شنبه، ۰۳ خرداد ۹۳ - ۰۵:۳۴

عبدالرضا مصری جمعه عصر در برنامه مناظره شبکه یک سیما که با حضور کارشناسان و صاحبنظران به موضوع سبد حمایتی دولت می پردازد،…

عبدالرضا مصری جمعه عصر در برنامه مناظره شبکه یک سیما که با حضور کارشناسان و صاحبنظران به موضوع سبد حمایتی دولت می پردازد، در مورد این که کدام راه برای تامین امنیت غذایی خانواده های نیازمند کارآمدتر است، اظهار داشت: اگر در جامعه سوالی طرح شود که ارائه پول بهتر است یا کالا، قاعدتا اغلب افراد گزینه نخست را انتخاب می کنند.

وی گفت: اما باید در ابتدا بررسی کنیم پول و یا هدفی که برای این موضوع است متوجه چه گروه هدفی است و به چه کسانی این مزیت ارائه می شود.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی افزود: برای یک گروه افراد تشنه که در بیابان هستند گزینه آب حرف نخست را می زند و به طور مثال جوجه کباب هم برای آنان فایده ای ندارد، زیرا تشنه آب هستند.

مصری ادامه داد: نباید فراموش کنیم که در مورد جامعه ای صحبت می کنیم که دهک درآمدی آنان در جامعه رتبه آخر را دارد ، یعنی حداقل درآمد را هم در کشور ندارند.

وی اظهار کرد: گروه هدف ما در مورد سبد کالا افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی است و این یارانه ای که به آنان داده می شود بر اساس محاسبات میزان آن برابر با یک تخم مرغ و یک نصفه نان سنگگ در ظهر و تکرار در شب است.

وی با طرح این سوال که هدف از توزیع کالا و یا ارائه یارانه نقدی چیست، گفت: می خواهیم امنیت غذایی ایجاد کنیم و براین اساس حداقل پروتئین و کالری مناسب خانواده به آنان برسانیم.

مصری افزود: در این مسیر با تهدیداتی مواجه هستیم، به طوری که اگر پول به خانواده ها داده شود به سبب تنوع نیازهای آنان، میزان تاثیرگذاری افراد خانواده روی آن بالاست، به طور مثال اگر در یک خانواده دانشجویی باشد باید مابقی افراد از نیازهایشان بگذرند و شاید گرفتار سوء تغذیه شوند تا هزینه تحصیل این فرد تهیه شود.

وی به مزیت های توزیع کالا اشاره کرد و گفت: با این کار امنیت غذایی به خانواده می دهیم و حاشیه سود را کم می کنیم چرا که حداقل گردش 20 تا 30 درصدی سود در بخش های مختلف توزیع وجود دارد و از خرده فروش گرفته تا توزیع کننده زنجیره طولانی باید طی شود و به بعضی کالا ها بالای 50 درصد سود تعلق می گیرد.

نماینده مجلس شورای اسلامی به این نکته اشاره کرد که بازار ما قابل کنترل نیست و باید نوسانات قیمت کالا را در نظر گرفت، چرا که امروز روغن می خریم، ولی فردا یا این جنس در بازار موجود نیست و یا با قیمت دیگری عرضه می شود.

مصری افزود: سال گذشته مجلس شورای اسلامی قانونی تصویب کرد تا برای 5 نوبت سبد کالا به افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی اعطا شود که خوشبختانه دولت یازدهم هم تمایل به محقق شدن این امر دارد.

سی و پنجمین برنامه مناظره شبکه یک سیما امروز به موضوع سبد حمایتی دولت می پردازد. کدام راه را برای تامین امنیت تغذیه خانواده های نیازمند کارآمدتر می دانید؟ 1.ارائه سبد کالا 2.ارائه بن مواد غذایی و 3. پرداخت نقدی سوال نظرسنجی این هفته برنامه مناظره است.

فراهنگ(3)**9187**1561

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.