یکشنبه، ۱۵ تیر ۹۳ - ۰۳:۱۴

رییس مجمع نمایندگان استان در مجلس نهم روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با بیان اینکه در این زمینه امروز…

رییس مجمع نمایندگان استان در مجلس نهم روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با بیان اینکه در این زمینه امروز نامه ای به وزیر مربوطه از سوی نمایندگان استان امضا شد، گفت: برای مردم آذربایجان به هیچ عنوان قابل قبول نیست این معدن و ظرفیت اقتصادی عظیم منطقه راکد مانده و به تدریج به مجموعه ای ضررده تبدیل شود.

میرهادی قره سید رومیانی افزود: معدن مس سونگون یکی از ذخایر معدنی بسیار مهم و اقتصادی کشور به شمار می رود که طی سال های اخیر به لحاظ اجرای طرح های توسعه ای عقب مانده است و باید وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه تسریع این طرح ها اقدام کند.

وی انتقال مس استخراجی در سونگون برای فرآوری به کرمان را یکی از مهمترین ایرادات نمایندگان و مردم استان در این رابطه بیان کرد و گفت: اینکه طی سال های اخیر اقدام عملی در ایجاد صنایع فرآوری و ذوب در مجتمع سونگون صورت نگرفته است، جای تامل و سئوال دارد.

قره سید رومیانی اظهار کرد: این در حالی است که ایجاد صنایع فرآوری و پایین دستی در کنار معدن مس سونگون برای تولید کنسانتره می تواند زمینه ساز اشتغال بیش از 10 هزار نفر در آذربایجان شرقی شود.

وی گفت: خواسته مردم و نمایندگان آذربایجان شرقی و غربی از وزارت صنعت، معدن و تجارت این است اقدامات عاجل و فوری برای ایجاد صنایع فرآوری در مس سونگون انجام دهد.

این نامه به امضای 19 نماینده آذربایجان شرقی و نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی رسیده است.

معدن مس سونگون در شهرستان ورزقان در شمال غرب ایران و آذربایجان شرقی و در 30 کیلومتری شمال ورزقان قرار دارد.

طرح استخراج مس از معدن سونگون با هدف استخراج به روش نوین و تولید کنسانتره مس با عیار 30 درصد جهت تغذیه صنایع مولد کشور و رسیدن به ارزش افزوده بالاتر انجام گرفته است.

حجم کل ذخیره قطعی این معدن 796میلیون تن، حجم کل ذخیره اکسید 7/6 میلیون تن و حجم مواد قابل استخراج آن 388 میلیون تن است.

7236/587

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.