پنجشنبه، ۲۴ مهر ۹۳ - ۰۵:۱۶

به گزارش خبرنگار مهر، معاون پیشگیری از وقوع جرم سیستان و بلوچستان در نخستین نشست ساماندهی سکونت گاه های غیر رسمی شهرستان زاهدان…

به گزارش خبرنگار مهر، معاون پیشگیری از وقوع جرم سیستان و بلوچستان در نخستین نشست ساماندهی سکونت گاه های غیر رسمی شهرستان زاهدان که صبح امروز پنجشنبه در دفتر این معاونت برگزار شد اظهار داشت: حاشیه نشینی به عنوان یکی از ناهنجاری های جامعه است و این مهم ناشی از گسترش بی رویه مهاجرت به شهر ها است.

محمد علی حمیدیان در این نشست اظهار داشت: حاشیه نشینی در سیستان و بلوچستان به ویژه در زاهدان از شرایط ویژه و خاصی برخوردار است و به لحاظ فرهنگی ،اجتماعی و اقتصادی یک معضل جدی به شمار می آید.

وی افزود:حاشیه نشینی در تمامی کشور ها و شهر ها اعم از توسعه یافته، توسعه نیافته و صنعتی به چشم می خورد و نمی توان گفت کشور و شهری دچار این رخداد نیست اما برنامه ریزی برای پیشگیری از بسیاری از جرایم دراین راستا ضروری است.

وی مهاجرت به شهر ها را متاثر از عامل موجود در مبدا،عامل موجود در مقصد،موانع موجود در مبدا به مقصد و عوامل شخصی نام برد و گفت: توجه به نیاز ها و مشکلات حاشیه شهر ها با نظرات کارشناسی نقش بسزایی در کاهش جرایم دارد.

توسعه مهارت های اجتماعی نقش پیشگیرانه ای در حاشیه شهر ها دارد

قائم مقام معاونت پیشگیری از وقوع جرم سیستان و بلوچستان نیز در این نشست بیان داشت: باتوجه به همجواری شهرستان زاهدان با کشورهای همسایه شرقی و اسیب های موجود لذا توانمند سازی اجتماعی ساکنان این مناطق بیش از گذشته برای پیشگیری از جرایم ضروری به نظر می رسد.

رسول نامی بیان داشت: توسعه مهارت های اجتماعی در بین ساکنان مناطق حاشیه ای، توانمند سازی اجتماعی و سیاست های حمایت از خانواده و پیشگیری های لازم نقش بسزایی در سلامت این مناطق و جامعه به همراه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه عدم توسعه یافتگی روستا ها و جذابیت کم آنها باعث مهاجرت بی رویه به شهر ها شده است افزود: با برنامه ریزی های درست وارائه راهکارهای مناسب می توانیم بر امنیت و آرامش شهرها بیفزاییم.

باغ شیرین سرپرست اداره پیشگیری های امنیتی و وضعی دادگستری سیستان و بلوچستان نیز در کارگروه ساماندهی حاشیه نشینی شهر زاهدان اظهار داشت: حضورمحسوس پلیس، نصب دوربین های مداربسته و ایجاد نگهبان محله از جمله راهکار هایی است که می تواند از بروز بسیاری از جرایم و آسیب های اجتماعی پیشگیری کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.