نمایشگاه عاشورائیان همدان فرصتی برای مبارزه با خرافه پردازی در دین است

به گزارش خبرنگار مهر، مهرداد نادری فر پیش از ظهر پنج شنبه در جلسه هماهنگی هماهنگی برگزاری نمایشگاه عاشورائیان اظهار داشت: ما هرچه داریم از عاشورا داریم و پرچم و نماد اسلام عاشورا است.

وی با بیان اینکه زنده نگه داشتن عاشورا همان زنده نگه داشتن اسلام است، ادامه داد: عاشورا درس آزادگی و ایثارگری را نه تنها به شیعه و مسلمین جهان می آموزد بلکه به تمام جهانیان راه و رسم آزادگی را نشان می دهد و هشت سال دفاع مقدس برگرفته از قیام عاشورا بود.

مدیر کل امور اجتماعی استانداری همدان با عنوان اینکه وظیفه ما زنده نگه داشتن ایام محرم است، افزود: باید چهره و جلوه حقیقی اسلام را نمایش گذاریم و با بدعت گذاران در دین مبین اسلام و خرافه پردازان مخالفت کنیم و در این راستا تمام دستگاه‌ها نیز باید همکاری لازم را به عمل آورند.

نادری فر گفت: در سال جاری، کارهای فرهنگی گسترده ای در زمینه مقابله با خرافات در دین صورت گرفته است و اعتقاد داریم با کارهای فرهنگی می توان روی افکار کار کرد و این حرکت از کار بر روی رفتار بسیار موثرتر است تا دیگر شاهد پدیده خرافه گرایی در استان نباشیم.

وی عنوان کرد: برپایی نمایشگاه عاشورائیان ویژه ایام محرم در زمینه احیای فرهنگ درست عاشورایی و مبارزه با بدعت گذاری در دین بسیار موثر است و تدابیر لازم برای برپایی هرچه باشکوه تر این مراسم در استان و حضور مردم به ویژه دانش آموزان اندیشیده شده است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان نیز گفت: تاریخ شیعه هویت‌سازترین و پرمحتواترین تاریخ است و محرم و واقعه عاشورا نیز در آن مایه مباهات و افتخار است که بیشترین جلوه آن ایثار و شهادت است.

حجت الاسلام علی دشتکی با بیان اینکه اگر راه ایثار را انتخاب نکنیم، راه نجاتی نخواهیم یافت، ادامه داد: تاریخ نهضت عاشورا تنها برای شیعیان نیست، بلکه مبین راهی به آینده و سعادت و کمال انسان هاست و  چنین تاریخی باید به همه جهانیان عرضه و نشان داده شود.

وی با اشاره به وجود هشت هزار و 500 نفر افراد تاثیرگذار در اقشار مختلف از جمله مبلغین عنوان کرد: استفاده از ابزارهای مختلف برای نشان دادن تاریخ و فرهنگ نهضت عاشورایی یکی از ضروریات است و  همواره تاکید بر استفاده از ابزارهای هنری از جمله برپایی نمایشگاه و بهره گیری از نوآوری، ابتکار و خلاقیت در خلال آن از عوامل تاثیرگذار در این زمینه است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان ادامه داد: نمایشگاه عاشورائیان ویژه ایام محرم در دو بخش برگزار خواهد شد که عمده آن نه بصورت عکس و پوستر و تابلو، بلکه به شکل زنده و با استفاده از هنرهای تجسمی و مفهومی و اجرای نمایش خواهد بود.

حجت الاسلام دشتکی گفت: نمایش توسط یک گروه نمایشی و با سابقه که دارای تیمی 70 نفره است اجرا خواهد شد و همچنین در برگزاری نمایشگاه بخش کودک و نوجوان از توجه ویژه ای برخوردار خواهد بود.

وی با بیان اینکه بهره گیری از تمام امکانات برای تبلیغ فرهنگ عاشورا به خصوص ایثار و شهادت ضروری است، افزود: این نمایشگاه در برنامه های سالانه پیش بینی نشده بود و با مدیریت جهادی در سال جاری، جای خالی آن حس گردید و با همیاری و همکاری و مدیریت منسجم دیگر دستگاه های فرهنگی و دینی این حرکت بزرگ در استان صورت خواهد گرفت و امیدواریم در سال های آتی شاهد برپایی کاملتر آن باشیم.

معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی همدان نیز با اشاره به نحوه برپایی نمایشگاه عاشورائیان گفت: این نمایشگاه در لاین مقابل سپاه استان و با مساحت دو هزار و 400 متر برپا خواهد شد که 1500 متر آن با ظرفیت حدود دو هزار و 500 تا سه هزار نفر و 900 متر برای برپایی 53 غرفه پیش بینی شده است.

حجت الاسلام علی مراد کیانی افزود: غرفه ها با موضوعات مختلفی برپا خواهند شد که از جمله آنها می توان به غرفه های پاسخ گویی به مسائل شرعی، کودکان عاشورایی، بانوان عاشورایی، عفاف و حجاب، فرقه ها و مذاهب، آسیب های دینی، نماز عاشورایی، مهدویت، آثار مکتوب عاشورایی، نمادهای قدیمی عاشورا، هنرهای تجسمی عاشورا، آثار هیئت های مذهبی، آثار مداح ها، غرفه کتاب  و محصولات فرهنگی، نمایش آثار فرهنگ عاشورایی همدان در قرن اخیر، سیر تاریخی اسلام، غرفه بیداری اسلامی، غرفه های  مشاوره دینی و مشاوره خانواده و غیره اشاره کرد.

وی گفت: نمایشگاه عاشورائیان از دوم لغایت نهم آبان به مدت هشت روز و با حضور 120 مهمان خارج از استان در همدان برگزار خواهد شد

 

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*