چهارشنبه، ۱۱ تیر ۹۳ - ۰۹:۰۰

به گزارش خبرنگار ایرنا، دکتر جعفر قادری، سه شنبه در نشست خبری با خبرنگاران افزود: این شورا که می تواند با حضور نماینده…

به گزارش خبرنگار ایرنا، دکتر جعفر قادری، سه شنبه در نشست خبری با خبرنگاران افزود: این شورا که می تواند با حضور نماینده ولی فقیه، استاندار، نمایندگان مجلس، دستگاههای امنیتی و قضایی و اداره های کل موثر در امر سرمایه گذاری تشکیل شود، جهت گیری ها و سیاست های بلند مدت استان در زمینه سرمایه گذاری را تعریف خواهد کرد تا همگان موظف به حرکت در چارچوب این سیاست ها باشند.

وی گفت: امروز به دلیل نبود چنین ساختاری شاهد هستیم که روند سرمایه گذاری در استان با موانع و مشکلات بسیاری مواجه است.

او اضافه کرد: در بحث زیرساخت های سرمایه گذاری نیز مشکلات و عقب افتادگی هایی وجود دارد که باید فراهم شود.

وی، ضعف دسترسی به سیستم بانکی را از دیگر موانع پیش روی سرمایه گذاری دانست و ادامه داد: امروز در استان فارس نسبت تسهیلات به سپرده 65 درصد است در حالی که این نسبت در کشور 85 درصد و در برخی استانها حتی از متوسط کشور نیز بالاتر است.

قادری تصریح کرد: دستگاههای نظارتی مانند بازرسی و برخی تشکل های وابسته به دستگاه قضایی و اطلاعاتی در بحث سرمایه گذاری به کوچکترین مسایل گیر می دهند که انتظار داریم این سختگیری ها کمتر شود.

وی افزود: فعالان اقتصادی استان و سرمایه گذار نیازمند حاشیه امن است و اگر چنین نباشد سرمایه گذار فراری می شود.

او گفت: امروز در استان در حوزه پتروشیمی، سیمان، تولید مصالح جدید ساختمانی، معادن و گردشگری می توان پروژه های سرمایه گذاری بسیاری تعریف کرد و با فراهم کردن شرایط زمینه را برای حضور سرمایه گذار داخلی و خارجی ایجاد کرد.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، سختگیری های میراث فرهنگی و محیط زیست را از دیگر موانع سرمایه گذاری در فارس دانست و افزود: بر خلاف دیگر استان ها که میراث فرهنگی و منابع طبیعی با مجموعه مدیریتی و تصمیم گیران کاملا هماهنگ و همراه هستند در فارس این دو مجموعه یکه تازی می کنند و قدرت مانور بسیاری دارند.

قادری افزود: همین معادنی که در فارس است در کرمان هم وجود دارد اما در آنجا محدودیت برای بهره برداری از آنها ایجاد نمی شود.

وی گفت: باید با ایجاد روحیه پرسشگری در فارس، شرایطی به وجود آید تا مدیران پاسخگوی ایرادهایی که به آنها وارد می شود باشند.

نماینده مردم شیراز، ارتباط مجمع نمایندگان با مدیریت ارشد استان فارس را خوب ارزیابی کرد و گفت: فضای تخریب و کشمکش و تقابلی که در گذشته در استان وجود داشت امروز نیست و بنای ما این است که کارها با تعامل پیش برود.

قادری گفت: البته با توجه به گستردگی استان، انتظار ما از استاندار فارس این است که با انتخاب مشاورانی در حوزه های مختلف، فضا را برای فعالیت گسترده تر کنند.

وی افزود: امروز در فارس حوزه معاونت سیاسی و امنیتی با هم تعریف شده اند که اگر این دو از هم جدا شوند روند پاسخگویی و ارتباط با نمایندگان و فرمانداران استان بهبود خواهد یافت.ک/2

678/ 667

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.