سه شنبه، ۰۴ شهریور ۹۳ - ۰۷:۵۷

نخستین عمل جراحی “برداشت اسپرم از بیماران مبتلا به آزواسپرم (TESE)” جنوب و جنوب غرب کشور در مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی خوزستان…

نخستین عمل جراحی “برداشت اسپرم از بیماران مبتلا به آزواسپرم (TESE)” جنوب و جنوب غرب کشور در مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی خوزستان انجام شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خوزستان، دکتر علی‌رضا خردمند، آندرولوژیست مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی خوزستان پیش از انجام این عمل، که امروز(4 شهریور ماه) انجام شد، در جمع خبرنگاران گفت: ناباروری همواره یک مشکل در جوامع بشری بوده است. یکی از اولین نوشته‌ها در رابطه با باروری مربوط به علی بن عباس اهوازی، پزشک ایرانی قرن سوم هجری بوده که در کتاب الطب الملکی به تشریح ساختمان رحم و نقش آن در زایمان پرداخته است.

وی ادامه داد: اولین اقدام در درمان‌های نوین ناباروری به دهه 60 میلادی برمی‌گردد که رابرت جی ادواردز در سال 1969 موفق به انجام اولین لقاح خارجی رحمی یا IVF شد که نوبل پزشکی را برای وی به ارمغان اورد. اما اولین نوزاد IVF در سال 1987 توسط خانم لوییس بروان انگلیسی متولد شد.

آندرولوژیست مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی خوزستان توضیح داد: بر اساس مطالعات انجام شده و مطالعه پژوهشگاه ابن‌سینا، نرخ ناباروری در ایران حدود 20.2 درصد اعلام شده است که با توجه به نرخ باروری 7 تا 27 درصدی (با متوسط 15درصد) در کل جهان، متاسفانه نرخ بالایی در ناباروری است. زمان زیادی از سال‌هایی که زوج‌های نابارور ایرانی مجبور به پذیرش رنج سفر به خارج از کشور بودند، نمی‌گذرد اما پیشرفت‌های قابل توجه ایران موجب شده که امروز بتوان به جرات اعلام کرد در زمینه درمان ناباروری در ایران هیچ کمبودی وجود ندارد و تمام امکانات تشخیصی و درمانی در کشورمان فراهم انجام شده و ایران هم‌پای کشورهای پیشرفته در این زمینه به فعالیت مشغول است.

خردمند با بیان این‌که حدود 50 درصد از علل ناباروری به مشکلات مردها اختصاص دارد، افزود: اهمیت مشکل ناباروری مردان به خوبی روشن است. با ورود به عصر درمان‌های مدرن ناباروری و به خصوص تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم یا ICSI، بسیاری از مشکلات مردان با تعداد اندک اسپرم حل شده است.

وی ادامه داد: البته مشکلی که شاید تا کمی بیش از یک دهه قبل به نظر غیرقابل حل می‌رسید، مشکل بیماران آزواسپرم یا افراد فاقد اسپرم بوده است. با کشف و اعلام روش‌های جدید در درمان این بیماران، پنجره جدیدی به دنیای درمان ناباروری گشوده شد که امروزه ما در مرکز تحقیقات و درمان ناباروری جهاد دانشگاهی استان خوزستان افتخار شروع کار با این روش را داریم. این روش در سراسر دنیا در مراکز معدودی انجام می‌شود و در کشور ایران نیز مراکز انگشت‌شماری به این امر می‌پردازند.

آندرولوژیست مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی خوزستان گفت: این روش که برای اولین بار در استان خوزستان و استان‌های همجوار صورت می‌گیرد، در بیمارانی که در آزمایش‌های معمول و حتی نمونه‌برداری‌های قبلی، فاقد اسپرم بوده‌اند، با استفاده از بزرگ‌نمایی میکروسکپیک و در طی عمل جراحی اقدام به جستجوی مناطق مختلف جهت یافتن اسپرم می‌کند. با این روش در بسیاری از بیماران می‌توان اسپرم مناسب را جهت تلقیح خارج رحمی یافت و می‌توان در همان جلسه از آن استفاده کرد و یا پس از فریز کردن در آینده از آن سود برد.

خردمند اظهار کرد: با توجه به این که حدود یک درصد کل مردان جامعه و حدود 10 درصد از مردان نابارور، مبتلا به آزواسپرمی هستند؛ استفاده از روش میکروسکپیک و یافتن اسپرم یا Micro – TESE می‌تواند موجب شود بسیاری از خانواده‌هایی که تا به حال امیدی به داشتن فرزند نداشته‌اند، بتوانند با استفاده از اسپرم و تخمک زوج و یا به عبارتی با ژنتیک خودشان صاحب فرزند شوند.

وی عنوان کرد: در گروه آزواسپرم هر گاه علت عدم وجود اسپرم، در مسیر خروجی آن باشد، می‌توان با نمونه‌برداری معمول اقدام به پیدا کردن و استفاده از اسپرم کرد. البته در بیشتر بیماران که انسدادی در کار نیست، روش نمونه‌برداری معمول کمکی نخواهد کرد. تا چندین سال قبل به این قبیل مردان، موارد غیرقابل درمان اطلاق می‌شد و تنها راه آنها پذیرش فرزندخوانده بود اما امروز با استفاده از جستجوی زیر میکروسکپ می‌توان در موارد زیادی از این بیماران اسپرم مناسب و کافی جهت استفاده در لقاح خارجی از رحمی پیدا کرد.

خردمند در پایان، تلاش‌های جهاد دانشگاهی خوزستان و هم‌چنین پژوهشگاه رویان تهران را در گردآوری مجموعه نیروی انسانی و تجهیزات این مرکز بسیار تاثیرگذار دانست و گفت: امید است این مجوعه موفق در جهت حل مشکلی از مشکلات درمانی مردم منطقه جنوب و جنوب غرب کشور و سایر هموطنان در زمینه ناباروری با قدرت به فعالیت‌های خود ادامه دهد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.