چهارشنبه، ۱۱ دی ۹۸ - ۰۹:۰۹
نخستین نیروی دریایی جهان

نخستین نیروی دریایی جهان توسط داریوش هخامنشی پایه گذاری شده است. محققان استرالیایی اخیرا با ارائه مستنداتی این موضوع را اعلام کرده اند….

نخستین نیروی دریایی جهان توسط داریوش هخامنشی پایه گذاری شده است. محققان استرالیایی اخیرا با ارائه مستنداتی این موضوع را اعلام کرده اند. در ادامه برای مشاهده جزئیات بیشتر با میهن پست همراه شوید.

نخستین نیروی دریایی جهان به گفته محققان دارای قدرت فوق العاده ای هم بوده و در آن زمان ایده های نوآورانه ای برای استفاده از کشتی ها در زمان جنگ داشته است.

مدیر مرکز پژوهش های موسسه مطالعات تاریخ و جامعه ایران باستان-استرالیا گفت:

طبق شواهد تاریخی مستند می‌توان ثابت کرد که تاسیس نخستین نیروی دریایی جهان در دوره داریوش هخامنشی بوده است.

در نشست تخصصی دریانوردی در امپراتوری هخامنشی که به همت پژوهشکده باستان شناسی و دیگر ارگان‌های مرتبط دولتی برگزار شد، با تاکید بر اهمیت مطالعه روابط ایرانیان و منابع آبی در دوره هخامنشی بیان کرد:

با وجود اسناد تاریخی و باستان شناسی درباره تعامل ایرانیان با منابع آبی ، کمتر به نوع و ماهیت آن پرداخته شده است. در واقع هخامنشیان نه تنها به مدیریت و بهره‌برداری از منابع رو زمینی جهان اطراف خود مشغول بودند بلکه با فرستادن ناوگان‌های اطلاعاتی به کاوش در دریاهای اطراف خویش، رودخانه‌ها و اقیانوس‌ها نیز می‌پرداختند.

نخستین نیروی دریایی جهان

او با تاکید بر اینکه نخستین نیروی دریایی ثابت جهان در دوران داریوش یکم هخامنشی تاسیس شده، گفت: هخامنشیان در دوران خود در یک کشاکش ژئوپولتیک گرفتار بوده‌اند که نقطه اتکا و ثقل آن دریانوردی در مدیترانه بوده است.

محقق زبان شناسی خاور نزدیک موسسه مطالعات تاریخ و جامعه ایران باستان – استرالیا با اشاره به اینکه در دوران هخامنشیان بخش مهمی از منابع انسانی و مادی در ساحل دریاهای آزاد قرار داشت، گفت: منابع تاریخی به ما نشان می‌دهد که هخامنشیان تا چه حد بر مدیریت منابع آبی تاکید داشته و چگونه به کاوش در ساحل شرقی آفریقا و سواحل رودخانه سند پرداخته‌اند.

وی به مطالعات صورت گرفته در مورد سکه‌شناسی در حوزه دریانوردی اشاره کرد و افزود: نقوش منقوش روی سکه‌ها به ما نشان می‌دهد که ناوگان هخامنشی از چه اجزایی تشکیل و چگونه سازماندهی شده است.

باخنهایمر سرعت کشتی‌های دوران هخامنشی را بین 4 تا 14 کیلومتر تخمین زده و گفت:

یکی از ابداعاتی که در ساخت کشتی در دوران هخامنشی اتفاق افتاده ساخت کشتی‌های سه ردیف پارویی بوده که در جنگ‌ها از سرعت و قابلیت دفاعی ویژه ای برخوردار بودند.

[highlight]منبع: academia[/highlight]

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *