سه شنبه، ۰۶ خرداد ۹۳ - ۰۹:۲۹

به گزارش خبرگزاری مهر، نخستین جشنواره نقاشی مهربانی با طبیعت، با محوریت یوزپلنگ ایرانی، عصر دیروز، با حضور اهالی فرهنگ، هنر، ورزش و…

به گزارش خبرگزاری مهر، نخستین جشنواره نقاشی مهربانی با طبیعت، با محوریت یوزپلنگ ایرانی، عصر دیروز، با حضور اهالی فرهنگ، هنر، ورزش و دوستداران محیط زیست به کار خود پایان داد.

یوزپلنگ ایرانی ثروت ملی است

در ابتدای این مراسم، مجید رفیعی، مدیر فرهنگسرای ابن سینا، با تشکر از دانش آموزانی که در این جشنواره شرکت کردند، گفت: کارهای مشابهی در حوزه حفاظت از این نماد ایرانی، انجام شده که اعلام 7 هزار اثر رسیده به این جشنواره، گواه موفقیت برگزارکنندگان، در گام نخست است.

وی در ادامه افزود: یوزپلنگ ایرانی، ثروت ملی است و باید با آموزش های درست، روش های حفظ این ثروت ملی را به کودکان مان بیاموزیم تا آیندگان نیز، از آن بهره مند شوند.

رفیعی در پایان، اظهار داشت: این جشنواره با حمایت و همراهی سازمان حیات وحش میراث پارسیان، سازمان حفاظت از محیط زیست تهران، اداره آموزش و پرورش منطقه 2 و شهرداری این منطقه برگزار شد که از همگی آنها کمال تشکر را دارم.

پس از سخنان مدیر فرهنگسرای ابن سینا، کلیپی در معرفی یوزپلنگ ایرانی و چگونگی زندگی این حیوانِ در خطر انقراض نمایش داده شد که مورد استقبال حاضران در مراسم قرار گرفت.

مشارکت 90مرکز آموزشی

هادی پیروز حمیدی، دبیر این جشنواره، سخنران بعدی مراسم اختتامیه بود.

حمیدی با اشاره به اهمیت توجه و حمایت از یوزپلنگ ایرانی، خاطرنشان کرد: ایده نخست این طرح در اسفند سال گذشته شکل گرفت و پس از انتخاب یوزپلنگ ایرانی، به عنوان موضوع نخستین دوره نقاشی مهربانی با طبیعت، مراحل اجرایی این کار آغاز شد.

وی تصریح کرد: از 25 فروردین تا 31 اردیبهشت، مربیان آموزش دیده را به مدارس اعزام کردیم تا پس از ارائه اطلاعاتی درباره یوز ایرانی، آثار دانش آموزان را جمع آوری و به دبیرخانه ارسال کنند.

دبیر نخستین جشنواره نقاشی مهربانی با طبیعت، در پایان به حضور بیش از 90 مدرسه و مرکز آموزشی در این طرح اشاره کرد و گفت: پس از ارسال بیش از 7 هزار اثر به دبیرخانه جشنواره، این آثار در 2 مرحله داوری و 220 اثر به گالری جشنواره راه یافت و از بین این آثار نیز 80 اثر به عنوان برگزیده هریک از مراکز و 10 اثر به عنوان برگزیده این جشنواره انتخاب شد.

حداقل 50 قلاده یوز ایرانی در کشور وجود دارد

هومن جوکار، مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ ایرانی، از جمله مدعوینی بود که به سخنرانی پرداخت.

وی با تقدیر از والدین و مدارسی که مشوق دانش آموزان در این راه هستند، اظهار داشت:کاری که در 13 سال گذشته و در پروژه  بین المللی و برنامه توسعه ملل متحد شروع شده، توسط شما در این 2 سال به انجام رسیده است.

جوکار افزود: بخشی از پروژه یوز آسیایی، آگاه سازی در جهت حفاظت از آن بوده که امروزه به عنوان مهمترین بخش آن به شمار می رود.

مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ ایرانی، در پایان به جمعیت یوزپلنگ های ایرانی اشاره کرده و خاطرنشان کرد: حدود 6 میلیون هکتار، از مساحت کل کشور، زیستگاه یوزپلنگ آسیایی است؛ با روشی که ما برای به دست آوردن تعداد این نوع یوزپلنگ در ایران انجام دادیم، به این نتیجه رسیدیم که حداقل 50 قلاده در کشور ما وجود دارد و امیدواریم این تعداد به بیش از اینها برسد.

در ادامه مراسم میرشاد ماجدی سرپرست تیم استقلال تهران و دکتر کاووس سید امامی، استاد دانشگاه و مدیرعامل موسسه حیات وحش پارسیان نیز، درباره یوزپلنگ ایرانی به سخنرانی پرداختند.

در پایان مراسم نیز از برگزیدگان و دست اندرکاران نخستین جشنواره نقاشی مهربانی با طبیعت، “یوزپلنگ ایرانی، نقاشی خدا”، تجلیل شد.

نخستین جشنواره نقاشی مهربانی با طبیعت، “یوزپلنگ ایرانی، نقاشی خدا”، از 25 فروردین تا 31 اردیبهشت به همت فرهنگسرای ابن سینا، شهرداری و اداره آموزش و پرورش منطقه 2 در مدارس تهران برگزار شد و آثار برگزیده در قالب نمایشگاهی، از تاریخ دوم تا هشتم خرداد، در فرهنگسرای ابن سینا، در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.