پنجشنبه، ۱۲ تیر ۹۳ - ۰۳:۳۴

ˈ میرهادی قره سید رومیانی ˈ ، پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به نشست اخیر نمایندگان استان با…

ˈ میرهادی قره سید رومیانی ˈ ، پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به نشست اخیر نمایندگان استان با مدیر عامل صنایع مس ایران در خصوص وضعیت مس سونگون، اظهار کرد: در این نشست مباحث مختلفی پیرامون توسعه و تجهیز این مجتمع انجام و نتایج مناسبی برای استان داشت و مقرر شد نشست دوم هفته آینده در تهران برگزار شود.

وی با تاکید بر اهمیت وجود مس سونگون در آذربایجان شرقی به لحاظ اقتصادی و صنعتی افزود: این صنعت مهم کشور نه تنها در آذربایجان شرقی بلکه در منطقه شمال غرب از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و توسعه آن یکی از مطالبات مهم و به حق مردم منطقه است.

قره سید رومیانی انتقال فرآوری معدن مس سونگون به کرمان را یکی از مهمترین ایرادات نمایندگان و مردم استان بیان و یادآوری کرد: اینکه طی سال های اخیر اقدامی درخور و عملی در ایجاد صنایع فرآوری و ذوب در مجتمع سونگون صورت نگرفته است، جای تامل و سووال دارد.

به گفته وی این در حالی است که ایجاد صنایع فرآوری و پایین دستی درکنار معدن مس سونگون برای تولید کنسانتره می تواند زمینه ساز اشتغال بیش از 10 هزار نفر در آذربایجان شرقی شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصمیم شرکت صنایع مس ایران برای سرمایه گذاری هفت هزار میلیارد ریالی در سه منطقه سرچشمه، خاتون آباد و سونگون، اظهار کرد: اما بنا به اظهار مدیرعامل شرکت صنایع مس ایران بهره وری در مس سونگون در این زمینه بر عکس دو منطقه دیگر مناسب نبوده است.

قره سید رومیانی دلیل چنین بهره دهی پایین را مربوط به بازار جهانی مس بیان و اظهارکرد: در حال حاضر تناسبی بین عرضه و تقاضای مس در بازارهای جهانی وجود ندارد و این وضعیت مازاد بر تقاضا تا سال 2021 ادامه خواهد داشت.

وی پیگیری تولید 200 هزارتن کاتد مس در مجتمع مس سونگون از سهمیه 700 میلیون تنی صنایع مس ایران را از جمله موضوعات مورد بحث در نشست روز گذشته نمایندگان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی و مدیران صنایع مس ایران برشمرد.

قره سید رومیانی گفت: در این رابطه تلاش می کنیم مس استخراجی از معدن سونگون ورزقان تا حد امکان برای فرآوری به کرمان منتقل نشود.

وی توجه به حفظ محیط زیست را از دیگر محورهای نشست دیروز بیان کرد و افزود: در این جلسه معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی در این زمینه تاکید فراوان داشت تا مراحل مختلف توسعه مجتمع مس سونگون در چارچوب قوانین و مقررات انجام شود.

رییس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی راکد ماندن طرح های توسعه ای مجتمع مس سونگون را ضررده به اقتصاد منطقه عنوان و خاطرنشان کرد: تمام نمایندگان آذربایجان تلاش و همیت جدی و مسوولانه برای توسعه و رونق این مجتمع دارند.

قره سید رومیانی از قول مساعد مدیرعامل صنایع مس ایران برای توسعه فازهای دو، سه و چهار مجتمع مس سونگون خبر داد و گفت: البته باید توجه داشت که این طرح ها زمان بر بوده و مستلزم پیگیری های نمایندگان و مسوولان اجرایی استان و مدیران صنایع مس کشور است.

وی یادآوری کرد: بدون تردید با پیگیری های نمایندگان مجلس شورای اسلامی نفس تازه ای در مس سونگون دمیده می شود.

نشست روز گذشته بررسی وضعیت مس سونگون با حضور احمد مرادعلیزاده مدیرعامل صنایع مس ایران و معاونان وی، مدیران صنایع مس آذربایجان، رضا رحمانی رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، محمد اسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو، شهروز افخمی نماینده مردم ملکان، علی علیلو نماینده مردم شبستر، الله وردی دهقانی نماینده مردم ورزقان و نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی به همراه معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی برگزار شد.

معدن مس سونگون در شهرستان ورزقان در شمال غرب ایران و آذربایجان شرقی و در 30 کیلومتری شمال ورزقان قرار دارد.

طرح استخراج مس از معدن سونگون با هدف استخراج به روش نوین و تولید کنسانتره مس با عیار 30 درصد جهت تغذیه صنایع مولد کشور و رسیدن به ارزش افزوده بالاتر انجام گرفته است.

حجم کل ذخیره قطعی این معدن 796میلیون تن، حجم کل ذخیره اکسید 7/6 میلیون تن و حجم مواد قابل استخراج آن 388 میلیون تن است.

7236/587/1495

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.