سه شنبه، ۲۲ مهر ۹۳ - ۰۳:۱۳

با آغاز فصل برداشت یاقوت سرخ، زنگ برداشت انار در ساوه نواخته شد. محمودرضا خلیلی معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی ساوه در…

با آغاز فصل برداشت یاقوت سرخ، زنگ برداشت انار در ساوه نواخته شد.

محمودرضا خلیلی معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی ساوه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه مرکزی اظهار کرد: هم‌اکنون سطح باغات بارده انار در ساوه حدود 9 هکتار است و پیش‌بینی می‌شود از این میزان باغ در سال جاری 15 تن در هر هکتار انار برداشت شود.

افزود: پیش‌بینی می‌شد که امسال شاهد افزایش 20 درصدی میزان تولید انار نسبت به سال گذشته باشیم اما، پدیده سرما و طوفان مانع از تحقق این میزان افزایش در برداشت شد.

وی با بیان اینکه عملکرد باغات انار با توجه به رقم، سن درخت، نحوه‌ی مراقبت‌های زراعی، آبیاری، شخم، هرس، تغذیه، کنترل منطقی علف‌های هرز و مدیریت آفات و بیماری‌ها، متفاوت است، اضافه کرد: ماندگاری در انبار، کمبود آفات و خوش رنگی دانه و پوست از ویژگی‌های بارز یاقوت سرخ ساوه است.

به گفته‌ی وی، ارقام انار ساوه را ملس، یوسف‌خانی، محمدعلیخانی، شیرین پاییزه و تبریزی تشکیل می‌دهد و انار تولیدی این شهرستان علاوه بر ارسال به اقصی نقاط کشور به کشورهای اروپایی و کشورهای حوزه خلیج فارس نیز صادر می‌شود.

خلیلی در ادامه گفت: انار برای بهبود عملکرد قلب و عروق، جلوگیری از تصلب شریان‌ها و بروز سکته، پیری زودرس، آلزایمر و سرطان پروستات به کار می‌آید و مصرف انار برای بیماران قلبی عروقی می‌تواند بسیار مفید و مؤثر باشد.

وی خاطرنشان کرد: انار می‌تواند بیماری‌های کبد، مسمومیت‌های خون، خستگی جسمی و عصبی و سرماخوردگی و بیماری‌های عفونی و انگل‌های دستگاه گوارش را بهبود ببخشد.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *