یکشنبه، ۱۱ خرداد ۹۳ - ۱۲:۱۶

به گزارش خبرنگار ایرنا، پیمان قربانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران، اظهار داشت: همچنین نرخ تورم نقطه به نقطه در…

به گزارش خبرنگار ایرنا، پیمان قربانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران، اظهار داشت: همچنین نرخ تورم نقطه به نقطه در اردیبهشت ماه نیز معادل 16.6 درصد است که نشان دهنده ادامه روند کاهش نرخ تورم در ماههای گذشته است.

** ثبات مناسب در بازار ارز

وی درباره دیگر اقدامات صورت گرفته از سوی بانک مرکزی در ماه های اخیر نیز گفت: این بانک در حوزه سیاست گذاری ثبات اقتصاد را محور سیاست های خود قرار داده زیرا این امر هم از لحاظ وضعیت اقتصادی کشور و هم از نظر اصول اقتصاد مقاومتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

معاون اقتصادی بانک مرکزی با بیان آنکه بازار ارز با اصلاح انتظارات به وجود آمده از سال گذشته روند کاهشی و باثبات را دنبال می کند، اظهار داشت: سیاستگذار پولی نیز تلاش کرد با رعایت سیاست ها از بی انضباطی ها جلوگیری کند.

به گفته وی عملکرد بازار ارز نسبت به سال های گذشته هم به لحاظ اسمی و هم از نظر واقعی بهبود یافته و ارزش پولی کشور نیز در این مدت با رشد مواجه به طوری که ثبات مناسبی بر بازار ارز حاکم بوده است.

وی ادامه داد: در خصوص طرح مسکن مهر نیز ترتیباتی اتخاذ شده که این طرح استمرار یابد اما مقوله تورم زایی آن استمراری نداشته باشد.

وی ثبات اقتصاد کلان و کاهش نرخ ارز را مهم ترین هدیه بانک مرکزی به بخش تولید کشور عنوان کرد و افزود: اقتصاد ایران در شرایط رکورد تورمی است و به همین دلیل خروج غیرتورمی از رکورد دنبال می شود.

این مقام مسوول در بانک مرکزی ادامه داد: هدایت منابع مالی به سمت فعالیت های تولیدی با قوت ادامه خواهد یافت.

وی میزان تسهیلات پرداختی در سال گذشته را 2362.2 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: 51.5 درصد این رقم به بخش های تولیدی اختصاص یافته که این میزان برابر با 31.7 درصد تولید ناخالص داخلی کشور بوده است.

وی گفت: براساس برنامه ریزی های جدید بانک مرکزی اقلامی که تسهیلات به آنها پرداخت می شود، توسط سامانه هایی استخراج خواهد شد البته 54 درصد تسهیلات بابت تامین سرمایه در گردش و 74 درصد مربوط به بخش صنعت بوده است.

قربانی با بیان آنکه براساس شواهد اقتصاد ایران در سال 93 با رشد مثبت مواجه خواهد شد، گفت: در مجموع جهت گیری ها علاوه بر کاهش تورم، بهبود فضای اقتصادی خواهد بود.

** ارقام رشد اقتصادی سال 92 به زودی اعلام می شود

وی از اعلام ارقام رشد اقتصادی سال 92 توسط بانک مرکزی در آینده نزدیک خبر داد و تصریح کرد: آخرین تجدیدنظرها در این خصوص تهیه شده و این ارقام بزودی و در بیست و چهارمین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی که 25 و 26 خرداد ماه امسال برگزار می شود، اعلام خواهد شد.

وی نرخ رشد نقدینگی در سال 92 را 29.1 درصد اعلام کرد و گفت: 3.2 درصد این رقم مربوط به بانک های جدید است.

قربانی با بیان اینکه بانک مرکزی نسبت به تامین مالی و نیازهای مالی بخش اقتصاد کوتاهی نکرده است، اظهار داشت: این بانک قصد دارد ضمن مدیریت رشد نقدینگی، توجه خاصی به انتظام بخشی بازار پول دارد و مصمم است بخش غیر رسمی بازار پول را ساماندهی کند زیرا سیاست پولی باید در بستر مناسب اجرایی شود.

وی گفت: موسسات مالی و اعتباری غیرمجاب عملکردها را مخدوش می کنند و به همین دلیل بانک مرکزی در حال پیگیری وضعیت آنها است.

** ابعاد مختلف سیاست های پولی تجدیدنظر می شود

وی از تجدیدنظر ابعاد مختلف در سیاست پولی کشور خبر داد و گفت: این ابعاد با تصویب شورای پول و اعتبار بزودی اطلاع رسانی خواهد شد، ضمن آنکه بانک مرکزی در کنار اقدامات در حال انجام، همواره از ابداعات مالی حمایت کرده به طوری که سالم سازی طرح مسکن مهر در تامین نیازها ساماندهی و سقف تسهیلات از محل اوراق حق تقدم مسکن نیز مدنظر قرار داده شد.

وی با اشاره به برگزاری نشست هایی با مسوولان وزارت مسکن، گفت: ایجاد صندوق پس انداز مسکن در بانک ها بررسی شده و بانک مرکزی با آن موافق است.

وی ادامه داد: در بررسی هرگونه پیشنهاد جدید بانک مرکزی رعایت اصول تخصصی و توازن منابع و مصارف را مدنظر قرار می دهد و صندوق پس انداز مسکن نیز از این قاعده مستثنی نیست.

قربانی تصریح کرد: بانک مرکزی قصد دارد شفافیت آماری را در این بانک افزایش دهد و به همین دلیل گزیده آمارهای اقتصادی را منتشر خواهد کرد، ضمن آنکه نماگرها نیز پس از نهایی شدن اعلام خواهند شد.

وی هماهنگی میان سیاست های پولی، مالی و ارزی را از برنامه های بانک مرکزی اعلام کرد و گفت: با رعایت این موارد مجموعه سیاست گذاری های مناسبی در اقتصاد ایجاد خواهد شد.

وی افزود: سال 93 سال ریل گذاری و بازگشت اقتصاد به روند مطلوب است و در حوزه اقتصاد مقاومتی نیز به مقوله ثبات مالی پایدار بودجه ای و پایدار بیرونی و خارجی اقتصاد دنبال می شود.

** مطالبات معوق معضل سیستم بانکی است

معاون اقتصادی بانک مرکزی درباره مطالبات معوقه نظام بانکی گفت: مطالبات معوق از موضوعاتی است که طی سال های گذشته مکررا به آن پرداخته شده و از معضلات سیستم بانکی کشور است.

وی ادامه داد: یکی از موارد خروج رکورد تورمی از اقتصاد بازگرداندن مطالبات غیرجاری به چرخه اقتصاد کشور است.

وی گفت: بانک مرکزی اخیرا اسامی لیست بدهکاران عمده بانکی را به رییس قوه قضاییه ارجاع داده تا اقدامات بعدی انجام شود.

وی درباره تفاوت فهرست بدهکاران بانکی که توسط بانک مرکزی با فهرست قوه قضاییه اعلام شده، گفت: این امر به دلیل نحوه گزارش گیری بدهکاران برمی گردد.

اقتصام(3)9141/ل.ا**1558

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.