دوشنبه، ۲۹ اردیبهشت ۹۳ - ۱۱:۴۶

به گزارش ایرنا، صنعت استان شش میلیون نفری خراسان رضوی که بار 90 درصد آن بر دوش بخش خصوصی است این روزها با…

به گزارش ایرنا، صنعت استان شش میلیون نفری خراسان رضوی که بار 90 درصد آن بر دوش بخش خصوصی است این روزها با کمبود نقدینگی و فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم های بین المللی دست و پنجه نرم می کند اما نداشتن چشم انداز مطلوب برای توسعه بر مشکلات این بخش افزوده است.

تدوین طرح آمایش سرزمینی و جمعیت استان خراسان رضوی نیز از فعالیتهای بسیار مهم در راستای تحقق برنامه چشم انداز 20 ساله توسعه کشور است که از سال 1387 توسط معاونت برنامه ریزی استانداری خراسان رضوی کلید خورد و تدوین آن به جهاد دانشگاهی مشهد واگذار شد.

معاون برنامه ریزی استاندار خراسان رضوی در آذر ماه سال گذشته از تصویب کلیات سند آمایش سرزمینی استان در کارگروه تخصصی آمایش، محیط زیست و توسعه پایدار خبر داد.

ˈرضا جمشیدیˈ با بیان اینکه تدوین سند آمایش سرزمینی در دو مرحله انجام گرفته، گفت: در مرحله اول، مطالعات طرح در شورای برنامه ریزی و توسعه استان درسال 89 مورد تصویب قرار گرفت و در گام بعد با طی مراحل کارشناسی و دریافت نظرات نهادهای دولتی و بخش خصوصی، سند آمایش سرزمینی تهیه شد.

وی بیان کرد: در قالب این برنامه و در بخش مدیریت آمایش، این استان به هفت ناحیه تقسیم و راهبردهای توسعه در هر کدام از این نواحی تعریف شده است.

وی افزود: در طرح آمایش سرزمینی، گردشگری زیارت در اولویت قرار دارد که پس از تصویب نهایی در شورای برنامه ریزی و توسعه استان، توسعه متوازن استان، استفاده بهینه از ظرفیت های موجود در مناطق مختلف خراسان رضوی و کاهش شکاف توسعه در تمام فعالیت های عمرانی و اقتصادی بر اساس اسناد توسعه و آمایش انجام خواهد شد.

حال مسوولان صنعتی خراسان رضوی نسبت به تدوین این سند گلایه دارند و معتقدند صنعت این استان باید در اولویت طرح آمایش سرزمینی و جمعیت خراسان رضوی قرار گیرد.

آنان می گویند: صنعت استان به رغم سهم بسیار در اشتغال و تولید منطقه، فاقد راهبردی مشخص در طرح مزبور به عنوان سند توسعه استان می باشد.

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: بخش صنعت استان از کمبود منابع آب، محدودیت زمین، کمبود نقدینگی و اشتغال پایدار رنج می برد.

ˈحسن حسینیˈ افزود: رفع مشکلات مزبور و تمرکز بر اشتغال پایدار با احداث واحدهای صنعتی مشابه و تکراری یا راه اندازی صنایعی که مصرف زیاد آب دارند، میسر نیست.

وی بیان کرد: با این حال مزیت اول خراسان رضوی بخش صنعت آن می باشد که در سند توسعه استان در قالب طرح آمایش سرزمینی و جمعیت باید در اولویت قرار می گرفت.

او افزود: وجود بارگاه مطهر حضرت امام رضا (ع) در مشهد مقدس به خودی خود یک مزیت اقتصادی – زیارتی محسوب می شود و وجود زائران در مشهد جدا از درآمدی که برای خراسان رضوی به همراه دارد، هزینه هایی نیز دارد که تامین بخش اعظم نیازهای زائرین بر دوش بخش تولید شامل واحدهای صنعتی و اصناف استان است.

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با بیان اینکه زائر و گردشگر دو مقوله جدا از هم هستند گفت: آمدن زائر به مشهد به خودی خود بازار را رونق می دهد و مسوولان باید از این مزیت برای ایجاد اشتغال پایدار بهره گیرند اما آمدن گردشگر به این استان هزینه هایی را در زمینه تامین آسایش و امکانات بر مسوولان تحمیل می کند که بخش عمده آن مربوط به خدمات شهری است.

وی اظهار کرد: به هر حال مزیت خراسان رضوی بخش صنعت و تولید آن می باشد و بدون رونق این بخش امکان خدمات رسانی مطلوب به گردشگران و زائران میسر نیست.

وی گفت: طرح آمایش سرزمینی و جمعیت خراسان رضوی یک سند بالادستی است و اگر بخش صنعت در اولویت قرار نگیرد در سال های آینده نیز، دیگر مسوولان توجه لازم را به این بخش نخواهند داشت و خدمات رسانی به زائران نیز دچار مشکل خواهد شد.

حسینی افزود: از سوی دیگر در سال گذشته قرار بود تشکل های بخش خصوصی در نشست های مربوط به طرح آمایش سرزمینی استانداری حضور یافته و نقطه نظرات آنان در جریان تصویب این طرح مورد استفاده قرار گیرد اما تاکنون در هیچ جلسه ای تشکلهای بخش خصوصی حضور نداشته اند.

وی بیان کرد: دولت تدبیر و امید تحول بخش صنعت کشور را بر مبنای هم افزایی نزدیک با بخش خصوصی و استفاده از نقطه نظرات آنان در برنامه ریزی ها قرار داده است لذا این رویه باید از سوی استانداری خراسان رضوی نیز به عنوان نماینده دولت در استان دنبال شود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز با تاکید بر تعیین چشم انداز بخش صنعت در سند توسعه استان گفت: این سند باید متناسب با جایگاه استان در منطقه خاورمیانه و کشور دیده شود و جایگاه صنعت در آن مشخص شود تا براساس آن برنامه ریزی لازم انجام گیرد.

ˈراضیه علیرضاییˈ افزود: این استان از نظر میزان سرمایه گذاری صنعتی رتبه چهارم و از نظر اشتغال ایجاد شده توسط واحدهای صنعتی به بهره برداری رسیده، رتبه سوم را در کشور از آن خود کرده است.

وی اظهار کرد: هم اکنون شش هزار و 70 واحد صنعتی دارای پروانه بهره برداری با ایجاد 195هزار اشتغال و 94 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری ثابت در خراسان رضوی مشغول فعالیت هستند.

او گفت: از سالیان قبل خراسان رضوی به عنوان یک استان تولید صنایع غذایی در کشور مطرح بود و سهم عمده ای در تولیدات کشاورزی و صنایع تبدیلی کشور داشت و همگان این استان را به عنوان منطقه تولید قند، لبنیات و انواع کنسرو می شناختند.

وی افزود: در سال های اخیر به دلیل سرمایه گذاریهای فشرده ای که بخش خصوصی در صنایع مختلف استان انجام داد، دیدگاه اقتصادی در باره خراسان رضوی تغییر کرد به طوری که اکنون بیشترین حجم سرمایه گذاری صنعتی در استان به ترتیب متعلق به صنایع فلزی، صنایع غیرفلزی و معدنی، صنایع پتروشیمی و پلیمری است و صنایع غذایی در رتبه چهارم سرمایه گذاری صنعتی قرار دارد.

وی بیان کرد: به رغم تغییر شاخص های صنعتی خراسان رضوی هنوز صنایع غذایی بیشترین سهم از اشتغال صنعتی استان را به خود اختصاص داده و تعداد نیروی انسانی کارآمد در این صنعت بسیار است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به مشکلات و چالش های حوزه صنعت استان، گفت: بررسی ها نشان می دهد که رتبه فضای کسب و کار بخش تولید استان از میانگین کشوری کمتر است و این فضا شرایط را دشوار کرده و حصول نتیجه در آن زمان بر می باشد.

علیرضایی، کمبود نقدینگی و مواد اولیه، مالیات بر ارزش افزوده و محدودیت زمین برای بخش صنعت را از چالش های حوزه صنعت خراسان رضوی برشمرد و افزود: این چالشها باید با راهکارهای ارائه شده در این زمینه در قالب بسته ای در طرح آمایش سرزمینی استان مورد نظر قرار گیرد.

وی گفت: رفع مشکل بخش تولید خراسان رضوی موجب رونق کسب و کار و ارائه خدمات بهتر به زائران نیز می شود و این مساله برای استان سودمند خواهد بود./4

7489/664

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *