پنجشنبه، ۲۴ مهر ۹۳ - ۰۱:۳۲

به گزارش خبرنگار مهر، مهرداد نادری فر پیش از ظهر پنج شنبه در جلسه هماهنگی هماهنگی برگزاری نمایشگاه عاشورائیان اظهار داشت: ما هرچه…

به گزارش خبرنگار مهر، مهرداد نادری فر پیش از ظهر پنج شنبه در جلسه هماهنگی هماهنگی برگزاری نمایشگاه عاشورائیان اظهار داشت: ما هرچه داریم از عاشورا داریم و پرچم و نماد اسلام عاشورا است.

وی با بیان اینکه زنده نگه داشتن عاشورا همان زنده نگه داشتن اسلام است، ادامه داد: عاشورا درس آزادگی و ایثارگری را نه تنها به شیعه و مسلمین جهان می آموزد بلکه به تمام جهانیان راه و رسم آزادگی را نشان می دهد و هشت سال دفاع مقدس برگرفته از قیام عاشورا بود.

مدیر کل امور اجتماعی استانداری همدان با عنوان اینکه وظیفه ما زنده نگه داشتن ایام محرم است، افزود: باید چهره و جلوه حقیقی اسلام را نمایش گذاریم و با بدعت گذاران در دین مبین اسلام و خرافه پردازان مخالفت کنیم و در این راستا تمام دستگاه‌ها نیز باید همکاری لازم را به عمل آورند.

نادری فر گفت: در سال جاری، کارهای فرهنگی گسترده ای در زمینه مقابله با خرافات در دین صورت گرفته است و اعتقاد داریم با کارهای فرهنگی می توان روی افکار کار کرد و این حرکت از کار بر روی رفتار بسیار موثرتر است تا دیگر شاهد پدیده خرافه گرایی در استان نباشیم.

وی عنوان کرد: برپایی نمایشگاه عاشورائیان ویژه ایام محرم در زمینه احیای فرهنگ درست عاشورایی و مبارزه با بدعت گذاری در دین بسیار موثر است و تدابیر لازم برای برپایی هرچه باشکوه تر این مراسم در استان و حضور مردم به ویژه دانش آموزان اندیشیده شده است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان نیز گفت: تاریخ شیعه هویت‌سازترین و پرمحتواترین تاریخ است و محرم و واقعه عاشورا نیز در آن مایه مباهات و افتخار است که بیشترین جلوه آن ایثار و شهادت است.

حجت الاسلام علی دشتکی با بیان اینکه اگر راه ایثار را انتخاب نکنیم، راه نجاتی نخواهیم یافت، ادامه داد: تاریخ نهضت عاشورا تنها برای شیعیان نیست، بلکه مبین راهی به آینده و سعادت و کمال انسان هاست و  چنین تاریخی باید به همه جهانیان عرضه و نشان داده شود.

وی با اشاره به وجود هشت هزار و 500 نفر افراد تاثیرگذار در اقشار مختلف از جمله مبلغین عنوان کرد: استفاده از ابزارهای مختلف برای نشان دادن تاریخ و فرهنگ نهضت عاشورایی یکی از ضروریات است و  همواره تاکید بر استفاده از ابزارهای هنری از جمله برپایی نمایشگاه و بهره گیری از نوآوری، ابتکار و خلاقیت در خلال آن از عوامل تاثیرگذار در این زمینه است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان ادامه داد: نمایشگاه عاشورائیان ویژه ایام محرم در دو بخش برگزار خواهد شد که عمده آن نه بصورت عکس و پوستر و تابلو، بلکه به شکل زنده و با استفاده از هنرهای تجسمی و مفهومی و اجرای نمایش خواهد بود.

حجت الاسلام دشتکی گفت: نمایش توسط یک گروه نمایشی و با سابقه که دارای تیمی 70 نفره است اجرا خواهد شد و همچنین در برگزاری نمایشگاه بخش کودک و نوجوان از توجه ویژه ای برخوردار خواهد بود.

وی با بیان اینکه بهره گیری از تمام امکانات برای تبلیغ فرهنگ عاشورا به خصوص ایثار و شهادت ضروری است، افزود: این نمایشگاه در برنامه های سالانه پیش بینی نشده بود و با مدیریت جهادی در سال جاری، جای خالی آن حس گردید و با همیاری و همکاری و مدیریت منسجم دیگر دستگاه های فرهنگی و دینی این حرکت بزرگ در استان صورت خواهد گرفت و امیدواریم در سال های آتی شاهد برپایی کاملتر آن باشیم.

معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی همدان نیز با اشاره به نحوه برپایی نمایشگاه عاشورائیان گفت: این نمایشگاه در لاین مقابل سپاه استان و با مساحت دو هزار و 400 متر برپا خواهد شد که 1500 متر آن با ظرفیت حدود دو هزار و 500 تا سه هزار نفر و 900 متر برای برپایی 53 غرفه پیش بینی شده است.

حجت الاسلام علی مراد کیانی افزود: غرفه ها با موضوعات مختلفی برپا خواهند شد که از جمله آنها می توان به غرفه های پاسخ گویی به مسائل شرعی، کودکان عاشورایی، بانوان عاشورایی، عفاف و حجاب، فرقه ها و مذاهب، آسیب های دینی، نماز عاشورایی، مهدویت، آثار مکتوب عاشورایی، نمادهای قدیمی عاشورا، هنرهای تجسمی عاشورا، آثار هیئت های مذهبی، آثار مداح ها، غرفه کتاب  و محصولات فرهنگی، نمایش آثار فرهنگ عاشورایی همدان در قرن اخیر، سیر تاریخی اسلام، غرفه بیداری اسلامی، غرفه های  مشاوره دینی و مشاوره خانواده و غیره اشاره کرد.

وی گفت: نمایشگاه عاشورائیان از دوم لغایت نهم آبان به مدت هشت روز و با حضور 120 مهمان خارج از استان در همدان برگزار خواهد شد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.