سه شنبه، ۱۴ مرداد ۹۳ - ۰۹:۵۰

سلامت نیوز: رییس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در بازرسی های این وزارتخانه، نمونه هایی از روغن…

سلامت نیوز: رییس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در بازرسی های این وزارتخانه، نمونه هایی از روغن پالم در فراورده های لبنی پرچرب وجود داشته و مطمئنا با تمامی کسانی که در این تقلب نقش داشته اند، برخورد خواهد شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت وزارت بهداشت، دکتر «رسول دیناروند» درمورد وجود روغن پالم در صنایع لبنی پرچرب افزود: این صحبت ها دو جنبه داشت که یک جنبه آن رسانه ای شده است و جنبه اول صحبت های وزیر بهداشت اشاره به افزایش میزان روغن پالم دارد.

وی با ابراز تاسف از اینکه در سال 92 حدود 50 درصد میزان واردات روغن گیاهی کشور، روغن پالم بوده است، ادامه داد: این روغن کمترین کیفیت و اسیدچرب اشباع بالایی دارد و این اسید چرب اشباع با زنجیره بلند، شبیه اسیدهای چرب اشباع موجود در روغن جامد است.

دیناروند با اشاره به اینکه ثابت شده که روغن های جامد نباتی یا روغن هایی که دارای اسید چرب اشباع بالا هستند مثل پالم، در گرفتگی عروق و حتی در افزایش سرطان ها دخالت دارند، خاطرنشان کرد: متاسفانه روز به روز سن ابتلا به گرفتگی عروق و سکته های قلبی در کشور کاهش می یابد که بخش عمده آن وابسته به تغذیه از جمله مصرف اسیدهای چرب اشباع ناشی از روغن پالم است.

رییس سازمان غذا و دارو با اشتباه خواندن نحوه انعکاس نظرات مدیرکل نظارت بر غذای وزارت بهداشت، گفت: جنبه دیگر صحبت های وزیر بهداشت این بود که ما باید مصرف روغن پالم را کاهش دهیم، از این رو با پیگیری های وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در سال جاری دولت تصویب کرد که میزان واردات روغن پالم به حداکثر 30 درصد برسد چون سال گذشته بیش از 500 هزار تن واردارت روغن پالم داشتیم.

دیناروند گفت: مقرر است میزان واردات روغن پالم را سال آینده به 15 درصد کاهش دهیم. اگر این اتفاق بیافتد، ظرف دو سال میزان واردات روغن پالم به یک سوم سال 92 خواهد رسید و مطمئنا در ارتقا سلامت مردم موثر خواهد بود.

وی افزود: روغن پالم متاسفانه به دلیل ارزان بودن در تقلبات استفاده می شود. یکی از این تقلبات این است که چربی طبیعی فراورده های پرچرب گرفته شود و چربی گیاهی به آنها اضافه شود؛ روغن پالم جایگزین ارزانی است و یک تخلف محسوب می شود.

طبق این گزارش، رضا باکری رییس انجمن صنایع لبنی نیز اعلام کرد: انجمن صنایع لبنی آمادگی دارد برای برخورد با متخلفان و متقلبان، با وزارت بهداشت همکاری های لازم را انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *