دوشنبه، ۰۵ آبان ۹۳ - ۰۷:۱۷

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: نخستین موزه تعاملی اختراعات دانشمندان ایرانی در مشهد تاسیس می‌شود. به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان…

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: نخستین موزه تعاملی اختراعات دانشمندان ایرانی در مشهد تاسیس می‌شود.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، رجبعلی لباف خانیکی در بازدید از برنامه تور سرزمین دانایی در فرهنگ سرای علوم و نجوم مشهد، افزود: به استناد، اسناد و مدارک، کتاب‌ها و سفرنامه‌های موجود، ایران تا دوره صفوی بدون تردید مهد علم بوده است و مکان‌هایی برای اشاعه علم وجود داشته است. مجمع اخوان الصفا، ربع رشیدی و نظامیه‌ها که در سرتاسر ایران پراکنده بودند به علوم پایه و نظری می‌پرداختند.

وی گفت: شخصیت‌های بزرگی مانند ابوریحان، ابوعلی سینا، ابول الوفا بوزجانی و خواجه نصیر طوسی دانشمندان ایرانی بوده‌اند که در طی قرن‌ها خوش درخشیدند و این نشان می‌دهد سرزمین ایران همیشه جایگاه و مهد علم بوده است.

لباف خانیکی افزود: در طول زمان اتفاقاتی مانند رنسانس اروپا سبب شد خواب آلودگی اروپا به ایران راه پیدا کند و بیداری ما نصیب اروپاییان شود، البته به تازگی در ایران پرداختن به مباحث علمی زیاد شده است و خوشبختانه می‌توان طلیعه این موضوع را در تور سرزمین دانایی مشاهده کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *