چهارشنبه، ۰۲ مهر ۹۳ - ۰۲:۲۸

یافته‌های ارزشمند در کاوش‌های باستان‌شناسی اخیر محوطه خله‌کوه تاکستان، جلوه‌هایی دیگر از تمدن 7000 ساله در منطقه را آشکار ساخت که نشان می‌دهد،…

یافته‌های ارزشمند در کاوش‌های باستان‌شناسی اخیر محوطه خله‌کوه تاکستان، جلوه‌هایی دیگر از تمدن 7000 ساله در منطقه را آشکار ساخت که نشان می‌دهد، دشت قزوین و شهر کنونی تاکستان یکی از نخستین حوزه‌های تمدنی و یکجانشینی در فلات ایران است.

محمدعلی حضرتی‌، مدیرکل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه قزوین، اظهار کرد: تا پیش از کاوش اخیر که با مجوز پژوهشگاه باستان‌شناسی میراث فرهنگی انجام شد گمان می‌رفت آثار موجود در لایه‌های تپه‌ی خله‌کوه تاکستان به دوره‌های تاریخی اسلامی منحصر است.

وی ادامه داد: همین مساله هم به سهل‌انگاری‌های مربوطه به حفظ عرصه و حریم این محوطه ارزشمند، دامن زده بود به گونه‌ای که برخی از مسئولان محلی انتظار داشتند این تپه به فضای سبز و پارکینگ تبدیل شود.

مدیرکل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری قزوین تصریح کرد: در کاوش‌های مرداد و شهریور امسال که با هدف شناسایی آثار دوره اسلامی و پیش از تاریخ در خله‌کوه انجام گرفت ثابت شد دشت قزوین و شهر کنونی تاکستان یکی از نخستین حوزه‌های تمدنی و یکجانشینی در فلات ایران است و نخستین روستاهای شناخته شده در این منطقه شکل گرفته‌اند که بی‌تردید به دلیل مزیت‌های اقلیمی و شرایط مناسب زیست محیطی برای سکونت انسان در این خطه از ایران است.

حضرتی اضافه کرد: یافته‌های این کاوش نشان می‌دهد آثاری از 7000 سال پیش و هم‌دوره با تپه زاغه و سیلک در این محوطه وجود دارد و از دوران تاریخی مادها، هخامنشیان و ساسانی نیز نشانه‌هایی به چشم می‌خورد که نیازمند مطالعات بیشتر است.

وی تشریح کرد: نکته مهم و به عبارتی کم‌نظیر درباره خله کوه استمرار استقرار در این محوطه از دوران‌های بسیار دور پیش از تاریخ تا دوران پیش اسلامی و دوره‌ اسلامی است.

مدیرکل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری قزوین توضیح داد: وجود آثاری از دوره‌ میانه‌ی اسلامی که شامل سده‌های چهارم تا هشتم هجری یعنی همزمان با دوره سلجوقی و ایلخانی است و همچنین سفال‌های مربوط به دوران اسلامی متاخر که روزگار صفوی و قاجار را شامل می‌شود نشان دهنده‌ی اهمیت بسزای خله کوه در مطالعات باستان‌شناسی دشت قزوین است که امیدواریم با ادامه کاوش‌ها در فصول دیگر به پرسش‌های اساسی درباره این تپه ارزشمند پاسخ داده شود.

وی خواستار همراهی مدیران استان و شهرستان تاکستان برای حفاظت از خله کوه و دایر کردن سایت موزه بر روی این محوطه شد و افزود: امیدواریم بتوانیم این فضا را برای تعطیلات نوروز آماده‌ی بازدید گردشگران کنیم.

حضرتی در پایان اظهار امیدواری کرد: این مسئله بتواند محور جدیدی را برای گردشگری باستان‌شناسی در دشت قزوین تعریف کند و همزمان با آن باید فضاهای مناسبی برای عرضه‌ی صنایع دستی و محصولات کشاورزی تاکستان و فروش سوغات ملی نیز فراهم شود تا این شهرستان به مقصد تازه‌ای در گردشگری استان تبدیل شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.