شنبه، ۱۰ خرداد ۹۳ - ۱۱:۵۴

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، وی روز جمعه در پایان مذاکرات «الکساندر نوواک» و«یوری پرودان» وزیران انرژی روسیه و اوکراین…

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، وی روز جمعه در پایان مذاکرات «الکساندر نوواک» و«یوری پرودان» وزیران انرژی روسیه و اوکراین و رییسان شرکت های گازپروم روسیه و «نفت و گاز» اوکراین در برلین پایتخت آلمان خاطرنشان کرد که گفت و گوهای طرفین با پیشرفت همراه بوده است.

از سوی دیگر وزیر انرژی اوکراین تاکید کرد که کشورش روز جمعه، 786 میلیون دلار به شرکت گازپروم پرداخت کرده است. این مبلع به یک بانک آمریکایی تحویل شده تا به زودی به حساب گازپروم منتقل کند.

کمیسر امور انرژی اروپا نیز گفت: به محض اینکه این مبلغ به حساب گازپروم واریز شود ادامه مذاکرات امکانپذیر خواهد بود.

پیش بینی می شود این مبلغ بامداد دوشنبه آینده به حساب گازپروم واریز شود. به محض اینکه روسیه دریافت آن را اعلام کند، دور جدید مذاکرات بعدازظهر همان روز در بروکسل آغاز می شود.

اوکراین که از آذرماه سال گذشته صحنه اعتراضات مردمی و برکناری دولت تحت حمایت مسکو بوده، با تنش های زیادی از جمله جدایی شبه جزیره کریمه از کی یف، پیوستن آن به مسکو و فعالیت های جدایی طلبان طرفدار روسیه در شهرهای شرق این کشور روبرو است.

تحولات اوکراین مهمترین رویارویی مسکو با غرب بعد از پایان جنگ سرد در دهه 1990 است و به مناقشه بر سر مسایل دیگری از جمله قیمت گاز صادراتی روسیه به اوکراین تبدیل شده است.

**مترجمام**1480** 2023

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *