اسکن مغز
اسکن مغز

نقشه برداری از مغز با استفاده از روشی جدید امکان پذیر خواهد شد ؟

نقشه برداری از مغز کاری بسیار حساس و ظریف است و باید با ابزار و تجهیزات پیشرفته ای انجام شود به همین دلیل دانشمندان دانشکده مهندسی جاکوب در دانشگاه کالیفرنیا ابزار جدیدی برای این کار اختراع کرده اند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

نقشه برداری از مغز به معنای دقیق یعنی ثبت فعالیت های امواج مغزی که با استفاده از تجزیه و تحلیل همه جانبه فرکانس های گستره باندی که EEG خام را تشکیل می ده، انجام می گیرد. این کار در حقیقت شامل اخذ سیگنال توسط الکترودهای سطحی، بهبود سیگنال که معمولا تقویت و حذف نویز است، چاپ سیگنال و آنالیز آن می‌ شود. اما نوع الکترودها در نتیجه نهایی به دست آمده بسیار پر اهمیت است.

الکترودهای EEG، جریان‌ های یونی را از بافت سربرال به صورت ولتاژ اخذ کرده و به پیش‌ تقویت‌ کننده های EEG، منتقل می‌ کند. مشخصات الکترود در ثبت، بسیار مهم است. معمولا در صفحات این الکترودها، از کلرید نقره – نقره (Ag-AgCl) استفاده می‌ شود .
نقشه برداری از مغز

اما دانشمندان دانشکده مهندسی جاکوب در دانشگاه کالیفرنیا در این پژوهش به جای تکیه بر الکترودهای فلزی معمول، از یک پلیمر رسانا استفاده کردند که خیلی کوچک و نازک است. آنها در این پژوهش با وجود اینکه ضخامت ابزار خود را تا ۰٫۰۰۰۲ اینچ ضخامت (به جای چند دهم یک اینچ) کاهش دادند توانستند ۲۵ برابر الکترود بیشتر را در آن فضا جای دهند.

در نتیجه آنها موفق به توسعه یک دستگاه نقشه برداری از مغز شدند که خیلی بیشتر به مغز نزدیک شده و می‌ تواند اطلاعات مورد نظر را با رزولوشن بالاتر و جزئیات دقیق‌ تری ارائه دهد. با استفاده از این ابزار، احتمال اینکه پزشکان به بخش‌ های سالم مغز آسیب رسانده و یا آنها را حذف کنند کاهش می‌ یابد و همچنین بخش‌ های آسیب دیده را با قطعیت بیشتری حذف و یا درمان کنند. به گفته محققان این پژوهش این فناوری می‌ تواند عمل جراحی مغز را به طور قابل توجهی ایمن‌ تر کند.

 

منبع   engadget

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*