پنجشنبه، ۲۴ مهر ۹۳ - ۰۱:۱۳

به گزارش خبرنگار مهر، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی قبل از ظهر پنج شنبه با حضور مدیر حوزه‌های علمیه کشور در از دو…

به گزارش خبرنگار مهر، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی قبل از ظهر پنج شنبه با حضور مدیر حوزه‌های علمیه کشور در از دو نرم‌افزار جدید در حوزه علوم اسلامی رونمایی کرد.

یکی از این نرم‌افزارها مربوط به دروس حوزوی است که در آن 230 عنوان کتاب در 780 جلد گردآوری شده است.

به گفته سید مصطفی حسینی، مدیر این پروژه در این نرم‌افزار تمام منابع مطالعاتی دروس حوزوی از مقدماتی تا آخرین سطوح گرد‌آوری شده است.

وی می‌گوید این منابع شامل کتب قدیمی و جدید حوزوی و شروح و حواشی معتبر می‌شوند که تلاش شده از بهترین نسخه برای استفاده در نرم‌افزار استفاده شود.

191 عنوان از این کتاب‌ها به زبان عربی نگاشته شده و 39 عنوان کتاب فارسی هم در این نرم‌افزار گردآوری شده است. 35 عنوان تفسیر معتبر قرآن و هشت عنوان شرح و تفسیر نهج‌البلاغه هم در این نرم‌افزار گنجانده شده است.

برای گردآوری این مجموعه از سوی کارشناسان و متخصصان مرکز کامپیوتری علوم اسلامی چهار سال زمان گذاشته شده است.

مدیر این پروژه با اشاره به سختی‌های انتخاب و جمع‌آوری متون برای تهیه این نرم‌افزار ابراز داشت: گاهی چندین کتابخانه را باید جست‌وجو می‌کردیم تا نسخه مناسبی که نقصی نداشته باشد، پیدا شود.

وی با اشاره به اهمیت مسئله مالکیت معنوی کتب خاطرنشان کرد: مرکز کامپیوتری علوم اسلامی به حقوق معنوی اشخاص و موسسه‌ها توجه بسیار دارد و اینکه برخی از منابع در این نرم‌افزار گنجانده نشده به خاطر همین مشکلات مالکیت معنوی است که در آینده این نرم‌افزار کامل‌تر خواهد شد.

حسینی با اشاره به سختی کار اعراب‌گذاری در متون تایپ شده عنوان داشت: برای رفع این مشکل تصاویر را به متون تایپ شده ارتباط دادیم تا مخاطب هر جا با مشکلی مواجه شد، از تصویر کتاب مورد نظر استفاده کند.

وی با اشاره به رونمایی از نرم‌افزار قواعد ادبیات عربی در این مرکز خاطرنشان کرد: این نرم‌افزار شامل 143 عنوان کتاب در 252 جلد است که اکثر این عناوین به زبان عربی و در موضوعاتی مانند صرف و نحو، تاریخ صرف و نحو، معانی، بیان، شناسایی مکاتب نحوی و بدیع به رشته تحریر درآمده‌اند. مخاطب این نرم‌افزار هم تمام علاقه‌مندان به ادبیات عرب هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.