سه شنبه، ۱۷ تیر ۹۳ - ۰۹:۰۸

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، رییس قوه مجریه روز سه شنبه در جلسه هیات امنای صندوق توسعه ملی با…

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، رییس قوه مجریه روز سه شنبه در جلسه هیات امنای صندوق توسعه ملی با تاکید بر ضرورت مراقبت از سرمایه صندوق توسعه ملی توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گفت: بانک مرکزی، ساز و کاری برای اعطای تسهیلات ریالی صندوق توسعه ملی در نظر بگیرد که اثرات احتمالی تورمی آن نیز قابل کنترل باشد.

براساس این گزارش، تصویب نظام نامه ارزی و ریالی اعطای تسهیلات صندوق توسعه ملی و تصویب حوزه های اولویت دار برای سرمایه گذاری از محل منابع صندوق توسعه ملی از مصوبات جلسه هیات امنای صندوق توسعه ملی بود.

**مجموع منابع صندوق توسعه ملی تا پایان اردیبهشت ماه 93، 40 میلیارد و 168 میلیون دلار

در ابتدای این جلسه سید صفدر حسینی رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی درباره عملکرد این صندوق گزارشی به رییس جمهوری و اعضای هیات امنای صندوق ارایه کرد.

وی، مجموع منابع صندوق توسعه ملی تا پایان اردیبهشت ماه 1393 را 40 میلیارد و 168 میلیون دلار اعلام کرد و گفت: بر اساس قانون بودجه سال 93، باید 2 میلیارد و 800 میلیون دلار از این مبلغ به بخش های صنعت و کشاورزی اختصاص یابد.

رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی با بیان این که 200 میلیون دلار در قانون بودجه سال 93 در اختیار صندوق فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گرفته است، افزود: در سال جاری 7 میلیارد دلار از محل منابع صندوق توسعه ملی در صنایع بالادستی نفت سرمایه گذاری می شود که این سرمایه گذاری هم صادراتی است و هم طول دوره بازگشت این منابع بسیار کمتر از طرح های دیگر است.

صفدر حسینی با اعلام این که دو میلیارد دلار در سال 93 از محل منابع این صندوق برای سرمایه گذاری در بخش پالایشگاه ها و پتروشیمی در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: سرمایه گذاری در این حوزه نیز دارای مزیت نسبی است چون پتروشیمی بیشتر جنبه صادراتی دارد.

وی از در نظر گرفتن 2 میلیارد دلار برای تکمیل چرخه تولید فولاد به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد و اظهارداشت: طرح های نیروگاهی به خصوص آنها که تکنولوژی بخار سیکل ترکیبی و نیز مرتبط با انرژی های نو است، حوزه ای جاذب برای سرمایه گذاری و اولویت مناسبی محسوب می شوند.

رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی با یادآوری برگزاری جلسات متعدد با وزیر راه و شهرسازی برای تخصیص منابع صندوق توسعه ملی به پروژه های راه و شهرسازی در چارچوب ساز و کارهای صندوق توسعه و مجوزهای قانونی، اظهارداشت: یک میلیارد دلار برای حمل و نقل و خرید هواپیما و خرید واگن و همچنین یک میلیارد دلار برای اسکله بندر شهید رجایی و بندر چابهار در نظر گرفته شده است.

صفدرحسینی درباره جزییات تخصیص منابع ریالی این صندوق به بخش آب و کشاورزی، گفت:معادل ریالی یک میلیارد و 500 میلیون دلار به پروژه های استان خوزستان، 500 میلیون دلار به پروژه های استان سیستان و بلوچستان و مجموعاً 8 میلیارد دلار برای استحصال و بهره برداری منابع آبی کشور اختصاص یافته است.

وی با بیان این که تاکنون بخش کشاورزی برابر 5 هزار میلیارد تومان و صنعت نیز 3 هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی استفاده کرده اند، خاطرنشان کرد: در سال 93 با مجموعه اقدامات انجام شده و با حمایت بانک مرکزی در زمینه گشایش اعتبار طرح ها، تحرک خوبی در کشور ایجاد می شود.

رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی با یادآوری تاکید هیات عامل صندوق توسعه ملی نسبت به توزیع اعتبارات صندوق در حوزه هایی که تاثیرگذاری و منافع توسعه ای بیشتری دارند، از اعمال اصلاحاتی در فرآیند ارایه تسهیلات و اصلاح نظام نامه های ارزی و ریالی و قراردادهای عاملیت با بانک ها خبر داد.

صفدر حسینی در مورد اعلام نرخ سود تسهیلات ریالی صندوق توسعه ملی خاطرنشان کرد: نرخ تسهیلات برای مناطق محروم، 7 استان کشور، کمیته امداد امام خمینی (ره) و فعالیت های دانش بنیان را 4 واحد درصد کمتر از سایر نرخ ها است.

در ادامه این جلسه، اولویت های تخصیص منابع صندوق توسعه ملی در حوزه های نفت، گاز و پتروشیمی، صنعت و معدن، حمل و نقل، گردشگری، آب و کشاورزی و فناوری های نوین اعلام شد که با اولویت ها اعمال اصلاحاتی به تصویب رسید.

**مصوبات هیات امنای صندوق توسعه ملی در خروج از رکود اقتصادی کشور بسیار مفید است

محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهوری نیز در جلسه هیات امنای صندوق توسعه ملی اظهار داشت: مصوبات اخیر هیات امنای این صندوق در روند خروج از رکود اقتصادی کشور بسیار مفید و کمک کننده بخش خصوصی و تعاونی خواهد بود.

سیام**9012**1336

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.