سه شنبه، ۳۰ اردیبهشت ۹۳ - ۱۱:۳۳

به گزارش خبرنگار ایرنا، سالار مرادی شامگاه دوشنبه در جلسه شورای گفت و گوی بخش خصوصی و دولت در سنندج، بانک ها را…

به گزارش خبرنگار ایرنا، سالار مرادی شامگاه دوشنبه در جلسه شورای گفت و گوی بخش خصوصی و دولت در سنندج، بانک ها را مانع توسعه در کشور دانست و افزود: بانک ها به جای اینکه در کنار بخش تولید قرار گیرند و به رشد و شکوفایی این واحدها کمک کنند، خود معامله گر شده اند.

به گفته وی، بانک اموال مردم را می گیرد تا در خدمت مردم باشد اما خود بانک ها اکنون بنگاه اقتصادی شده اند و معامله می کنند.

مرادی افزود: بهره سنگینی که بانکها اکنون برای تسهیلات خود می گیرند، موجب خواهد شد تا پایان سال 93 بسیاری از واحدهای تولیدی در سطح کشور ورشکست شوند.

نماینده شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس، در بخش دیگری از سخنان خود بیکاری را از مهمترین مشکلات و دغدغه های استان کردستان دانست و گفت: بیشتر نامه نگاری ها و مراجعات به دفتر نمایندگان استان، در ارتباط با شغل است.

مرادی نرخ بیکاری در کردستان را 28 درصد اعلام کرد و گفت: جای سوال دارد استانی که این همه ظرفیت در بخش های صنعت، کشاورزی، معدن، گردشگری و مرز دارد ،چرا باید نرخ بیکاری آن 28 درصد باشد.

وی افزود: انگیزه و انرژی خوبی در استان برای رشد و توسعه وجود دارد و استاندار کردستان نیز مدیری با تجربه است. با این شرایط، انتظار می رود روند توسعه کردستان شتاب بیشتری بیابد.

مرادی همچنین ضعیف بودن مشوق های بخش خصوصی در استان را یکی از موانع فراروی جذب سرمایه گذاری دانست و گفت: سرمایه گذارانی می خواستند در استان سرمایه گذاری کنند اما با برخورد بد کارشناسان سازمان های ذیربط مواجه شده اند و دیگر برنگشته اند که این نگاه ها و برخوردها با سرمایه گذاران در ادارات استان باید تغییر کند.

نماینده شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران، چابک سازی، سالم سازی و افزایش بهره وری دستگاه های اجرایی را از انتظارات مردم و بخش خصوصی در استان کردستان دانست و گفت: برای عملیاتی کردن این مولفه ها باید یک برنامه جهادی پیاده شود.

وی بر حفظ کارخانه ها و واحدهای تولیدی موجود در استان تاکید کرد و گفت: تا این واحدها احیا نشده اند نباید کارخانه جدید احداث شود.

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به اینکه 30 درصد آمار بیکاری کشور از 100 درصد متعلق به کارخانه های تعطیل شده است، افزود: اگر این واحدها احیا شوند بخشی از مشکلات بیکاری در کشور حل می شود.

وی تنها راه ایجاد شغل و رفع بیکاری را جذب سرمایه گذاری دانست و گفت: باید بسترهای لازم برای جذب سرمایه گذاری در استان را فراهم کرد.

مرادی در ادامه به سفر اخیر معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری به کردستان اشاره کرد و گفت: در این سفر اعتباری چهار هزار میلیارد تومانی به استان کردستان اختصاص یافت که رقم بسیار خوبی است و می تواند استان را متحول کند.

نماینده شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی، همچنین از فعالیت های شرکت شهرک های صنعتی کردستان انتقاد کرد و گفت: زمینی که باید توسط شرکت شهرک های صنعتی به سرمایه گذاران واقعی واگذار می شد و در اختیار تولید کنندگان قرار می گرفت به دست صاحب اصلیش نرسیده و بیشتر به دست سوداگران افتاده است که باید جلوی آن را گرفت.ک/3

7346/533 / شبس 1551

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.