دوشنبه، ۱۳ مرداد ۹۳ - ۱۱:۰۷

‌معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری کرمانشاه حل معضل بیکاری در استان را در گرو جسارت، شجاعت و کسب مهارت دانست. به…

‌معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری کرمانشاه حل معضل بیکاری در استان را در گرو جسارت، شجاعت و کسب مهارت دانست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه کرمانشاه، دکتر هدایت حاتمی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه مهارت و کارآفرینی که در محل اداره کل فنی و حرفه‌ای استان کرمانشاه برپا شده، گفت: مهارت و کارآفرینی دو واژه سازگار با هم هستند که با تکیه بر آن‌ها می‌توان گام‌های موثری را در راستای اشتغالزایی و رفع معضل بیکاری برداشت.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری کرمانشاه با اشاره به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های استان کرمانشاه، ظرفیت‌های استان را در بخش‌های مختلف بالا ارزیابی کرد و گفت: توانمندی‌های استان در بخش‌های مختلف و به عنوان مثال در بخش کشاورزی تا جایی است که با برنامه‌ریزی مناسب می‌توان میزان کل تولیدات کشاورزی استان را به سه تا چهار برابر شرایط کنونی افزایش داد.

حاتمی گفت: در کنار ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بالای این استان، متاسفانه شاهد وضعیت نامطلوب برخی از شاخص‌ها همچون آمار بالای بیکاری و ناهنجاری‌های اجتماعی و … هستیم و به نظر می‌رسد این مسئله بیش از هرچیز به این علت است که گویی خوب کار نکرده‌ایم.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری کرمانشاه با اشاره به نرخ بالای بیکاری در استان گفت: نرخ بالای بیکاری در شان و زیبنده مردم کرمانشاه نیست و با کار کردن در حوزه‌های کارآفرینی خواهیم توانست به سمت کاهش نرخ بیکاری گام برداریم.

حاتمی گفت: نرخ بیکاری 20 درصدی چیزی نیست و به راحتی و با تغییر دیدگاه‌ها و سوق دادن دیدگاه‌ها به سمت کارآفرینی می‌توان در راستای کاهش نرخ بیکاری گام برداشت.

وی دنیای امروز را بسیار پیچیده ارزیابی کرد و زندگی کردن و کار در آن را نیازمند کسب مهارت دانست و گفت: ظرفیت انسان‌ها نامتناهی است و تنها افراد خلاق خواهند توانست در این دنیا موفق باشند.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه کارآفرین می‌تواند برای خودش، اطرافیان و جامعه کار ایجاد کند، گفت: انسان‌های خلاق می‌توانند با خلاقیت خود از توان و پتانسیل نیروهای کارآمد بهره برده و آنها را به کار بگمارند.

حاتمی کارآفرین را فردی توانمند، خلاق و خستگی‌ناپذیر دانست که ظرفیت‌ها را می‌شناسد و می‌تواند با تکیه بر توانایی‌های خود جامعه را به خدمت بگیرد.

وی در ادامه یکی از خصوصیات کشورهای پیشرفته را پرداختن به فعالیت‌های تولیدی دانست و گفت: در کشورهای پیشرفته بخش زیادی از نیروها در بخش خدمات فعالیت می‌کنند و افراد به مراتب کمتری به فعالیت در بخش‌های تولیدی، کشاورزی و صنعت اشتغال دارند.

حاتمی در ادامه با تاکید بر نقش موثر آموزش‌های فنی و مهارتی در اشتغال، هزینه کردن در عرصه‌های آموزشی همچون دانشگاه‌ها، آموزش و پرورش، مراکز فنی و حرفه‌ای و … را هزینه کردن ندانست و افزود: این هزینه کردن‌ها را باید به حساب سرمایه‌گذاری گذاشت، زیرا تنها در صورتی که دیدگاه خود را به این سو متمایل کنیم می‌توانیم به موفقیت دست یابیم.

وی در ادامه با بیان اینکه برخی از فارغ‌التحصیلان و افراد با مهارت جسارت حضور در بازار را ندارند، گفت: با کم کردن ریسک حضور در بازار می‌توان شاهد حضور موفق افراد کارآفرین بیشتری در جامعه بود و دستیابی به این مهم مستلزم این است که نیازهای بازار با داشته‌های افراد تطبیق داده شوند.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری کرمانشاه در ادامه با اشاره به خلاءهای زیادی که در جامعه وجود دارد، گفت: شناسایی مشاغل مورد نیاز جامعه از جمله شغل‌های خدماتی خرد می‌تواند گام موثری در ایجاد اشتغال باشد.

وی در ادامه مدل حاکم بر دنیا برای کار کردن را از بین رفتن شغل دانست و به افراد و بخصوص کارآفرینان توصیه کرد از دوام دار نبودن کارها نترسند.

حاتمی حل معضل بیکاری در استان را در گرو جسارت، شجاعت و کسب مهارت دانست و کار کردن را رمز موفقیت دانست و گفت: با کار، تلاش و هماهنگی می‌توان آمار بالای بیکاری را کاهش داد، چرا که در اطراف ما کار هست، به شرط اینکه باور داشته باشیم و اهل کار باشیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.