پنجشنبه، ۰۸ آبان ۹۳ - ۱۲:۲۱

به گزارش خبرنگار مهر، ناشران قزوین صبح پنجشنبه با مهدی احمدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان دیدار و در خصوص وضعیت نشر…

به گزارش خبرنگار مهر، ناشران قزوین صبح پنجشنبه با مهدی احمدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان دیدار و در خصوص وضعیت نشر و راهکارهای بهبود آن گفتگو کردند.

مهدی احمدی در این نشست گفت: امیدواریم قلم همه نویسندگان و مولفان به اندیشه های امام حسین (ع) پیوند داشته باشد و کتاب یکی از اصلی ترین شاخص های توسعه فرهنگی و ابزاری کارآمد در زمینه دیپلماسی فرهنگی به شمار می رود و در این راستا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توسعه کمی و کیفی کتب را مورد توجه جدی قرار داده است.

وی با اشاره به  انتساب عنوان دارالمومنین و مینودر به قزوین افزود: با وجود مفاخر و چهره های فراوان در عرصه ادب و فرهنگ و هنر باید خود را با معیارهای توسعه فرهنگی همگام کرده و برای فعالیت فرهنگی مطابق با برنامه ششم توسعه آماده کنیم.

قزوین

این مسئول با تاکید بر ضرورت برنامه ریزی مدون در حوزه نشر، تصریح کرد: حوزه نشر رسالت خطیری برعهده دارد و با توجه به کیفیت می تواند عامل رشد یا تنزل سطح فرهنگ جامعه شود از این رو باید این عرصه در استان تقویت شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین در ادامه به اهمیت افزایش تنوع و تعدد کتب انتشار یافته اشاره کرد و گفت: تمرکز بر روی تعداد خاصی کتاب مشخص موجب غفلت از نیازهای فرهنگی می شود در حالیکه باید در حوزه کتاب نیازسنجی صورت گیرد و متناسب با مطالبه عمومی کتاب مناسب عرضه شود.

وی افزود: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین در نظر دارد در راستای توسعه و دیپلماسی فرهنگی دیدگاه نشر را تغییر داده و بر مبنای نیاز مردمی در این باره برنامه ریزی کند، چرا که عرصه رقابت حوزه نشر بر اساس خوراک فرهنگی مردم فعالیت می کند لذا این نیاز فرهنگی باید بر مبنای ارزیابی های صورت گرفته مورد بررسی قرار گیرد و در راستای آن تولید محتوا صورت گیرد.

احمدی ضمن تاکید بر مشارکت اهالی قلم و ناشران با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، به فعالیت ناشران در جشنواره ها اشاره کرده و افزود: از ناشران انتظار می رود تا با حضور فعال و قدرتمند در جشنواره ها به رونق این شاخص فرهنگی کمک کنند و در این راستا موضوعات مهمی چون صفحه آرایی، طراحی جلد،  انتخاب توزیع کنندگان و مروجان را بررسی کرده و به رفع اشکالات بپردارند.

وی همچنین از ناشران خواست با بررسی وضعیت نشر در استان های دیگر و شناسایی نقاط ضعف و قوت خود و بازدید از انتشارات فعال و موفق و استفاده از تجربیات آنها سبب رشد وضعیت نشر در استان شود که در این شزایط. اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز با افزایش میزان خرید کتاب از ناشران حمایت می کند مشروط بر اینکه ناشران کتب خود را به روز رسانی کرده و کیفیت آن را ارتقا دهند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین همچنین بیان کرد: انعقاد تفاهم نامه از سوی ناشران با مراکز علمی استان برای فروش کتاب، دریافت نیازها و تامین آن می تواند زمینه را برای تعاملی دوسویه فراهم کند.

قزوین

وی با اشاره به وجود شخصیت های فاخر فرهنگی و ادبی در استان قزوین بیان کرد: این استان به همت صاحبان اندیشه، فکر و قلم نیاز دارد تا با حمایت از مولفان و نویسندگان جوان فضای بهتری در عرصه نشر کتاب رقم بخورد.

احمدی یادآورشد: کتب باید در بانک اطلاعاتی ثبت شوند و فعالیت های قزوین در عرصه نشر باید در سطح ملی منعکس شود تا بتوانیم از ناشران فعال حمایت کنیم.

وی همچنین گفت: ظرفیت سازی از فرصت های فرهنگی همچون مفاخر و چهره های علمی و ادبی برای ارائه دستاوردهای عرصه فرهنگ و شناساندن افتخارات باید در فهرست اهداف حوزه نشر قرار گیرد و بر این اساس بسته های فرهنگی منحصر به استان قزوین تولید شود که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین نیز در این راه حامی ناشران خواهد بود.

در بخش پایانی این جلسه نیز ناشران قزوینی به بیان نظرات، دیدگاه ها و مطالبات خود پرداختند و از مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خواستار پیگیری موضوعاتی چون بوستان کتاب، افزایش نمایشگاه ها و راه اندازی صنعت چاپ در قزوین شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *