی گفت: متاسفانه بر خلاف نقاط مختلف جهان که کمترین افراد هنرمند خود را با اغراق و بزرگنمایی به دنیا معرفی می کنند ما دچار غفلت هستیم و بزرگان خود را درست به دیگران معرفی نمی‌ کنیم.

این مسئول تلاش‌های افراد برای حفظ موسیقی نواحی و مقامی کشور را قابل توجه دانست و افزود: برای جمع‌آوری داشته‌های فرهنگی باقی‌مانده در کشور هم باید تلاش شود زیرا
این عمل می‌تواند احیا و بازگشت بسیاری از موارد به جامعه‌ای را که در جستجوی شناخت هویت خود است، در پی داشته باشد و چه خوب است که ما مجموعه‌هایی از این دست را تقویت کنیم تا حفظ هویت ملی را ادامه دهیم و در این راستا مدیران هم وظیفه دارند حمایت لازم را انجام دهند.

معاون امور هنری وزیر ارشاد به دغدغه مسئولان قزوین در جذب حمایت مالی برای پیشبرد اهداف بنیاد پژوهشی هنر و موسیقی اشاره کرد و گفت: هنگامی که این پژوهشکده فعالیت‌ خود را آغاز کند تولیدهایی شکل می‌گیرد که قطعا نگاه حمایتی ما را در پی خواهد داشت و اعضاء کمیسیون فرهنگی مجلس نیز طی چند ماه گذشته همواره با ما همراهی کرده‌اند.

وی بیان کرد: حوزه‌ موسیقی مسائل خاص خود را دارد که امیدواریم با همراهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و شناخت‌هایی که ایجاد شده در چند سال آینده مجموعه موثر را راه‌ اندازی کنید و مدیریت را به افراد توانا بسپارید و سپس برای تاسیس پژوهشکده مشابه به دیگر نقاط کشور سفر کنید.

مرادخانی در پایان ابراز امیدواری کردبر ای گسترش هرچه بیش‌تر پژوهشکده‌های مشابه در سراسر کشور گام اساسی برداشته شود و افزود: این موضوع برای ما در معاونت امور هنری بسیار مهم است لذا از مدیران اداره ارشاد استان قزوین نیز درخواست می کنیم با مسئولان این مجموعه همراهی کنند تا امکانات نرم‌افزاری مورد نیاز در اختیار
این افراد قرار گیرد.

در ادامه محمدرضا درویشی مدیر بنیاد پؤوهشی هنر و موسیقی قزوین گفت: افتتاح نخستین پژوهشکده موسیقی در سراسر تاریخ پرفراز و نشیب موسیقی ایران از ابتدا تا امروز را در حالی جشن می‌گیریم که استاد لطفی از میان ما رفت ولی اعتقاد دارم در این شادی با ما شریک است.

وی سپس گزارشی از مراحل راه‌اندازی این مجموعه ارائه و عنوان کرد: حدود دو سال پیش، به دلیل خستگی از شهر تهران و همچنین اشباع شدن فعالیت‌های موسیقی در پایتخت،

و به واسطه دوستانی که در این شهر داشتم تصمیم گرفتم به قزوین بیایم به این امید که شاید محیط بکر و آماده این شهر پاسخگوی بخشی از نیازها و علایق من برای راه‌ اندازی پژوهشکده‌ای کوچک باشد، چون تصور می‌کردم این امکان در تهران وجود ندارد و تلاش بیست ساله من به ثمر نرسید.

درویشی تصریح کرد: وقتی فعالیت برای تاسیس پژوهشکده موسیقی آغاز شد تصور نمی کردیم امکاناتی به این گستردگی فراهم شود زیرا هدف ما فقط تحقیق و پژوهش است و
اگر آموزشی هم اتفاق بیفتد حتما در خدمت پژوهش خواهد بود چون تحقیق در زمینه موسیقی کلاسیک ایران در تهران صورت می‌گیرد اما آن‌چه با غفلت مواجه شده موسیقی مظلوم نواحی ایران است که هیچ متولی ندارد.

وی گفت: در دانشکده‌های هنری ایران موسیقی دستگاهی را آموزش می‌دهند و از موسیقی نواحی، که متاسفانه رو به زوال است، خبری نیست در حالی که موسیقی نواحی زیربنای موسیقی کشور و حتی به اعتباری ردیف‌های موسیقی ما به حساب می‌آید.

مدیر بنیاد پژوهشی هنر و موسیقی قزوین خاطرنشان کرد: هدف ما این است که متولی تحقیق و انتشار تحقیقات باشیم اما برای پیشبرد برنامه‌ها به حمایت مالی نیاز داریم، چون این مرکز مانند کتابخانه مجلس امکان درآمدزایی ندارد و اگر مسئولان حمایت مالی نکنند باید گفت امروز فقط یک بنای زیبا را افتتاح کرده‌ایم.

درویشی در پایان خطاب به هنرمندان استان قزوین گفت: من برای تحقق یک اتفاق مثبت ترک شهر و خانواده کرده‌ام و دست همکاری به سوی همه شما دراز می‌کنم و معتقدم همه باید دست در دست یکدیگر حرکت کنیم تا به موفقیت برسیم.

در این مراسم بیژن نوباوه، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شواری اسلامی، پیروز ارجمند، مدیرکل دفتر موسیقی، محمد سریر، داریوش پیرنیاکان، شاهین فرهت، کیوان ساکت، پروین غلامشاهی، محمدرضا اصلانی، حمیدرضا اردلان، محمدرضا نوربخش، علی ترابی، رییس انجمن موسیقی تهران، محمد وکیل‌ها، رییس انجمن موسیقی استان قزوین، حسن مهرجردی، بهروز فتحی، مرتضی باقرنژاد، محمد خوشرو، مشاوران معاون امور هنری، سیدمحمد میثمی، علیرضا خزائلی، مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی قزوین و حبیبی و پارسا معاونان عمرانی و برنامه ریزی استانداری قزوین هم حضور داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.