چهارشنبه، ۱۲ شهریور ۹۳ - ۰۳:۳۳

مدیرکل ثبت احوال استان کرمان گفت: طلاق در استان کرمان بیشتر از میانگین کشور است و نرخ طلاق در کشور 3.4 درصد و…

مدیرکل ثبت احوال استان کرمان گفت: طلاق در استان کرمان بیشتر از میانگین کشور است و نرخ طلاق در کشور 3.4 درصد و در استان کرمان 9.87 درصد است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی کویر، «حسین زین‌الصالحین» صبح امروز(چهارشنبه 12 شهریورماه) در نخستین همایش ضرورت افزایش جمعیت در کرمان اظهار کرد: باید یک برنامه و اصول تدوین شود و دغدغه‌های مردم در زمینه‌ی افزایش جمعیت برطرف شود و مردم به این باور برسند که افزایش جمعیت به نفع خانواده و کشور است.

وی افزود: مأموریت‌های ثبت احوال تاکنون تعریف نشده و جایگاه حاکمیتی آن بیان نشده است.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمان با اشاره به ثبت چهار واقعه اصلی تولد، ازدواج، طلاق و فوت در ثبت احوال تصریح کرد: فرهنگ نام، هویت، مهاجرت و جمعیت نیز در ثبت احوال انجام می‌شود و براساس ثبت وقایع وفات و تولد آمار شهروندان را داریم.

زین‌الصالحین ادامه داد: سیاستگذاری مسئولان استان و کشور می‌تواند براساس پایه آماری باشد و آمار در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی می‌تواند کمک کند. باید با توجه به رشد و کاهش جمعیت و رشد طلاق، برنامه‌ریزی کرده و بدانیم آسیب‌ها و چالش‌ها چیست و چه فرهنگی باید پیاده شود؟

وی افزود: کشورهای در حال توسعه اگر مواظبت نکنند، فرهنگ غرب حاکم می‌شود و همین مسأله وجود دارد که بگوییم یک یا دو فرزند برای ما کافی است.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمان یادآور شد: تحلیل‌های راهبردی باید در ثبت احوال اتفاق بیفتد و این مسأله را در دستور کار قرار داده‌ایم و هم‌اندیشی مسئولان و همکاری موجب جلوگیری از موازی کار می‌شود.

زین‌الصالحین افزود: نخبگان استان و مسئولان باید همکاری کرده و بحث افزایش جمعیت بیان شود تا مردم به این باور برسند که باید افزایش جمعیت را داشته باشیم.

وی گفت: اگر با پژوهش و کارگروه‌های تخصصی کار نکنیم، برآورد مناسبی نداریم، امروز ابداع مثلث توسعه اقتصادی استاندار از بزرگترین کارهاست و مثلث فرهنگی نیز در کنار آن می‌تواند پاسخگوی نیازهای شهرستان‌ها باشد.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمان با تأکید بر اینکه فرهنگسازی برای جامعه بسیار اهمیت دارد، تصریح کرد: باید مسائل اشتغال، تأمین اجتماعی و وضعیت بانوان در دوران بارداری مورد توجه قرار بگیرد.

زین‌الصالحین اظهار کرد: جمعیت میان دوره‌ای استان کرمان بیش از 3 میلیون و 140 هزار و 178 نفر است که 58 درصد جمعیت استان شهرنشین هستند.

وی افزود: در استان کرمان میانگین سالانه ولادت 60 هزار مورد است و کمترین ولادت را در سال 79 داشته‌ایم.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمان با بیان اینکه سالانه به طور متوسط 10 هزار وفات در استان کرمان ثبت می‌شود، گفت: در استان سالانه به طور میانگین 20 هزار ازدواج و 3500 مورد طلاق ثبت می‌شود.

زین‌الصالحین با بیان اینکه افزایش ولادت هم‌چنین افزایش وفات در استان کرمان بیش از میانگین کشوری است، خاطرنشان کرد: طلاق در استان کرمان نیز بیش از میانگین کشور است و نرخ طلاق در کشور 3.4 درصد و در استان کرمان 9.87 درصد است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *