شنبه، ۱۹ مهر ۹۳ - ۰۵:۲۱

به گزارش خبرنگار مهر، سید مصطفی حسینی ظهر شنبه در جمع خبرنگاران عنوان کرد: رونمایی نرم افزارهای قواعد ادبیات عربی و دروس حوزوی…

به گزارش خبرنگار مهر، سید مصطفی حسینی ظهر شنبه در جمع خبرنگاران عنوان کرد: رونمایی نرم افزارهای قواعد ادبیات عربی و دروس حوزوی روز 24 مهرماه با حضور مدیر حوزه‌های علمیه کشور انجام می‌شود و طلاب حوزه و دانشجویان می‌توانند در حوزه علوم انسانی و اسلامی به این نرم افزار مراجعه کنند.

وی ادامه داد: این نرم افزار‌ها با همکاری20 تن از پژوهشگران مرکز کامپیو‌تر نور در مدت زمان چهارسال تولید شد.

مدیرتالیف و تدوین مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی افزود: نرم افزار دروس حوزوی دارای متن کامل 230 عنوان در 785 جلد کتاب از دروس حوزوی، شامل موضوعات ادبیات عربی، قرآن، نهج البلاغه، حدیث، فقه، اصول فقه، کلام، منطق، حکمت و فلسفه، اخلاق و عرفان به دو زبان عربی و فارسی است.

حسینی ادامه داد: در این نرم افزار از متن کامل 143 عنوان در253 جلد کتاب در مورد قواعد ادبیات عربی، به زبان عربی و فارسی شامل موضوعات صرف، نحو، معانی، بیان، بدیع، تاریخ ادبیات عربی و تاریخ نحو استفاده شده است.

وی افزود: دسته‌‎بندی کتب بر اساس موضوعات و متون درسی، ارتباط هر یک از صفحه‌های متنی کتاب با صفحه تصویری آن، ارتباط ترجمه، شرح و حاشیه با متن اصلی، جست‌وجو در باب و سرفصل کتب از طریق فهرست گزینشی، شخصیت‌شناسی مؤلفان از جمله امکانات این نرم‌افزار است.

مدیر تالیف و تدوین مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در پایان تصریح کرد: پیدا کردن منابع برای طلاب حوزه‌های علمیه سخت بود که با اقدامات مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی این مشکل تا حدود زیادی برطرف شد.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.