شنبه، ۱۳ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۲۱

ˈعلی محمد احمدیˈ روز جمعه در حاشیه سفر و دیدار وزیر جهاد کشاورزی از طرح های آب و خاک و کشاورزی شهرستان دهلران…

ˈعلی محمد احمدیˈ روز جمعه در حاشیه سفر و دیدار وزیر جهاد کشاورزی از طرح های آب و خاک و کشاورزی شهرستان دهلران در مصاحبه با ایرنا گفت: وزیر جهاد کشاورزی در این سفر رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور را مسوول مطرح کردن مشکل خشکیدگی جنگل های بلوط ایلام و رویشگاه زاگرس در نهادهای بین المللی از جمله ˈسازمان خواروبار و کشاورزی جهانیˈ (فائو) کرد.

وی ادامه داد: خشکیدگی جنگل های بلوط ایلام و استان های زاگرس با توجه به گستره شش میلیون هکتاری این رویشگاه و نقش زیست محطیی آن نه تنها تبعات زیان بار اقلیمی در داخل بلکه خارج از کشور نیز برجای خواهد گذاشت.

نماینده دهلران در مجلس شورای اسلامی افزود: دولت باید موضوع خشکیدگی جنگل های زاگرس به ویژه عرصه های ایلام که دارای بیشترین بحران است را جدی گیرد و برای مقابله با آن اعتبارهای لازم تخصیص دهد.

احمدی همچنین در ادامه گفت: حضور وزیران دولت در استان ها از جمله مناطقی مانند ایلام باعث شتاب بخشی به کارها، پی گیری مسائل مردم و کمک به رفع مشکلات بخش های مختلف می شود.

وی بیان کرد: سفر دوره ای وزرای دولت به استان ایلام و دیدن مسائل و موانع از نزدیک و به شکل زنده اسباب رسیدگی فوری و در اولویت قرار گرفتن رفع آنها را فراهم خواهد کرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد: این حضور باعث می شود که وزرا، مشکلات و چالش ها را به هیات دولت منعکس کنند که در نتیجه آن تصمیم های خوبی نیز اتخاذ خواهد شد.

نماینده دهلران، آبدانان، دره شهر و بدره در مجلس شورای اسلامی افزود: برنامه اصلی وزیر جهاد کشاورزی در سفر دو روزه به ایلام دیدن وضعیت اسفبار خشکیدگی عرصه های جنگلی و درختان بلوط استان بود.

احمدی بیان کرد: نشست با پیمانکار طرح 50 هزار هکتاری توسعه زمین های کشاورزی دهلران در دشت عباس، عین خوش و فکه و دیدار از مراکز خرید کلزا و رسیدگی به مشکلات کلزاکاران این شهرستان از دیگر برنامه های مهم سفر حجتی بود.

به گزارش ایرنا، بروز عوامل غیر طبیعی مانند تغییر اقلیم، ریزگردهای عربی، خشکسالی های پی در پی و شیوع آفت هایی مانند سوسک چوب خوار، بیماری ذغالی و آفت انگلی لورانتوس در چند سال گذشته باعث نابودی کامل یک میلیون از شش میلیون هکتار جنگل های رویشگاه زاگرس در 11 استان کشور شده است.

بر پایه بررسی ها، جنگل های بلوط ایلام در این میان اکنون در اوج بحران خشکیدگی قرار دارد به گونه ای که تاکنون 100 هزار هکتار برابر با یک پنجم از گستره این عرصه ها در استان به کلی نابود شده است.

استان 20 هزار کیلومتر مربعی ایلام در باختری ترین جای نقشه جغرافیایی کشور، یک میلیون و 600 هزار هکتار عرصه طبیعی شامل جنگل با گونه غالب بلوط ایرانی و مرتع دارد. ک/2

7175

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.