سه شنبه، ۰۵ خرداد ۹۴ - ۰۷:۲۸

به گزارش میهن پست – استیون ویلیام هاوکینگ Stephen William Hawking متولد ۸ ژانویه ۱۹۴۲ فیزیکدان نظری، کیهان‌شناس و نویسندهٔ بریتانیایی و مدیر…

به گزارش میهن پست – استیون ویلیام هاوکینگ Stephen William Hawking متولد ۸ ژانویه ۱۹۴۲ فیزیکدان نظری، کیهان‌شناس و نویسندهٔ بریتانیایی و مدیر تحقیقات مرکز کیهان‌شناسی نظری در دانشگاه کمبریج است که کارهای علمی‌اش سابقه‌ای بیش از چهل سال دارد. کتاب‌ها و همایش‌هایش، او را به یک چهرهٔ محبوب تبدیل کرده‌است. در حال حاضر، او عضو جامعهٔ سلطنتی هنر و عضو ثابت جامعهٔ اسقفان دانشمند است. او در سال ۲۰۰۹ موفق به دریافت مدال آزادی ریاست جمهوری آمریکا شد. هاوکینگ به مدت سی سال یعنی از سال ۱۹۷۹ تا یکم اکتبر ۲۰۰۹، دارنده کرسی ریاضیات لوکاس بوده‌است.

وی به خاطر فعالیت در زمینهٔ کیهان‌شناسی و جاذبه کوانتوم به ویژه در زمینهٔ سیاه‌چاله، شناخته شده‌است. کتاب تاریخچه زمان او که با رکوردی ۲۳۷ هفته‌ای به عنوان پرفروش‌ترین کتاب در بریتانیا باقی‌ماند، باعث شهرتش شد. همچنین، کتاب طرح بزرگ او که در اواخر سال ۲۰۱۰ به چاپ رسید، جنجال زیادی به پا کرد. این کتاب تنها پس از چند روز به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های آمازون تبدیل شد.

هاوکینگ مبتلا به بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک بوده و از هر گونه تحرک عاجز است؛ نه می‌تواند بنشیند، نه برخیزد، و نه راه برود. حتی قادر نیست دست و پایش را تکان بدهد یا بدنش را خم و راست کند و حتی توانایی سخن گفتن را نیز ندارد. وی با وجود توانایی‌های بسیار در زمینهٔ کیهان‌شناسی تاکنون جایزه نوبل را کسب نکرده است.

استیون هاوکینگ، فیزیکدان بریتانیایی، پرآوازه‌ترین دانشمند دهه آخر قرن بیستم است که اکنون در دانشگاه کمبریج همان کرسی استادی را در اختیار دارد که بیش از دو قرن پیش به آیزاک نیوتن، کاشف قانون جاذبه، تعلق داشت. او را انیشتین دوم نیز لقب داده‌اند، زیرا می‌کوشد تئوری معروف نسبیت را تکامل بخشد و از تلفیق آن با تئوری‌های کوانتومی، فرمول جدیدی ارائه دهد که تمامی تحولات جهان هستی، از ذرات ریز اتمی تا کهکشان‌های عظیم، را توجیه کند. چندی پیش، ادی ردمین، بازیگر ۳۳ ساله بریتانیایی،با بازی در نقش این دانشمند برجسته در فیلم «تئوری همه چیز» (The Theory of Everything) موفق به کسب جایزه اسکار شد. خبرنگار پایگاه خبری هافینگتن پست به این بهانه به سراغ هاوکینگ رفته و با او گفتگویی انجام داده است که می‌توانید متن این گفتگو را در ادامه در میهن پست بخوانید:

 استیون هاوکینگ نشسته بر صندلی چرخدار مخصوص خود


استیون هاوکینگ نشسته بر صندلی چرخدار مخصوص خود

وقتی متوجه شدید قرار است زندگی شخصی‌تان در قالب یک فیلم سینمایی به تصویر کشیده شود، چه احساسی داشتید؟

خیلی تعجب کردم که یک کمپانی بزرگ فیلمسازی قصد دارد فیلمی از روی زندگی من بسازد. ابتدا، کمی نگران بودم. چون قرار بود این فیلم از روی کتابی که همسر سابقم جین نوشته بود، ساخته شود. اما زمانی که فیلمنامه را خواندم، اطمینان خاطر پیدا کردم. این فیلم، زندگی خانوادگی و بیماری مرا به بهترین شکل ممکن نشان داده است.

نظرتان درباره بازی ادی ردمین چیست؟

به نظرم ادی ردمین نقش مرا به خوبی ایفا کرد. او زمان زیادی را با افراد مبتلا به بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک گذراند تا بتواند از پس این نقش بربیاید. آنقدر خوب بازی کرد که گاهی خودم را با او اشتباه می‌گرفتم.

نظرتان درباره بازی فلیسیتی جونز چیست؟

فلیسیتی در نقش همسرم جین، بازی بی‌نظیری داشت.

احساس‌تان نسبت به فضای حاکم بر این فیلم چیست؟

در کمال تعجب باید بگویم که به شدت تحت‌تاثیر این فیلم و حس مسئولیت‌پذیری ادی نسبت به این نقش قرار گرفتم.

فکر می‌کنید چرا داستان زندگی‌تان تا این اندازه برای مردم جالب است؟

در دل زندگی من یک داستان انسانی و مهم وجود دارد. پیروزی در برابر کمبودها و مشکلات. این داستان به همه نشان می‌دهد که معلولیت مانع پیشرفت نیست.

نظرتان درباره فیلمنامه «تئوری همه چیز» چیست؟

فیلمنامه را دوست داشتم. مشکلات خانوادگی ما را خیلی خوب نشان داده بود. اما بیش از اندازه به زندگی زناشویی من و جین پرداخته بود.

 استیون هاوکینگ بی‌وزنی را در پرواز در گرانش صفر تجربه می‌کند.


استیون هاوکینگ بی‌وزنی را در پرواز در گرانش صفر تجربه می‌کند

آیا به پروسه فیلمسازی علاقه دارید؟

به سینما و فیلمسازی بسیار علاقه‌مندم. فیلم‌های زیادی از روی زندگی من ساخته شده. علی‌رغم آنچه که بیشتر مردم تصور می‌کنند، فیلمسازی کار ساده‌ای نیست. گاهی بسیار طاقت‌فرساست. یک فیلمساز ممکن است مجبور شود یک صحنه را بارها و بارها فیلمبرداری کند.

نظر اطرافیان تان درباره این فیلم چیست؟

یکی از دوستانم با دیدن این فیلم گریه کرده بود. به عقیده من، این فیلم، بیننده را از نظر احساسی به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد.

منبع : huffingtonpost

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.