شنبه، ۱۷ خرداد ۹۳ - ۰۹:۰۸

آلبرت بغزیان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، اظهار داشت: اساسا نرخ سود یا همان بهره، توافقی است میان…

آلبرت بغزیان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، اظهار داشت: اساسا نرخ سود یا همان بهره، توافقی است میان بانک ها و سپرده گذاران یا وام گیرندگان که براساس آن متقاضیان اقدام به دریافت وام یا سپرده گذاری می کنند.

وی ادامه داد: بالا بودن نرخ سود بانکی نشان می دهد که متقاضی برای اینگونه تسهیلات وجود دارد به طوری که وقتی متقاضی می تواند با دریافت اینگونه تسهیلات حداقل 30 تا 40 درصد عایدی داشته باشد، خواهان دریافت تسهیلات با بهره بانکی بالا می شود.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: از طرف دیگر بانک ها هم وقتی می بینند متقاضی است، اقدام به افزایش سود تسهیلات خود می کنند که این امر هم منجر به جذب سپرده گذاری می شود و هم تسهیلات با نرخ بالا می دهند و از این طریق کمبود منابع خود را تا حدودی برطرف می کنند.

بغزیان گفت: نرخ سود تسهیلات در بیشتر کشورهای دنیا دستوری است و بانک های مرکزی تشخیص می دهند که چه نرخی برای چه تسهیلاتی ارائه شود.

وی درباره چرایی بالا بودن نرخ سود بانکی در کشور نیز گفت: کاهش ارزش پول ملی و همینطور تورم بالا در جامعه سبب شده تا نرخ سود بانکی در کشور ما بالا باشد.

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: وقتی تورم در جامعه بالا باشد این انتظار در میان مردم ایجاد که سپرده گذاری در بانک باعث کاهش ارزش سرمایه های آنها می شود بنابراین بالا بودن نرخ تورم بخصوص در یکی دو سال گذشته سبب شده تا علاوه بر کاهش تمایل به سپرده گذاری در بانک ها، نرخ سود هم تمایلی به کاهش نداشته باشد.

بغزیان با بیان اینکه بانک ها برای تامین منابع اقدام به افزایش سود تسهیلات یا بهره بانکی می کنند، افزود: دو نکته مهم در موضوع سود بالا وجود دارد اول اینکه بالا بودن نرخ سود یا بهره بانکی از یک طرف پس انداز را افزایش می دهد و از طرف دیگر تمایل وام گیرنده به دریافت وام با سود و هزینه بالا را کاهش می دهد.

وی با بیان آنکه نرخ سود بالا هزینه تسهیلات را افزایش می دهد، اضافه کرد: نرخ سود پایین هم سبب می شود تا سرمایه ها از بانک ها خارج شده و به سمت بازارهای موازی مانند ارز و سکه برود بنابراین تصمیم گیری درباره نرخ سود، دو گروه سپرده گذار و سرمایه گذار را تحت تاثیر قرار می دهد.

یادآور می شود، اخیرا بانک جهانی گزارشی از نرخ بهره وام بانکی در 140 کشور جهان اعلام کرده که دریافت وام بانکی در 101 کشور نسبت به ایران باصرفه تر است. به عبارت دیگر مردم ایران در مقایسه با مردم آ مریکا و ژاپن 6 و 2 برابر بیشتر سود تسهیلات پرداخت می کنند. در این گزارش، نرخ بهره بانکی در ایران در سال 2011 برابر 11 درصد بوده است.

اقتصام(4)س.م**1558

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.