پنجشنبه، ۰۵ تیر ۹۳ - ۰۷:۵۱

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد در این مراسم گفت : اگر در شهر مشهد بخواهیم به سمت توسعه حرکت کنیم…

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد در این مراسم گفت : اگر در شهر مشهد بخواهیم به سمت توسعه حرکت کنیم باید روند مصرف انرژی خورشیدی ، توسعه ای و در جهت رشد باشد.

علی آبسالان افزود : میزان تابش انرژی خورشیدی به زمین در یک ساعت برابر با انرژی مورد نیاز کره زمین است و ما در این کلانشهر باید از این ظرفیت استفاده کنیم.

وی ادامه داد : امروز متوسط شدت تابش نور خورشید در کشور ما فوق العاده زیاد است و معادل یک هزار و 200 کیلوساعت برق در متر مربع می شود و در خراسان رضوی این شدت بالاتر است و با آن بین یک هزار و 800 تا دو هزار و 300 کیلو وات ساعت برق در متر مربع می توان تولید کرد.

وی بیان کرد : این به دلیل آن است که ما در سال بیش از 300 روز آفتابی داریم و این ظرفیت بالقوه ارزشمندی برای تولید انرژی های نو می باشد.

وی گفت : در این راستا شهرداری مشهد تخفیفات ویژه ای برای واحدهای ساختمانی که از پنل خورشیدی استفاده کنند در نظر می گیرد که کار تدوین آن در حال انجام است.

وی افزود : در راستای ترویج و بهره برداری از انرژی خورشیدی نخستین مولد برق خورشیدی شهرداری در راستای تحقق اهداف شهر هوشمند در پایانه مسافربری نصب و بهره برداری شده است.

وی اعلام آمادگی کرد که مشابه این اقدام را در شهرداری های منطقه چهار و هفت شهرداری مشهد بعنوان مناطق پیشرو این مجموعه با تامین اعتبار توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات انجام شود.

آبسالان گفت : شهرداری مشهد ظرفیت بسیاری گسترده ای در این حوزه دارد و لذا طراحی مولدهایی با ظرفیت بسیار بیشتر از مجموعه مذکور مورد نیاز است.

وی بیان کرد : از سویی باید در شهر هوشمند در حوزه انرژی و استفاده از آن ابتکارات جدی و گسترده ای صورت گیرد چنانکه از این انرژی های تجدیدپذیر در حوزه حمل و نقل ، صنایع و بخش خانگی در سطح وسیع استفاده گردد.

وی ادامه داد : هم اینک از پنل های خورشیدی در سطح محدودی برای روشنایی شهر هم استفاده می شود که باید توسعه یابد.

مدیر عامل سازمان پایانه های شهرداری مشهد نیز در این مراسم گفت : اجرای این مولد برق خورشیدی در راستای ارایه خدمات سالم و مطلوب به زائران و مجاوران رضوی است .

شریعتی افزود : مصرف برق پایانه های مسافربری مشهد بالغ بر 1،5 مگاوات است که با توجه به اهمیت ذخیره و مصرف بهینه انرژی ، ایجاد این مولد 20 کیلو واتی سالانه حدود هفت درصد برق مصرفی پایانه را تامین می کند.

وی بیان کرد : ایجاد این مولد برق خورشیدی که در وسعت 300 متر مربع با 100 پنل در پایانه مسافربری امام رضا (ع) اجرا شده ، سالانه 32 هزار کیلو وات ساعت برق تولید می کند.

وی گفت : از سویی با صرفه جویی در مصرف سوخت فسیلی به میزان هشت هزار و 500 لیتر در سال ، منجر به کاهش آلایندگی هوا و جلوگیری از تولید سالانه 16 تن گازهای گلخانه به هوای شهر می شود.

وی افزود : 70 درصد هزینه ایجاد این مولد برق از محل یارانه اختصاصی دولت و مابقی توسط شهرداری مشهد تامین شده است.

وی گفت : با توجه به نیاز گسترده این پایانه و گستردگی سطح خدمات و فعالیت ها ،در کنار استفاده از انرژی خورشیدی ، استفاده از سایر انرژی ها از جمله ایجاد نیروگاه تولید برق با مقیاس کوچک CHP را نیز در دست اجرا داریم و ظرف دو ماه آینده با مشارکت بخش خصوصی بهره برداری می شود.

شریعتی با اشاره به اینکه بر اساس آمارها متوسط راندمان در نیروگاه های بزرگ برق حدود 35 درصد برآورد می شود ، افزود : در نیروگاه های CHP این راندمان در حد 75 تا 85 درصد می باشد که حداقل راندمان انرژی آنها دو برابر است ضمن آنکه به همین میزان هزینه تمام شده کمتر خواهد بود.

وی با اشاره به آلودگی بالای هوای شهر مشهد ابراز امیدواری کرد که با استفاده از این انرژی ها این آلودگی ها کاهش و سلامت هوا و زندگی شهروندان و زائران افزایش یابد.

2713/659

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.