چهارشنبه، ۲۱ خرداد ۹۳ - ۰۷:۳۹

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی این دانشگاه در روز سه شنبه، استادیار دانشکده علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: در این مرکز…

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی این دانشگاه در روز سه شنبه، استادیار دانشکده علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: در این مرکز مشاوره های ژنتیکی قبل ازدواج، پیش از بارداری و هنگام بارداری به زوج های جوان ارایه می شود.

ˈعباس نیک روشˈ اظهار کرد: علاوه بر آن در این مرکز آزمایشگاه مجهزی برای انجام آزمایش های مرتبط با بیماری های ژنتیکی دایر شده تا زوج های جوان بتوانند پیش از ازدواج سنجش های لازم را در این مرکز انجام دهند.

وی اضافه کرد: با توجه به باورهای فرهنگی و بافت جمعیتی خاص استان و گسترش ازدواج های خویشاوندی، ارائه خدمات مشاوره ژنتیک می تواند کمک خوبی برای پیشگیری از بیماری های وراثتی در خانواده ها باشد.

وی هدف از مشاوره ژنتیکی را ارائه اطلاعات به خانواده های در معرض خطر اختلالات ژنتیکی و یا خانواده های دارای اعضای مبتلا به نقایص مادرزادی و اختلالات ژنتیکی عنوان کرد که می تواند منجر به پیشگیری و کاهش بیماری های ژنتیکی مادرزادی شود.

مشاوره ژنتیک شاخه ای از ژنتیک پزشکی است که به بررسی احتمال بروز بیماری های ژنتیکی در افراد می پردازد و یک فرآیند ارتباطی است که مشکلات ناشی از رخ دادن یا احتمال رخ دادن یک بیماری ژنتیکی در خانواده را بررسی می کند.

استان خراسان شمالی 867 هزار نفر جمعیت دارد. ک/1

2712/626

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.