پنجشنبه، ۲۳ مرداد ۹۳ - ۰۳:۳۳

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین با اشاره به وجود معضل جدی در حوزه آسانسور در استان گفت: در 10 ماه گذشته…

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین با اشاره به وجود معضل جدی در حوزه آسانسور در استان گفت: در 10 ماه گذشته 2 نفر بر اثر استفاده از آسانسور جان خود را از دست دادند و علاوه بر این هر هفته شاهد مجروحیت یک نفر بر اثر نواقص آسانسور هستیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قزوین، علی فرخ‌زاد در نشست با اصحاب رسانه اظهار کرد: اکثر ساختمان‌های استان در زمینه‌ی بهره‌برداری از آسانسور مشکل دارد و اعتمادی به استاندارد آن‌ها نیست چراکه کارشناسان فقط به بررسی ظاهری بسنده می‌کنند و این در صورتی است که در این صنعت باید توجه به امکانات کاربردی نظیر موتور و تجهیزات توجه شود.

وی با اشاره به قانون موجود در استان که ساختمان‌های 4طبقه با در نظر گرفتن پیلوت مجوز نصب آسانسور را دارند، افزود: با وجود افزایش جمعیت میانسال، تمایل به نصب آسانسور افزایش پیدا کرده است، به گونه‌ای که راه‌اندازی آن در ساختمان‌های 2 طبقه نیز مشاهده شده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین با بیان اینکه مبحث 15 مقررات ملی ساختمان این سازمان را ملزم به صدور مجوز برای نصب آسانسور کرده است، اضافه کرد: در حال حاضر مجوز مجریان آسانسور را اداره صنعت، معدن و تجارت و مجوز بازرسان را اداره استاندارد صادر می‌کند و سازمان نظام مهندسی هیچ نقشی را ندارد.

وی گفت: در چند سال گذشته 8500 عضو در رشته‌های 7 گانه داشتیم و توانستیم به رسالت دائمی خود که حفظ حقوق بهره برداران است، برسیم.

فرخ‌زاد اعلام کرد: نظام مهندسی ساختمان قزوین 6 سال رتبه اول متوالی کیفیت را در کشوری کسب کرده‌ و در پدافند غیرعامل به عنوان نخستین استان در این حوزه گام برداشته است.

وی افزود: در پدافند غیرعامل از نظر ایمنی سطح دسترسی به مراکز اورژانسی، درمانی و آتش نشانی به صورت لیست تهیه شده است که باید در شناسنامه فنی ملکی ساختمان‌ها قید ‌شود.

رئیس نظام مهندسی استان قزوین با اشاره به اینکه قزوین نسبت به جمعیت استان بیشترین تعداد مهندس را در کشور دارد، یادآور شد: این سازمان نظام حدود 8هزار عضو دارد که این رقم برای خود یک نوع فرصت وهم تهدید است.

وی با اشاره به اینکه اگر برنامه‌ریزی اشتغال صورت نگیرد تعداد زیاد فارغ التحصیلان بیکار یک تهدید محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: برای رفع این مشکل در حوزه اجرایی و فنی مهندسی برنامه‌ریزی فراملی صورت گرفته که در این راستا خدمات فنی-‌مهندسی انجام شده است.

فرخ‌زاد تصریح کرد: این سازمان در حوزه اجرایی در عراق و دو کشور در افریقا قرار داد منعقد کرده است و در بخش طراحی نیز با همکاری اتاق بازرگانی در جنوب عراق یک پروژه انجام خواهد شد.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *