چهارشنبه، ۲۸ خرداد ۹۳ - ۰۷:۱۹

محمدحسین مهدوی عادلی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، درباره گزارش اخیر بانک جهانی مبنی بر بالا بودن نرخ…

محمدحسین مهدوی عادلی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، درباره گزارش اخیر بانک جهانی مبنی بر بالا بودن نرخ سود بانکی در ایران، اظهار داشت: وقتی قرار بر مقایسه باشد باید شرایط تورمی و سود بانکی هر دو کشور را با هم مقایسه کرد یعنی باید هم نرخ سود بانکی و هم نرخ تورم را بسته به شرایط هر دو کشور تعیین و مشخص کرد.

مهدوی عادلی گفت: نکته مهم در سیاست های پولی و مالی کاهش نرخ تورم است و وقتی نرخ تورم پایین بیاید نرخ سود بانکی هم کاهش پیدا می کند که این هم به نفع تولیدکننده هم سپرده گذار و هم اقتصاد کشور خواهد بود.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به دو اشکال اساسی در بالا بودن نرخ تورم و سود بانکی، خاطرنشان کرد: اول اینکه نرخ بالای سود در بخش تولیدی باعث می شود تا هزینه تولید افزایش یابد و تولیدکننده مجبور به افزایش قیمت محصولات خود است که این خود منجر به تورم می شود.

وی ادامه داد: همچنین نرخ سود بالا انگیزه سرمایه گذاری در بخش های تولید را کاهش می دهد و سرمایه گذار راغب به سرمایه گذاری نیست.

اقتصام(4)س.م**1558

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.