پنجشنبه، ۰۱ خرداد ۹۳ - ۱۱:۵۷

بیماری قلبی و نارسایی قلبی یکی از شایع ترین علل مرگ و میر ناگهانی افراد است .بیماران مبتلا به ناراحتی قلبی حاد باید برای…

download3 نقش حیاتی کمبود اهن در بیماری قلبی

بیماری قلبی و نارسایی قلبی یکی از شایع ترین علل مرگ و میر ناگهانی افراد است .بیماران مبتلا به ناراحتی قلبی حاد باید برای بهبود بیماری خود در مصرف اهن بیشتر دقت کنندومیزان اهن بیشتری دریافت کنند

بر اساس تحقیقات جدید، تعادل منفی میزان آهن در بیماران مبتلا به ناراحتی قلبی حاد تعیین کننده طول عمر آن‌هاست.

در حال حاضر کمبود آهن، میزان آهن اشباع شده، میزان آهن انباشت شده با استفاد ازسرم فریتین برای تشخیص بکارگیری آهن در سلول‌ها قابل اندازه‌گیری است. با این وجود این روش برای اندازه‌گیری‌های بالینی حاد، تاثیر اکسیداتیو و التهاب قابل اعتماد نیست.

پروفسور اوا جانموسکا سرپرست این تحقیق اظهار کرد: در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی حاد کاهش در هوموستاز مهم است و آهن یکی از منابع مهم و لازم برای نگهداری این تعادل حیاتی است. آهن برای سوخت و ساز سلولی لازم و کمبود آن موجب آسیب رساندن به سوخت وساز انرژی و عملکرد نادرست میتوکندری می‌شود.

در تحقیقات گذشته مشخص شد در بیماران با خطر بالای بیماری‌های قلبی و عروقی به عنوان مثال بیماران دیابتی مبتلا به بیماری عروق کرونر یا نارسایی قلبی مزمن ممکن است کمبود آهن موجب بستری شدن مکرر و مرگ ومیر شود.

تحقیق جدید اندازه‌گیری دقیق برای میزان آهن در این نوع بیماری‌ها را فراهم می‌کند.

اطلاعات ما نشان می‌دهد آهن یکی از عوامل مهم بالینی در نارسایی‌های قلبی است و میزان درست آن در این بیماران بسیار سودمند است.

در این تحقیق بیش از ۱۶۵ بیمار بستری شده در بیمارستان شرکت داشتند. محققان همچنین تاثیر این مشکل را بر مرگ و میر بیماران به مدت بیش از ۱۲ ماه بررسی کردند.

وی در ادامه افزود: تحقیقات ما نشان می‌دهد وضعیت نابسامان میزان آهن در نارسایی قلبی بسیار شایع است و این مورد بر مرگ و میر بیماران مبتلا به نارسایی قلبی در طول ۱۲ ماه تاثیر بسزایی داشته است در حالی که بیماران بدون مشکل آهن تا یک سال زنده ماندند.

نتایج این تحقیق در کنگره نارسایی قلب ۲۰۱۴ در آتن ارائه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.