چهارشنبه، ۱۹ آبان ۹۵ - ۱۰:۴۹
نخستین خط هایپرلوپ جهان

نخستین خط هایپرلوپ جهان در حالی میان دو شهر دوبی و ابوظبی ساخته می‌شود که کشور امارات با شرکت طراح و سازنده خطوط…

نخستین خط هایپرلوپ جهان در حالی میان دو شهر دوبی و ابوظبی ساخته می‌شود که کشور امارات با شرکت طراح و سازنده خطوط هایپرلوپ، وسیله نقلیه‌ای که گفته می‌شود در صورت ساخته شدن سریع‌ترین وسیله حمل و نقل جهان خواهد بود ، همکاری امضاء کرده است.درصورتی که رویای ساخت این وسیله نقلیه فوق سریع به واقعیت بپیوندد، احتمالا نخستین خط هایپرلوپ جهان میان دوبی و ابوظبی ساخته می‌شود و بدین ترتیب زمان تردد میان این دو شهر اصلی امارات به ۱۲ دقیقه کاهش می‌یابد. در ادامه با میهن پست همراه شوید.


فناوری ساخت خطوط هایپرلوپ هنوز در مرحله طراحی و آزمایش است و به همین علت، قراردادی که میان امارات و شرکت هایپرلوپ وان امضاء شده، بیشتر توافقی بر سر کلیات ساخت این خط مسافربری استئو بدین ترتیب، بخش اول این قرارداد تنها به بررسی و تحقیق درباره امکان احداث چنین خطی میان دبی و ابوظبی اختصاص داد.

[box type=”success” ]نخستین خط هایپرلوپ جهان در حالی قرار است که در کشور امارات ساخته شود که هایپرلوپ یا اَبَرچنبر نوع جدیدی از حمل و نقل سریع است که در این نوع حمل و نقل کپسول‌هایی در داخل لوله‌هایی که در آن شرایط خلأ حکمفرماست تا اصطکاکی در کار نباشد قرار می‌گیرند که سرعتی بالغ بر ۱۲۲۰ کیلومتر بر ساعت دارد. با این سرعت می‌شود ظرف تنها ۳۵ دقیقه از لس‌آنجلس به سان فرانسیسکو رفت. هایپر لوپ با استفاده از فشار هوایی که از عقب وسیله وارد و از خروجی‌های پائین آن به بیرون رانده می‌شود حرکت می‌کند.[/box]

ایده اولیه ساخت هایپرلوپ از ایلان ماسک، مهندس نوآور اهل آفریقای جنوبی و مقیم آمریکا است که هم اکنون مدیرعامل شرکت‌هایی چون تسلا و اسپیس‌ایکس است. اما آقای ماسک پس از آن که با دفاع از ایده خود، “عملی‌بودن” ساخت هایپرلوپ را به جامعه مهندسی جهان قبولاند، خود از سرمایه‌گذاری و فعالیت در این حوزه پرهیز کرد و آن را ‘به دنیای سرمایه‌گذاران و گروه‌های اقتصادی’ واگذار کرد.

نخستین خط هایپرلوپ جهان در امارات اگر به مرحله اجرا برسد باید گفت که ایده اصلی طرح آن یعنی ماسک به واقعیت خواهد پیوست چرا که این سیستم تا به حال فقط در حد یک ایده بوده و در این ایده واگنی در یک تونل بین دو شهر با حداقل مقاومت سر می خورد و حالت ایده آل در این سیستم حمل و نقل این است که هوا از تونل یادشده تخلیه شود اما ایجاد خلا در یک مسیر چند صد کیلومتری کار بسیار دشواری است.

به این ترتیب آقای ماسک می‌خواهد کمپرسوری را در برابر یک کپسول قرار دهد تا هوا را به پشت آن منتقل کند. بخشی از هوا نیز برای ایجاد یک لایه هوا که واگن روی آن حرکت خواهد کرد، به کار گرفته می‌شود و در این میان ماسک معتقد است با کمک متخصصان ایرودینامیک و ساخت موتور در شرکت اسپیس اکس و تسلا جزئیات اولیه طرح را آماده کرده تا بتواند شرایط را برای ساخت نخستین خط هایپرلوپ جهان در امارات را مهیا کند.

یکی از اصلی‌ترین مسیرهایی که هایپرلوپ برای آن طراحی شده، مسیر میان سانفراسیسکو و لس‌آنجلس است؛ دو ابرشهر ایالت کالیفرنیا که همچون دو شُش اقتصاد آمریکا عمل می‌کنند.

اگر رویای ساخت هاپیرلینک عملی شود آن وقت مسافران قادر خواهند بود فاصله میان سانفرانسیسکو و لس‌آنجلس را در زمانی حدود نیم ساعت طی کنند، زمانی حتی کوتاهتر از پرواز هوایی. هم اکنون مسیر زمینی میان این دو شهر بزرگ مستلزم حدود ۶ ساعت رانندگی بدون وقفه است.

اما پروژه هایپرلوپ، قرار است رویایی را به حقیقت بدل کند که در آن مسافران سوار کپسول‌هایی می‌شوند که حداکثر با سرعت حدود هزار کیلومتر در ساعت داخل یک لوله حرکت می‌کنند.

هم اکنون دو شرکت بزرگ سرمایه‌گذاری به دنبال ساخت اولین هایپرلوپ هستند؛ شرکت هایپرلوپ ترنسپورتیشن تکنولوژی و شرکت هایپرلوپ وان؛ که این دومی امروز قراردادی با سازمان حمل و نقل امارات متحده عربی امضاء کرد.

قرارداد امروز که بر فراز برج خلیفه، بلندترین برج جهان به امضای دو طرف رسید قرار است فعلا امکان عملی شدن چنین رویایی را بررسی کند و به همین منظور زمان فعلی برای تردد هوایی میان دبی و ابوذبی چیزی حدود یک ساعت است اما هایپرلوپ در صورت به واقعیت پیوستن، این زمان را به ۱۲ دقیقه کاهش خواهد داد.

شرکت هایپرلوپ که رئیس آن راب لوید، امروز در دبی حضور یافت، قرار است به زودی ماکتی واقعی از آنچه در سر می‌پروراند را به معرض نمایش بگذارد.

هایپرلوپ همچنین می‌تواند زمان سفر میان دبی تا ریاض را تا ۴۳ دقیقه کاهش دهد و سفر بین دوبی و دوحه را هم به زمانی حدود ۲۳ دقیقه برساند؛ اعدادی که برای مسافران هنوز یک رویا است و برای شرکت‌های هواپیمایی شاید کابوسی نزدیک به واقعیت.

هایپروان ترنسپورتیشن تکنولوژی، شرکت رقیب شرکت هایپروان هم چندی پیش توانست با کشور اسلواکی قراردادی مشابه امضاء کند که هدفش احداث خط هاپیرلوپی میان براتیسلاوا، وین و بوداپست است.

همزمان دیوید بیلی از مدرسه اقتصاد استون در بریتانیا در خصوص  ایده ساخت خط هایپرلوپ در امارات معتقد است:

ایده ساخت خط هایپرلوپ در امارات در قیاس با طرحی که پیش‌تر برای وصل کردن سانفرانسیسکو و لس‌آنجلس مطرح شده بود،”عملی‌تر” به نظر می‌رسد که البته اجرای چنین طرحی در کویر که احتمالا مسیر مستقیم و بدون پیچی را فراهم می‌کند، بهتر به نظر می‌رسد و همزمان چون یک دولت طرف چنین قراردادی است به اجرایی شدن آن کمک می‌کند.

با وجود این، به عقیده پرفسور بیلی، هنوز موانع بسیاری بر سر به واقعیت پیوستن این رویا وجود دارد؛ من جمله این که آیا اصولا مسافران دلشان می‌خواهد با چنین سرعتی و چنین وسیله‌ای سفر کنند؟

 

[highlight]منبع[/highlight] : [highlight]bbc[/highlight]

5 دیدگاه برای “نخستین خط هایپرلوپ جهان میان دو شهر دوبی و ابوظبی ساخته می‌شود”

 1. رامین گفت:

  هنوز خیلی مونده تا عملی بشه

 2. مهنوش گفت:

  همه چی رفته رو دور سرعت.همه عاشق سرعت هستن

 3. تیک تاک گفت:

  چه پروژه سختی.

 4. نرجس گفت:

  وای این بیاد ایران

 5. میهن پرست گفت:

  سریع السیره واقعا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.