پنجشنبه، ۲۷ شهریور ۹۳ - ۰۷:۳۸

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: وضعیت کارگاه‌های تولیدی همچنان بحرانی است. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه فارس، سیدحسین ذوالانوار…

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: وضعیت کارگاه‌های تولیدی همچنان بحرانی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه فارس، سیدحسین ذوالانوار خاطرنشان کرد: اگرچه ما امیدوار بوده و هستیم که روند ورشکستگی و تعطیلی این بنگاه‌های تولیدی در فارس با آمدن دولت جدید متوقف شود.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی موجود در واحدهای تولیدی استان، گفت: رفع مشکلات کارگاه‌ها و بنگاه‌های تولیدی در فارس هنوز به روشنی محقق نشده به‌طوری که در یک سال اخیر نیز شاهد تعطیلی برخی کارگاه‌ها و کارخانه‌ها هستیم.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشهود بودن ورشکستگی پنهان در بسیاری از واحدهای به‌ظاهر فعال فعلی، گفت: این باعث تاسف است که عملا وضعیت کارفرمایان واحدهای تولیدی و کارگران طی یک سال گذشته بهبود پیدا نکرده است. عده‌ای از تولید کنندگان همواره می‌گویند، اگر دولت دست ما را نمی‌گیرد لااقل پای ما را ول کند.

نماینده مردم شیراز در مجلس یادآور شد: نمایندگان از دولت انتظار دارند برای بهبود شرایط کار و کسب و کار بنگاه‌های تولیدی راهکارها و اولویتهای روشنی را ارائه کند و متقابلا خودش هم بند از پای تولیدکنندگان باز کند.

وی افزود: تاکنون حمایت جدی از سوی دولت برای حمایت از کارگران صورت نگرفته، از این رو وضعیت بسیاری از واحدهای تولیدی حادتر شده است.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه حداقل یک چهارم آمار بیکاری استان ناشی از تعطیلی کارخانه‌های فارس است، افزود: اگر این واحدها با همت جدی و عملیاتی دولت و همراهی بخش بانکی احیا می شدند بخشی از مشکلات بیکاری در استان و کشور حل می‌شد.

وی، تنها راه کنترل بیکاری را صیانت و حفاظت از تولیدکنندگان و مشاغل موجود و سپس ایجاد شغل از طریق جذب سرمایه گذاری‌های مولد جدید دانست و گفت: تازمانی که بسترهای لازم برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی در عمل و نه به زبان در استان فراهم نشود روند بیکاری کاهش نمی‌یابد.

ذوالانوار با بیان این که بانک‌ها اعلام می‌کنند برای تامین بخش مالی بخش تولید دچار کمبود نقدینگی هستند، ادامه داد: بهتر است دولت برای حمایت از تولید، منابع مشخصی را در اختیار بانک‌ها بگذارد.

وی گفت: در حال حاضر بانک‌ها به راحتی برای تجهیز مطب پزشکان و تغییر دکوراسیون مغازه وام می‌دهند اما وقتی نوبت به تولیدکننده می‌رسد کرکره را پایین می‌کشند و یا هفت خوان رستم پیش پای آنها قرار می‌دهند.

نماینده مردم شیراز ادامه داد: قرار بود قسمتی از منابع حاصل از فروش نفت در صندوق توسعه ملی صرف حمایت از تولید شود اما عملا این اتفاق نیفتاد، همچنانکه در دولت قبل نیز سهمی از منابع حاصل از هدفمندسازی یارانه‌ها به بخش تولید نرسید.

وی با انتقاد از اعمال نرخ‌های سنگین مالیات و بیمه برای تولیدکنندگان ادامه داد: در سایر کشورها نرخ مالیاتی که برای کارفرمایان تعیین می‌کنند حدود 12 درصد است اما در ایران تقریبا دوبرابر این میزان مالیات می‌گیرند همچنین سهم بیمه کارفرمایان در ایران برخلاف کشورهای توسعه یافته که هشت درصد می باشد 23 درصد است.

ذوالانوار، وجود فساد مالی در بعضی بخشهای متولی تولید، واردات کالاهای غیر ضروری، قاچاق و فعالیت‌های سوداگرانه برخی از اجزاء وابسته به دولت را از دیگر مشکلات بخش تولید برشمرد که متاسفانه در لایحه خروج از تورم رکودی دولت نیز کمتر به آنها اشاره شده است.

وی گفت: هرچند لایحه خروج از رکود دولت نقاط قوت برجسته‌ای نیز دارد که اگر دولت با عزم جدی و با دقت وارد روند اجرای آن شود خیلی از مسائل قابل حل می‌شود لیکن اینکه بگوییم رکود یا تورم فقط منشاء خارجی دارد و فقط ناشی از تحریم هاست قطعا ساده انگاری است.

ذوالانوار تاکید کرد: هیئت دولت باید مقررات مزاحم و نامناسب پیش روی تولیدکنندگان فعلی و سرمایه گذاران بالقوه را با کمک گرفتن از اتاقهای بازرگانی و نظر کارشناسی تشکلهای غیر دولتی بخش تولید اصلاح کند و هرجا لازم است مجلس با اصلاح و تصویب قوانین به کمک تولیدکننده داخلی بیاید، پیشنهاد دهد تا قبل از دست رفتن فرصت خدمت دولت، کار به نتیجه برسد و حداقل قسمت مهمی از مشکلات اقتصادی کشور حل شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.