دوشنبه، ۱۳ مرداد ۹۳ - ۰۱:۱۲

استاندار یزد یکی از مهم‌ترین ویژگی‎های جهاد دانشگاهی را نوآوری دانست و گفت: جهاد دانشگاهی باید در عملکرد بروز و ظهور داشته باشد….

استاندار یزد یکی از مهم‌ترین ویژگی‎های جهاد دانشگاهی را نوآوری دانست و گفت: جهاد دانشگاهی باید در عملکرد بروز و ظهور داشته باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه یزد، «سیدمحمد میرمحمدی» در حاشیه بازدید از مجموعه جهاددانشگاهی استان و نمایشگاه دستاوردهای این مجموعه که پیش از ظهر امروز(یکشنبه 12 مردادماه) برگزار شد، در نشست با مدیران و معاونین این نهاد در استان یزد اظهار کرد: اصلی‎ترین مسأله در دنیای امروز مسأله علم و دانایی است، چون کسی، قدرت بالایی دارد که دانایی بیشتری داشته باشد.

وی ادامه داد: امروز جهاد دانشگاهی و دانشگاه علم و هنر، دو بازو برای پیشرفت علم و دانایی در رساندن استان یزد به یک نقطه ارزشمندتر هستند.

استاندار یزد با اشاره به فعالیت 20 ساله‌ی جهاد دانشگاهی در استان یزد، یکی از مهم‌ترین ویژگی‎های جهاد دانشگاهی را نوآوری برشمرد و افزود: تولید علم، تولید فکر، تولید کار و نوآوری و خلاقیت از ویژگی‎های جهاد دانشگاهی است که باید در گزارش‎های این مجموعه نمود داشته باشد.

میرمحمدی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی باید در عملکرد بروز و ظهور داشته باشد، گفت: فعالیت‎های جهاد دانشگاهی باید متفاوت از دیگران باشد و در گزارش عملکرد نیز شاخص‎هایی متفاوت از سایر فعالان بخش‎های مشابه در استان ارائه شود.

وی با اشاره به وجود مراکز آموزشی متعدد در استان، افزود: آموزش در جهاد دانشگاهی باید متفاوت از سایر مراکز آموزشی باشد و این تفاوت‎ها گزارش داده شود.

استاندار یزد نقش اصلی جهاد دانشگاهی بعنوان حلقه‌ی واسط بین دانشگاه و صنعت دانست و ادامه داد: جهاد دانشگاهی باید تولیدات علمی را در صنعت و خدمات تزریق کند تا از علم و دانش، ارزش افزوده ایجاد شود.

میرمحمدی گفت: به نظر می‌رسد موضوع تجاری‎سازی که می‎تواند یکی از برنامه‎های جهاد دانشگاهی باشد، تاکنون ابتر مانده است و باید فعالیت‎های جهاد دانشگاهی به این سمت چه در حوزه‌ی آموزش و چه پژوهش سوق داده شود.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه‌ی آموزش می‎تواند با کیفی‎سازی فعالیت‎ها به نحوی عمل کرد که متقاضیان را به سمت آموزش‎های جهاد دانشگاهی جذب کرد.

استاندار یزد در بخش دیگری از سخنانش نیز یکی از موضوعاتی که جهاد دانشگاهی روی آن تأکید دارد را موضوع فرهنگی دانست و گفت: این نقش با توجه به شبیخون‎های فرهنگی و اقسام مسائل آسیب‎زا به فرهنگ بومی جامعه بسیار حائز اهمیت است و جهاد دانشگاهی باید دستآوردهای شاخصی را در این رابطه ارائه و گزارش دهد.

میرمحمدی توصیه کرد: جهاد دانشگاهی خود را محدود به بخش‎های دولتی با توجه به موانع موجود نکند و سعی کند با ارائه توانمندی‎هایش بخش غیردولتی را جذب کند.

وی در خصوص تأمین برخی زیرساخت‎های مورد نیاز این مجموعه نیز تأکید کرد که از آنچه در وظایف قانونی استانداری قرار دارد دریغ نمی‌ورزد.

استاندار یزد در بخش دیگری از سخنانش با ابراز خرسندی از گزارش ارائه شده رئیس جهاد دانشگاهی استان در رابطه با برنامه‎های توسعه‎ای این واحد، گفت: جهاد دانشگاهی نباید تنها این کلمه را یدک بکشد بلکه باید در عملکردها، کارها و تأثیرگذاری‎هایش نیز شاهد یکسری تغییر و تحول باشیم.

وی ابراز امیدورای کرد با توجه به تفکر نوگرا و توانمندی‎های مدیریت این مجموعه، شاهد گام‎های موثر جهاد دانشگاهی استان در زمینه‎های مختلف فعالیتی از جمله بایوتکنولوژی و نانو و پیشگامی این نهاد در دیگر موضوعات باشیم.

میرمحمدی ادامه داد: هم‌چنین امید می‌رود با این حرکت، جهاد دانشگاهی استان در آینده نه تنها در سطح ملی بلکه در دنیا حرف‎های محکمی برای گفتن داشته باشد و بیشتر به جنبش علمی و پژوهشی در کشور دامن بزند.

«مهدی باصولی» رئیس جهاد دانشگاهی استان یزد نیز در ابتدای این نشست با ارائه گزارشی، جهاد دانشگاهی را نهادی انقلابی، مذهبی، پویا و جوان خواند که در حوزه‎های مختلف آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و اشتغال فعالیت دارد.

وی با بیان توضیحاتی در رابطه با ظرفیت‎ها و دستآوردهای جهاد دانشگاهی استان، عمده برنامه‎های توسعه‎ای این مجموعه را توسعه در شهرستان‎ها متناسب با ظرفیت‎های هر منطقه، استفاده از ظرفیت‎های جهاد دانشگاهی کشور، تعامل با دانشگاه‏‌ها و سازمان‎‌های دولتی و نیز تجاری‌سازی یافته‎های پژوهشی، ذکر کرد.

دکتر «سیدحبیب‌الله میرغفوری» رئیس دانشگاه علم و هنر وابسته به جهاد دانشگاهی استان یزد نیز در این نشست با اشاره به مشکلاتی مبنی بر کاهش ورودی‎های دانشگاه‎ها، ارتقای کیفیت آموزش عالی را از سیاست‎های دانشگاه علم و هنر و تبدیل این مرکز آموزشی به دانشگاه کارآفرین را یادآور شد.

براساس این گزارش، در جریان این بازدید دکتر «طالبی» معاون سیاسی امنیتی استاندار و «حیدری» مدیرکل حوزه‌ی استانداری نیز استاندار را همراهی می‌کردند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.