پنجشنبه، ۱۱ اردیبهشت ۹۳ - ۰۴:۵۵

به گزارش خبرنگار ایرنا ، محمد صالح جوکار صبح امروز در همایش بزرگداشت روز ملی شوراها با اشاره به جایگاه والای شوراهای اسلام…

به گزارش خبرنگار ایرنا ، محمد صالح جوکار صبح امروز در همایش بزرگداشت روز ملی شوراها با اشاره به جایگاه والای شوراهای اسلام در قانون اساسی جمهوری اسلامی گفت :قانون اساسی کشور شوراها را یک اصل زیرساخت کشور می داند و اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا ، باید قدر این جایگاه را بدانند و طبق قانون ، وظایف تعریف شده را پیگیری کنند .

وی با بیان اینکه شوراهای اسلامی یک ظرفیت مهم برای خدمت به نظام و کشور است و طبق قانون اختیارات کمی ندارند ، افزود : امروز شوراهای اسلامی در ساخت و استحکام درونی نظام نقش اساسی را بر عهده دارند و باید با اثربخشی در جهت پیشبرد اهداف انقلاب فعالیت کنند .

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب تصریح کرد: شوراهای اسلامی باید امسال با عزم ملی و مدیریت جهادی برای تحقق منویات مقام معظم رهبری و همه بخش ها و بخصوص دو قوه اقتصاد و فرهنگ پیشگام باشند .

جوکار یکی از مهمترین آفات شوراهای اسلامی را که بعضا مانع پیگیری مدموریت های این نهاد بزرگ مردمی می شوذد مساله سیاست بازی ذکر و تأکید کرد: شورای اسلامی نباید وارد خط بازی و جناح بندی شوند که خوشبختانه این مشکل در استان ما کمتر دیده می شود و اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا ولایتمدار هستند .

وی با اشاره به تأکیدات بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران درخصوص نقش مردم گفت :فلسفه وجودی شوراها خدمتگزاری به مردم است که باید همواره مورد توجه شوراها باشد .

نماینده مردم یزد و اشکذر افزود :نظام اسلامی ما دارای دو بعد جمهوریت و اسلامیت است و همه کارها در کشور با مشارکت فعالانه مردم محقق می شود .

جوکار یادآور شد : مردم و اسلام در کنار هم در ساختار سیاسی و اجرایی وجود داشته و با وجود ترفندهای بیگانه برای دور کردن مردم از نظام ، اسلام و قرآن مشورت گرفتن از مردم را در جامعه اسلامی مورد تأکید قرار داده است .

وی با بیان اینکه قانون اساسی این ظرفیت را دیده که افکار مختلف در کنار هم برای حل مشکلات مردم فعالیت کنند و این نقطه قوت و فرصت نظام ماست ، ادامه داد : از این روست که در اصول متعدد قانون اساسی به جایگاه شوراها توجه شده و این نهاد مردمی را مهمترین تکیه گاه مردم در نظام قلمداد کرده است .

جوکار در پایان با تشکر از شوراهای شهر و روستا مهمترین مشکل موجود برای این تشکل مردمی را

کمبود اعتبارات دانست و خواستار چاره اندیشی برای رفع معضل از سوی مسئولان نظام شد .

همایش ملی روز شوراها هم اکنون با حضور مهندس مهدی چمران رییس شورای عالی استانها و اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستای استان یزد در استانداری در حال برگزاری است .ک/2

7536/1968

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.