سه شنبه، ۱۱ شهریور ۹۳ - ۰۳:۳۲

سرپرست سازمان منطقه‌ی آزاد قشم با تشریح سیاست‌های کلی این سازمان، از طرح‌های در دست اقدام و برنامه‌های سرمایه‌گذاری در قشم با هدف…

سرپرست سازمان منطقه‌ی آزاد قشم با تشریح سیاست‌های کلی این سازمان، از طرح‌های در دست اقدام و برنامه‌های سرمایه‌گذاری در قشم با هدف نقش آفرینی این منطقه در سند چشم انداز ایران 1404 خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی خلیج‌فارس،«علی‌اکبر شعبانی‌فرد» اظهار کرد: یکی از برنامه‌های مهم این سازمان، اجرای پروژه‌ی پل خلیج‌فارس با هدف اتصال این جزیره به سرزمین اصلی است.

وی افزود: ترانزیت کالا با استفاده از خط زمینی و ریلی از منطقه‌ی آزاد قشم و از مبدأ اسکله کاوه با بهره‌برداری از پل خلیج‌فارس تا پایان سال 95 با هدف توسعه‌ی کلان اقتصادی انجام می‌شود.

سرپرست سازمان منطقه‌ی آزاد قشم ادامه داد: طرح توسعه‌ی اسکله‌ی کاوه به طول 760 متر با هزینه‌ای بالغ بر 130 میلیون یورو با اعتبار منابع دولتی و منطقه‌ای طی دو سال آینده نیز از موضوعات دیگری بود که سرپرست سازمان منطقه‌ی آزاد قشم به آن اشاره کرد.

شعبانی‌فرد تصریح کرد: این پروژه می‌تواند شرایط پهلوگیری هم‌زمان چندین کشتی بزرگ با تناژ 100 هزار تن را برای تخلیه و بارگیری کالاهای فعالان اقتصادی فراهم کند.

وی در ادامه از طرح توسعه‌ی فرودگاه بین‌المللی قشم با احداث سالنی به وسعت 23 هزار مترمربع طی سه سال آینده خبر داد و گفت: با بهره‌برداری از این طرح، ظرفیت پذیرش و جذب توریست و گردشگر هم‌چنین حضور سرمایه‌گذاران در قشم از طریق این فرودگاه بطورچشمگیری افزایش می‌یابد.

سرپرست سازمان منطقه‌ی آزاد قشم با اشاره به اهمیت ایجاد زیرساخت‌ها در قشم گفت: براساس فعالیت‌ها، در حوزه‌ی زیرساختی در این منطقه، ایجاد شش پالایشگاه مهم نفتی و کارخانه‌ی فولادسازی در قشم از طریق بخش خصوصی در این منطقه آغاز شده که نقش مهمی در برنامه‌های تدوین شده ایران 1404 دارد.

شعبانی‌فرد خاطرنشان کرد: پروژه‌های نفتی در جزیره‌ی قشم می‌توانند در تأمین مواد و خوراک اولیه که در حوزه‌های نفتی اطراف این جزیره وجود دارند، اثرگذار باشد.

وی گفت: سازمان منطقه‌ی آزاد قشم در خصوص ایجاد کارخانه‌ی فولاد و صنایع مهم دیگر در این جزیره گفت: با ایجاد کارخانه‌های مهم صنعتی باید از خروج ارز و مواد اولیه از ایران جلوگیری کنیم.

سرپرست سازمان منطقه‌ی آزاد قشم با اشاره به طرح توسعه‌ی اسکله بهمن قشم از ظرفیت 162 متر فعلی به 570 متر، از این اقدام بعنوان حرکت مثبت در زمینه‌ی پهلوگیری شناورها با ظرفیت 10 هزار تن و تخلیه و بارگیری کالاها در حوزه‌ی واردات و صادرات کالاهای تجاری فعالان اقتصادی یاد کرد.

شعبانی‌فرد در ادامه از جزیره‌ی قشم بعنوان بزرگ‌ترین جزیره‌ی خاورمیانه نام برد و تصریح کرد: قشم بعنوان یک نقطه‌ی ژئوپلوتیک و ژئواستراتژیک در تنگه‌ی هرمز، شرایط مهمی در زمینه‌ی بارانداز کالا میان کشورهای حوزه‌ی خلیج‌فارس و آسیای میانه دارد.

وی افزود: لندینگ هواپیماهای مختلف و عملیات سوخت‌رسانی به کشتی‌های عبوری در خلیج‌فارس با توجه به قرار گرفتن قشم در مسیر کریدور شمال و جنوب از موضوعات مهمی بود که سرپرست سازمان منطقه‌ی آزاد قشم به آن اشاره کرد.

سرپرست سازمان منطقه‌ی آزاد قشم با اشاره به اهداف دولت و شورای عالی مناطق آزاد کشور در جهت توسعه‌ی پایدار و تراز مثبت تجاری در جزیره‌ی قشم افزود: با نگاه دولت «تدبیر و امید» هم‌چنین نگاه ویژه مهندس «ترکان» دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری کشور، این جزیره با برنامه‌های تدوین شده سازمان منطقه‌ی آزاد قشم در مسیر توسعه پایدار حرکت می‌کند.

شعبانی‌فرد از رفاه مردم قشم، جذب سرمایه‌گذار، جذب گردشگر و ایجاد حلقه‌ی اتصال ایران با اقتصاد جهانی بعنوان چهار هدف مهم سازمان منطقه‌ی آزاد قشم یاد و خاطرنشان کرد: هم‌اکنون،250 پروژه‌ی کوچک و بزرگ در دست اقدام داریم که در فرصت‌های مختلف افتتاح می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *