پنجشنبه، ۱۷ مهر ۹۳ - ۰۵:۳۱

به گزارش خبرنگار مهر، حمید رضا اصلانی ظهر پنجشنبه در مراسم افتتاح دفتر مرکزی داوری اتاق ایران در اتاق بارگانی، صنایع، معادن و…

به گزارش خبرنگار مهر، حمید رضا اصلانی ظهر پنجشنبه در مراسم افتتاح دفتر مرکزی داوری اتاق ایران در اتاق بارگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان گفت: داوری به عنوان یکی از روش های قطعی حل و فصل اختلافات است .

وی با بیان اینکه مراکز داوری حاصل تعامل و خرد جمعی است ادامه داد: هر چند داوری در خارج از دادگستری انجام شود اما وجود این بخش در راستای رسیدگی به دعاوی، بیانگر اهمیت این بخش ازنظر قانونگذار است.

اصلانی افزود: به رغم وجود روش های میانجیگری و کارشناسی برای رفع اختلافات، از نظر قانون صرفا آرای داوری لازم الاجرا است.

قائم مقام دبیر کل مرکز داوری اتاق ایران گفت: داوری روشی حقوقی بوده و چنانچه رای داور خلاف قوانین موجد حق باشد از سوی دادگاه شکسته می شود، بنابراین داوری باید به گونه ای عمل شود که رای صادر شده خلاف قوانین موجد حق نباشد.

اصلانی با بیان اینکه  داوری مدرن به عنوان یک تخصص مورد تاکید است افزود: به موازات وجود داور متخصص، وکیل و قاضی متخصص نیز در جامعه وجود دارد.

وی داوری مناسب را مستلزم رعایت اصل بی طرفی عنوان کرد و گفت:  انتخاب داوران توانمند بدون توجه به مسایل حاشیه ای لازمه داوری مطلوب است.

اصلانی افزود: سبک کردن کار دستگاه قضا و خدمات رسانی به بازرگانان از جمله اهداف ترویج داوری در جامعه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.