دوشنبه، ۱۵ اردیبهشت ۹۳ - ۱۰:۳۶

به گزارش ایرنا، ˈ علی کردˈ روز دوشنبه در آیین تجلیل از کادر مامایی استان البرز افزود: در سالهای گذشته با تربیت تعداد…

به گزارش ایرنا، ˈ علی کردˈ روز دوشنبه در آیین تجلیل از کادر مامایی استان البرز افزود: در سالهای گذشته با تربیت تعداد زیادی کادر مامایی در کشور، شاهد تحول در عرصه بهداشت و سلامت مادران و نوزادان هستیم.

وی بیان کرد: به عبارت ساده، خط کش سلامت جامعه در دستان ماماها قرار دارد زیرا انسان از بدو تولد با ارایه خدمات ماما پا به این عرصه می گذارد.

کرد با اشاره به ذهنیت غلط برخی افراد از دوره فعالیت ماما در جامعه ، گفت: این قشر از دوران بارداری تا سنن یائسگی به مادران خدمات دهی می کنند.

وی افزود: با اجرای طرح تحول نظام سلامت که از امروز در کشورآغاز شده، نگاه جدیدی به فعالیت این قشر درحال شکل گیری است.

وی یادآورشد : باید با کمک جامعه ماما در کشور تصورات غلط برچیده شود و آنها در حفظ سلامت نوزادان و مادران بیشتر کمک کنند .

وی افزود: طی دو سال گذشته میزان مرگ ومیر مادران و نوزادان در استان البرز کاهش چشمگیری داشته است.

کرد گفت: در برنامه تحول نظام سلامت ، در دستورالعمل هشت گانه توجه ویژه ای به ترویج زایمان طبیعی و کاهش سزارین شده است.

*** ماماها باید درزایمان دقایق طلایی را حفظ کنند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان البرز گفت: ماماها نقش بسیاری در حفظ دقایق طلایی در زایمان های پر خطر دارند.

ˈ فخرالسادات امامی ˈ بیان کرد: ماماها نقش بالایی درسلامت نوزاد و مادر در زایمان دارند ، با توجه به بررسی های انجام شده با وجود این قشر درصد خطاهای بهداشتی و غفلت ها در عرصه زایمان کم شده است .

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز دراین آیین به اجرای قانون نظام سلامت اشاره کرد و گفت: برای تدوین بسته های سلامت زمان زیادی صرف شده است.

ˈ محمد حسن ناصری ˈ گفت: دراین نظام نحوه پرداخت حقوق به پزشک ، میزان مرخصی زایمان مادران، ارایه تسهیلات به نوزادان وبالابردن دستمزد برای ماماها پیش بینی شده است .

وی بیان کرد : بااجرای این طرح هزینه های جانبی بیمار کم می شود و تنها بیمار به مسایل بیماری خود فکر می کند و مسایل هزینه ای به حداقل می رسد .

وی گفت: در اجرای این طرح تیم های نظارتی از سوی وزارت بهداشت و دانشگاه شکل گرفته است و به صورت پایلوت روزانه و هفتگی برای پایش برنامه اجرایی درسال از مراکز درمانی و بیمارستان ها و مطب ها دیدن می کنند.

ناصری افزود: با اجرای این طرح در کشور روزی شاهد عدم مراجعه بیماربه لحاظ کمبود تجهیزات پزشکی وپزشکان متخصص از یک شهر به شهر دیگر خواهیم بود .

دراین آیین که با حضور 250 ماما و کادر مامایی برگزار شد از 80 کارشناس مامایی تجلیل به عمل آمد.

پنجم می مصادف با 15 اردیبهشت روز جهانی ماما نامگذاری شده است.ک/4

7421/ 691

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.