جمعه، ۰۲ آبان ۹۳ - ۰۱:۴۳

به گزارش خبرنگار مهر، نخستین سمپوزیوم یک روزه بشر دوستی در ادبیات ایران زمین از صبح پنجشنبه با حضور اساتید و چهره های…

به گزارش خبرنگار مهر، نخستین سمپوزیوم یک روزه بشر دوستی در ادبیات ایران زمین از صبح پنجشنبه با حضور اساتید و چهره های ماندگار ادبیان ایران زمین به همت جمعیت هلال احمر استان همدان در سالن شهدای استانداری همدان آغاز شد و تا عصر این برنامه ادامه داشت.

استاندار همدان عصر پنجشنبه در نخستین سپوزیوم بشر دوستی در ادبیات ایران زمین اظهار داشت: بن مایه تمام خوبی ها و زیبایی ها بشر است و در هیچ جای دنیا به مانند ایران زمین این موضوع توصیف نشده است.

محمد ناصر نیک بخت افزود: شعرای بزرگ این سرزمین همه از گذشت و انسان دوستی یاد می کنند و در هیچ جایی از ادبیات ایران زمین نمی بینیم که از خشونت و چپاول و غارت سخن گفته باشد و همه آن از صلح و دوستی یاد کرده اند.

وی با اشاره به اینکه بن مایه هلال احمر بشر دوستی و خدمت به بشر است، ابراز داشت: جمعیت هلال احمر استان همدان با برگزاری این سمپوزیوم می خواهد تا بشر دوستی را از زبان ادبیات ایران زمین ترویج کند.

استاندار همدان با تاکید بر اینکه بشر را باید عزیز داشت، اظهار داشت: متاسفانه هر چه به سمت مدرنیته حرکت می کنیم این احساس کمتر می شود  و بشر با این همه عظمت را می بینیم که امروز در منطقه و به عناوین مختلف سیاسی نقش بر زمین می شود.

غیرتی که مانع  جنایات و کشتار بشر شود وجود ندارد

نیک بخت تاکید داشت: غیرتی که مانع این جنایات بشود وجود ندارد و اگر هدیه مدرنیته این است کاش نمی بود و می بینیم که تنها ایران است که با تاسی از فرهنگ ایرانی اسلامی در برابر این جنایات می ایستد و از منطقه دفاع می کند.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان همدان نیز در این مراسم اظهار داشت: بن مایه جمعیت هلال احمر تکریم انسان و بشر دوستی است و بیشتر جمعیت هلال احمر را جوانان تشکیل دادند.

بهروز کارحانه ای آشنایی جوانان با افکار بشر دوستانه را از اهداف برگزاری سمپوزیوم بشر دوستی در همدان عنوان کرد و افزود: امیدواریم با برگزاری این برنامه ها بتوانیم این اهداف را گسترش بدهیم.

وی در ادامه عنوان داشت: 47 مقاله ارزشمند در مورد بشر دوستی به این سمپوزیوم ارسال شده است که 14 مقاله به عنوان مقالات برتر برگزیده شده اند.

کارخانه ای ادامه داد: ادبیات ایران مملو از عشق، گذشت، اتحاد، معنویت و گذر از ناسوت به سمت ملکوت است.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان همدان در ادامه سخنانش افزود: ادبیات ایران زمین بر ترویج صلح و دوستی و نگهداری از بشر تاکید کرده است.

کارخانه ای با بیان اینکه صلح و دوستی به کرات در ادبیات ایران تکرار شده است، اظهار داشت: برگزاری نخستین سمپوزیوم صلح و دوستی ایران زمین در همدان یاد آور سبقه تاریخی بشر دوستی و صلح این شهر است.

جمعیت هلال احمر به لحاظ آمادگی از وضعیت مطلوبی برخوردار است

وی در ادامه با بیان اینکه جمعیت هلال احمر استان همدان در امداد کوهستان رتبه نخست را در کشور به خود اختصاص داده است، عنوان داشت: جمعیت هلال احمر به لحاظ آمادگی از وضعیت مطلوبی برخوردار است.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان همدان بیان داشت: در حال حاضر 178 داوطلب و نیرو و دو هزار امدادگر و جوان داوطلب در جمعیت هلال احمر استان همدان فعالیت می کنند.

وی در مورد آمادگی برای فصول سرد سال نیز ابراز داشت: امداد کوهستان و امداد جاده برای مقابله با شرایط اضطراری و کولاک کاملا آماده است.

وی با بیان اینکه 43 نوع بحران در دنیا وجود دارد، افزود: تعداد بحران ها در استان همدان کم است.

کارخانه ای بر آموزش های اولیه برای هر فرد در جامعه تاکید کرد و گفت: یک پایگاه هوایی و 12 پایگاه جاده ای با تجهیزات کامل آماده خدمت رسانی به مردم هستند.

گفتنی است در این مراسم یک روزه، مقاله هایی با عنوان” احسان و پیامد های آن در بوستان سعدی” و ” توجه انسان در شعر نو ایران” و ” جلوه های صلح و آشتی در اشعار مولانا و سعدی و حافظ” ” زمینه های بشر دوستی در ادبیات عرفانی ایران” و ” بازتاب بشر دوستی در ادبیات ایران زمین با محوریت شاهنامه” ارائه و در پایان مراسم از مقالات برتر تجلیل شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *