یکشنبه، ۰۸ تیر ۹۳ - ۰۵:۲۶

رسول خضری روز شنبه در آیین سالروز بمباران شیمیایی سردشت که با حضور وزیر بهداشت و درمان در این شهرستان برگزار شد افزود:…

رسول خضری روز شنبه در آیین سالروز بمباران شیمیایی سردشت که با حضور وزیر بهداشت و درمان در این شهرستان برگزار شد افزود: متاسفانه با وجود گذشت 27 سال از حادثه بمباران شیمیایی سردشت توسط رژیم بعثی صدام، هنوز هیچ پیگیری جدی در مجامع بین المللی صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه مردم ایران قربانی تروریسم بین المللی شده اند یادآور شد: طرح بحث دعوا در دادگاه لاهه از جمله خواسته های مردم و مصدومان شیمیایی سردشت است که از مسوولان امور خارجه انتظار می رود آن را مورد توجه و پیگیری قرار داده و اسناد این جنایت بشری را به دادگاه لاهه ارسال کنند.

خضری گفت: جنایت هولناکی که رژیم بعثی عراق در سکوت مجامع بین المللی انجام داد اگر مورد عکس العمل جدی این مجامع قرار می گرفت شاید هرگز جنایت حلبچه اتفاق نمی افتاد.

وی به برخی مشکلات مصدومان شیمیایی سردشت اشاره کرد و گفت: با وجود آنکه در بمباران شیمیایی سردشت در سال 66 بیش از هشت هزار نفر از ساکنان این شهر دچار مصدومیت شدند ولی متاسفانه تنها جانبازی دو هزار نفر از آنها احراز شده است.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اضافه کرد: در کنار عوارض شدید مصدومان و جانبازان شیمیایی این شهرستان هزینه های تامین دارو به دلیل گرانقیمت بودن آنها برای بخش زیادی از این مصدومین امکانپذیر نیست.

وی گفت: علاوه بر این امکانات تخصصی پزشکی مورد نیاز برای معاینه و درمان این مصدومان نیز در این شهرستان به حد کافی وجود نداشته و تعدادی از این مصدومان برای مداوا مجبور به مراجعه به شهرهای بزرگ هستند.

خضری اضافه کرد: خوشبختانه پیش بینی شده است شعبه ای از بیمارستان فوق تخصصی شیمیایی ساسان در این شهرستان دایر شود که 80 درصد از امور آن به پایان رسیده و در آینده ای نزدیک گشایش می یابد.

وی گفت: در کنار تامین و تجهیز این شهرستان به امکانات پزشکی و درمانی مورد نیاز مصدومان شیمیایی از جمله تجهیز کلینیک مصدومان شیمیایی سردشت بحث پژوهش با ایجاد یک پژوهشکده در زمینه مطالعه اثرات شیمیایی در بخش محیط زیست و سلامت در این شهرستان نیز مورد توجه مسوولان باید قرار گیرد.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی از سردشت به عنوان اولین شهر بی دفاع و غیرنظامی قربانی جنگ افزارهای شیمیایی در سطح دنیا یاد کرد و گفت: متاسفانه از این ظرفیت توسط مسوولان به خوبی استفاده نشده است از این رو پیش بینی شده است در همین راستا سردشت به عنوان شهر صلح در جهان معرفی شود.

در بمباران شیمیایی سردشت در 7 تیر 1366، رژیم بعثی عراق با استفاده از بمب های شیمیایی چهار نقطه پر ازدحام سردشت از توابع استان آذربایجان غربی را هدف قرار داد که موجب به شهادت رسیدن ۱۱۹ نفر مصدومیت شیمیایی چندین هزار نفر از مردم بی دفاع این شهر شد.

بمباران شیمیایی شهر مرزی سردشت فجیع ترین تهاجم شیمیایی بود که آثار و مشکلات منفی بسیاری به وجود آورد و این شهر اولین شهر قربانی جنگ افزارهای شیمیایی در جهان پس از بمباران هسته ای هیروشیما نامیده شده است.

این شهرستان با 111 هزار نفر جمعیت در 250 کیلومتری جنوب ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی و هم مرز با کشور عراق واقع شده است.

7506/584/581

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.