شنبه، ۲۴ خرداد ۹۳ - ۱۱:۰۶

گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام ‌به نام داعش در روزهای گذشته با حمله به استان نینوا، کنترل بخش‌هایی از شهر موصل…

نخست وزیر عراق: ارتش جدیدی خواهیم ساختگروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام ‌به نام داعش در روزهای گذشته با حمله به استان نینوا، کنترل بخش‌هایی از شهر موصل در این استان را در دست گرفت و سپس به‌ سمت استان صلاح‌الدین در عراق سرازیر شد؛ اما گزارش‌های رسیده حاکی از آن است که دولت عراق، عملیات پاکسازی راه‌های موصل و صلاح‌الدین را آغاز کرده است.

به گزارش «تابناک»، امروز‌ (شنبه) بحران امنیتی در عراق، وارد پنجمین روز خود شد. روز گذشته، مرجعیت دینی، خواست همه افرادی که توانایی دارند به ارتش بپیوندد. در این روز، همچنین وزرای خارجه کشورهای انگلیس و آلمان با محکوم کردن عملیات تروریستی دولت اسلامی عراق و شامات اعلام کردند، وارد عملیات نظامی نخواهند شد.

برخی از مهمترین اخبار پیرامون بحران امنیتی عراق تا این لحظه بدین شرح است؛

 نیروهای عراقی مناطقی از صلاح‌الدین و الرمادی را پس گرفتند

نیروهای عراقی به کمک داوطلبان مردمی، موفق شدند، ‌منطقه ‌الاسحاقی‌ در استان ‌صلاح‌‌الدین‌ را از تروریست‌های ‌داعش‌ پس بگیرند و بر بیشتر مناطق ‌الرمادی‌ که عناصر این گروه تروریستی در آنها متمرکز بودند، مسلط شوند.

پایگاه اطلاع رسانی شبکه عراقی ‌سومریه‌ به نقل از سرتیپ ستاد ‌رشید فلیح‌ فرمانده ‌عملیات الانبار‌ اعلام کرد، برخی از مناطق الرمادی از جمله ‌الحمیره‌ در جنوب این شهر، عرصه عملیات نظامی علیه عناصر تروریست داعش است.

شبکه رسمی ‌العراقیه‌ هم تأیید کرد که بخش الاسحاقی در استان صلاح الدین ‌کامل از وجود نیروهای تروریستی داعش پاکسازی شده است.

‌خلف الحدیدی،‌ عضو شورای استانداری ‌نینوا‌ نیز خاطرنشان کرد، شماری از عناصر گروه تروریستی تکفیری داعش به دنبال بمباران هوایی محل تجمع آنها در جنوب موصل به هلاکت رسیده و یا زخمی شده اند.

امام جماعت حرم امام حسین(ع) لباس رزم پوشید

آیت‌الله مرتضی قزوینی از علمای بزرگ کربلا، روز گذشته و در پاسخ به حکم «آیت الله سیستانی» برای مقابله با گروه داعش و واجب کفایی خواندن آن، سلاح به دست گرفت.

نخست وزیر عراق: ارتش جدیدی خواهیم ساخت

نوری مالکی در حرم امامین عسکریین (ع) حضور یافت

نخست وزیر عراق در جریان سفرش به شهر سامرا به زیارت حرم امامین عسکریین (ع) رفت و در آنجا با شماری از مسئولان دیدار و گفت‌وگو کرد.‌ نوری مالکی، دیروز با سفر به‌ سامرا‌ و دیدار با مسئولان استان صلاح‌الدین، آخرین تحولات امنیتی منطقه را بررسی کرد.

عبداللهیان: ورود نیروهای نظامی ایران به عراق درست نیست

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان با تأکید بر اینکه ورود نیروهای نظامی ایران به عراق صحت ندارد، گفت: نیروهای مسلح عراق با قدرت با تروریست‌ها به مبارزه برخاسته‌‌‌اند.

‌نام‌نویسی عراقی‌های ساكن ایران برای جهاد

یک مقام آگاه در دفتر نمایندگی مجلس اعلای عراق در تهران در خصوص انتشار خبری مبنی بر ‌نام‌نویسی برای فرستادن‌ افراد برای جهاد با نیروهای داعش در عراق گفت: ‌نام‌نوسی عراقی‌های ساکن ایران برای اعزام به عراق برای جهاد با داعش آغاز شده است.

عربستان درباره عراق سکوت را شکست

‌ترکی الفیصل‌، رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان در نشست شورای روابط خارجه اتحادیه اروپا در رم اظهار کرد: دولت نوری مالکی، نخست وزیر عراق مسئولیت کنترل تندروها بر بخش‌های گسترده‌ای در شمال عراق را بر عهده دارد.

وی تصریح کرد، بغداد در متوقف ساختن فعالیت‌های تندروها و بعثی‌ها از دوره صدام شکست خورده است.

وی گفت: اوضاع در الأنبار از مدت‌ها دچار تنش شده بود و دولت عراق نه تنها از آرام کردن این تنش‌ها شانه خالی کرد، بلکه در برخی موارد به تشدید تنش‌ها پرداخت.

ترکی الفیصل اظهار کرد: اوضاع در عراق به سرعت تغییر می‌کند و این امر مانع از آن می‌شود که بتوان آنچه‌ در روزها یا هفته‌های آتی رخ می‌دهد، پیش‌بینی کرد.

نوری المالکی: ارتش جدیدی خواهیم ساخت

نخست‌وزیر عراق با اشاره به اینکه جنایتکاران می‌خواهند عراق را به عقب برگردانند، تأکید کرد؛ بیشتر گروه‌های سیاسی از نیروهای امنیتی در مبارزه با تروریسم حمایت کردند.

وی در جمع فرماندهان، افسران و نیروهای نظامی در سامرا‌ تأکید کرد، داعش نه تنها برای عراق ‌که برای کل منطقه خطرناک است.

نخست وزیر عراق در ادامه سخنان خود همه را به پایداری و مقاومت فراخواند و ضمن قدردانی از عشایر که در مقابل افراد مسلح ایستادند، تأکید کرد، اوضاع باید هر چه زودتر به وضع سابق برگردد.

نوری المالکی با اشاره به اینکه می‌خواهیم ارتش جدیدی بسازیم بر حمایت دولت و عشایر و مراجع و … از نیروهای نظامی در مبارزه با تروریسم افزود: نیروهای داوطلب به زودی به کمک نیروهای نظامی می آیند.

عمار حکیم هم لباس رزم به تن کرد

سید عمار حکیم، رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق به پیروی از فتوی آیت الله سیستانی، لباس رزم به تن کرد و در یکی از مراکز ‌نام‌نویسی داوطلبان پیوستن به ارتش عراق حضور یافت. سید عمار حکیم در بیانیه‌ای از مردم خواست، با درک خطراتی که عراق را تهدید می‌کند، به دعوت مرجعیت دینی در این کشور پاسخ مثبت بدهند.

سید عمار حكيم رئيس مجلس اعلاي اسلامي عراق

 آیت‌الله بشیر نجفی: هر‌ که در راه مبارزه با داعش کشته شود، شهید است

شیخ بشیر النجفی، یکی از مراجع شهر نجف از مردم خواست‌ به ارتش و نیروهای امنیتی بپیوندند‌ و‌ تأکید کرد، عراق در مرحله‌ای است که نیاز به دفاع دارد، شخصی را که برای عمل به این وظیفه به پا خیزد، مجاهد و آنکه در این راه کشته شود شهید است.

آیت الله النجفی در بیانیه‌ای اعلام کرد: با توجه به وضعیت کنونی عراق، اسلام و میهن وظیفه همه مومنین است که از آن دفاع کنند.

وی از مردم خواست، برای تقدیم‌ ارزشمند‌ترین چیز‌های خود در راه دفاع از سرزمین، ناموس و مال خود آماده شده و به ارتش و نیرو‌های امنیتی بپیوندند.

نیروهای پیشمرگه اجازه وقوع هیچ گونه تهدیدی علیه کردستان را نمی‌دهد

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان از نیروهای ‌پیشمرگه‌ و ‌آسایش (سرویس امنیتی اقلیم کردستان) در‌خواست کرده‌ تا از مرز‌های اقلیم کردستان، جان و اموال شهرمندان دفاع کنند. وی به مردم کردستان اطمینان خاطر داده است که نیروهای پیشمرگه اجازه وقوع هیچ گونه تهدیدی علیه کردستان را نمی‌دهد.

بارزانی در بیانیه‌ای اعلام کرد، حوادث روی داده در موصل و مناطق اطراف اقلیم کردستان و فروپاشی نیروهای امنیتی در این مناطق باعث ایجاد یک خلأ امنیتی و نظامی شده و باعث گشته که شمار بسیاری از شهروندان به مناطق امن تحت سیطره نیروهای پیشمرگه پناه ببرند.

وی همچنین تأکید کرد، نیروهای پیشمرگه جهت دفاع از ساکنان کردستان و پر کردن خلأ امنیتی به سوی مناطقی که ارتش عراق از آن عقب‌‌نشینی کرده، حرکت کردند.

فرزند عزت الدوری در تکریت کشته شد

یک مسئول بلندپایه عراقی از کشته شدن پنجاه سرکرده حزب بعث منحل شده از جمله فرزند عزت ابراهیم الدوری معاون فراری صدام در شهر تکریت در استان صلاح‌لدین خبر داد.

این مسئول بلندپایه عراقی گفت: نیروهای دستگاه مبارزه با تروریسم با همکاری نیروی هوایی عملیات ویژه ای را در شهر تکریت اجرا کرده و توانستند پنجاه سرکرده حزب بعث منحل شده از جمله احمد عزت الدوری فرزند رئیس این حزب را بکشند.

عزت الدوری رئیس حزب بعث منحله و معاون صدام از سال 2003 میلادی پس از سقوط بغداد ناپدید شد و از آن زمان تلاش زیادی برای دستگیری او صورت گرفته؛ اما تاکنون به نتیجه نرسیده است.

وی که خواست نامش فاش نشود، افزود: این عملیات پس از دریافت اطلاعات درباره نشست این سرکردگان در یکی از خانه‌‌ها در شهر تکریت صورت گرفت و نیروهای دستگاه مبارزه با تروریسم فوری وارد عمل شده و توانستند آنها را به قتل برسانند.

* «مقتدا صدر» رهبر جریان صدر به منظور ایجاد رعب در میان تروریست‌ها، خواستار رژه نظامی «جیش المهدی» در سراسر استان‌های عراقی شد.

* هزاران
عراقی در شهر نجف اشرف، امروز شنبه در حمایت از فتوای مراجع برای حمایت از
ارتش تظاهرات کردند و خواستار پیوستن به ارتش برای مبارزه با گروهک‌های
مسلح شدند.

* وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با توجه به
شرایط امنیتی موجود عراق از کلیه شهروندانی که قصد عزیمت به این کشور را
دارند خواست تنها از طریق کاروان‌های تحت نظارت حج و زیارت سفر کنند.

*

آیت‌الله «سیستانی» کارمندان دولتی را از جهاد معاف کرد.

*
شبکه تلویزیونی العالم خبر داد، «محمد الشیشانی» تروریست سرشناس چچنی
توسط نیروهای ویژه ارتش عراق در استان نینوا کشته شده است. الشیشانی که نام
اصلی‌اش محمد میلادوف است از سرکرده‌های اصلی داعش در سوریه بوده که در‌ چند
سال گذشته به دلیل جنایت متعددی که در این کشور انجام داده، به چهره‌ای
شناخته ‌بدل شد.

* علمای اهل تسنن عراق با صدور بیانیه ای بر حمایت و ایستادگی کامل خود در کنار نیروهای امنیتی این کشور علیه تروریست‌های داعش تأکید کردند.

*  فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی از تشدید کنترل مرزها با ‌عراق خبر داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.