چهارشنبه، ۱۰ اردیبهشت ۹۳ - ۱۲:۲۱

ˈمحمدباقر نوبختˈ شامگاه سه شنبه در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان کرمان افزود: سال 93 چهارمین سال برنامه پنج ساله پنجم…

ˈمحمدباقر نوبختˈ شامگاه سه شنبه در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان کرمان افزود: سال 93 چهارمین سال برنامه پنج ساله پنجم است لذا سال آتی باید برنامه ششم توسعه تصویب شده باشد، از این رو باید برنامه ششم توسعه همین امسال تهیه شود.

وی گفت: برنامه ششم توسعه برای ما بسیار مهم است چون در راستای توسعه یافتگی ایران باید سالانه یک رشد اقتصادی هشت درصدی داشته باشیم.

معاون رییس جمهور افزود: رشد اقتصادی سالانه در این مدت چهار و نیم درصد بود و رشد سرمایه گذاری 12.2 درصد که در حد 5.5 درصد متوقف شد.

او ادامه داد: در برنامه پنجم توسعه در سال 90 رشد سه درصد و در سال 91 رشد اقتصادی منفی داشتیم، اگر برای سال 92 هم یک رشد اقتصادی منفی هشت دهم تا صفر پیدا کنیم دو سال باقیمانده 93 و 94 چه رشدی به اقتصاد بدهیم که این منفیها را جبران کند تا به رشد هشت درصد برسد؟

نوبخت گفت: زمان را از دست دادیم لذا پیش بینی دولت تدبیر و امید این است که بعد از دو سال رکود منفی بتوانیم رشد سه درصدی را تجربه کنیم لذا برای تحقق آن باید سرمایه گذاری داشته باشیم.

وی افزود: حال باید دید که از چه منابعی می بایست سرمایه گذاری شود تا هم رشد داشته باشیم و هم تورم به زیر 25 درصد برسد.

او گفت: مرکز آمار، رشد تورم در اسفند پارسال را 31.2 درصد و نقطه به نقطه را 30 درصد اعلام کرد، بر همین اساس تورم در فروردین امسال به 30 درصد و تورم نقطه به نقطه به 17.6 درصد رسید.

معاون رییس جمهور ادامه داد: اما یک شوک در این سال وارد شد که آن هم اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها بود که باید حاملهای انرژی را افزایش دهیم.

وی افزود: با این هدف آمده ایم که قیمتها را کاهش دهیم و شش ماه نخست هم بر این پیمان ماندیم.

نوبخت گفت: برای سال 93 مجبور شدیم این افزایش را انجام دهیم که گازوئیل را 100 تومان و بنزین را 300 تومان افزایش دادیم و آنچه را از این محل بدست بیاوریم همه را به مردم بر می گردانیم.

وی افزود: از محل درآمد یارانه ها دولت حتی یک ریال را به خزانه وارد نمی کند لذا 11 هزار و 300 میلیارد تومان از خزانه خود برمی دارد و در این افزایش قیمت به وجود آمده، بین مردم تقسیم می کند.

او ادامه داد: دولتی که آمده تورم را کاهش دهد برای سال 93 باید این افزایش قیمت را به مردم بازگرداند.

معاون رییس جمهور افزود: پارسال از تورم 40 درصدی به 30 درصد رسیدیم و می توانیم تورم را از 30 درصد نیز به زیر 25 درصد برسانیم اما رشد اقتصادی باید در کشور به وجود آید.

وی گفت: محلهایی که سال 93 می خواهیم برای رشد کشور از منفی هشت دهم به مثبت یک تا سه درصد استفاده کنیم شامل 41 هزار میلیارد تومان از بودجه عمومی است که باید برای طرحهای تملک دارایی یعنی همین طرحهای عمرانی هزینه کنیم.

او در ادامه همچنین اظهارداشت: کرمان از این میزان اعتبار برای 57 طرح ملی و 21 طرح ملی استانی شده سهم دارد و برای طرحهای داخل استان 270 میلیارد تومان در اختیار دارد و یک سهمی هم با مشارکت نمایندگان از سه هزار و 700 میلیارد تومان که برای توازن منطقه ای لازم است، استفاده کنیم.

معاون رییس جمهور گفت: سهم دیگر کرمان از سرمایه گذاری ملی 90 هزار میلیارد تومان از طریق شرکتهای دولتی است.

وی افزود: از بخشهای دیگری هم بدون سقف می توانید سهم بیشتری داشته باشید که یکی از آنها 35 میلیارد دلار منابع فاینانس است که مجلس اجازه داد در سال 93 هزینه شود البته مجلس به ما اجازه داده آن فاینانسهایی را که در سالهای قبل مجوز داده شده و استفاده نشده بود بتوانیم استفاده کنیم.

نوبخت ادامه داد: نمایندگان مجلس در قانون بودجه 93 اینطور تصویب کردند که این 35 میلیارد دلار را معاونت برنامه ریزی ریاست جمهوری در بین استانها تقسیم می کند که هر استان یک تا دو میلیارد دلار داشته باشد تا برای طرحهایی که تشخیص داده می شود هزینه گردد.

معاون رییس جمهور تصریح کرد: برای این اعتبار، شورای اقتصاد باید تصویب کند که دبیر شورا من هستم و اعلام می کنم می توانید از آن استفاده کنید.

وی گفت: هر استان مهلت دارد از سهم فایناس خود استفاده کند اما در مهلت قانونی اگر استفاده نکند معاونت رییس جمهوری نسبت به توزیع آن هر جایی که لازم است اقدام می کند.

نوبخت در ادامه بیان کرد: با این اعتبار فاینانس می توانید چند طرح بزرگ در استان کرمان استفاده کنید لذا اعلام می کنم به استان کرمان و همکارانم که تا آبان ماه هر استانی که سهم استان خود را هزنیه نکند من آن سهم را به استان کرمان می آورم به شرط اینکه شما بتوانید آن را هزینه کنید.

وی گفت: نکته دیگری که شما از آن سهم خواهید داشت بیش از 20 میلیارد دلار منابع ارزی و 10 هزار میلیارد تومان منابع ریالی است که این مربوط به بخش خصوصی است چون علاقه مند هستیم بخش خصوصی وارد توسعه شود.

معاون رییس جمهور در ادامه همچنین اظهارداشت: امکان تولید چهار میلیون بشکه نفت را داریم اما به سبب تحریمها مجوز یک میلیون بشکه را داده اند که در صدد هستند این را به صفر برسانند اما وظیفه دولت تدبیر و امید است در نشستهایی شرکت کند تا از حق ملت دفاع نماید.

وی گفت: این کار را دولت تدبیر و امید انجام داده و بخشی از این تحریمها کاهش یافت و به دنبال آن هستیم با رعایت عزت ملی نگذاریم این حق را ضایع کنند لذا باید جلوی شش قدرت جهان بنشینیم تا بتوانیم حق ملت را بگیریم.

او ادامه داد: باید بسیاری از افکار ما را کمک کنند، می گوییم 4.2 میلیارد دلار قسط ما آزاد شده و آنها می گویند به جای این شما کالا و گندم را وارد کنید.

وی افزود: بحث این است آنها شک کرده اند و با این حال قبول کرده اند، ما الان نمی خواهیم کالاهایی که می خواهیم به این حساب وارد کنیم چون می خواهیم این پول را بیاوریم؛ چرا رییس جمهوری به عمان رفت، چرا ما را مجبور می کنید برخی چیزها را عنوان کنیم.

معاون رییس جمهور گفت: می توانیم از محل یک میلیون بشکه نفت که بدست می آوریم از هر 100 دلار، 14.5 دلار را برای خارج کردن نفت از چاه به شرکت نفت دهیم و باید 31 درصد را به صندوق توسعه واریز کنیم برای استفاده بخش خصوصی که ظرفیت بزرگ کشور است.

نوبخت افزود: برای طرحهای زودبازده پول داده شده بود که بانک مرکزی دولت قبلی اعلام کرد یک سوم آن پول رفت، این در حالی بود که می بایست برای اشتغال استفاده می شد.

وی تاکید کرد: من تعهد می کنم هر مقدار شما از بخش غیردولتی طرح توجیهی بیاورید برای توسعه استان، پول را کمتر از سه ماه تا سقف 20 میلیارد دلار بدهیم.

او خطاب به مدیران استان کرمان بیان کرد: برنامه ششم توسعه شما همین امسال باید تمام شود تا اول سال آینده تصویب شود و قبل از اینکه بودجه سال آینده در آذر ماه تصویب شود باید آماده شود، شما باید نقشه راه توسعه استان را تدوین کنید زیرا این استان با همه استعدادها زخمهای کهنه ای هم بر تن دارد که باید این زخمها ترمیم شوند.

نوبخت در ادامه همچنین اظهارداشت: سالها درگیر جنگ بودیم که اصلا برنامه نداشتیم به همین جهت درآمد در سال 65 تا 67 به میزان هفت میلیارد دلار بود که هم می بایست دفاع می کردیم و هم عمران و آبادنی، در کمتر از هفت سال میزان 700 میلیارد دلار از سال 84 وارد اقتصاد ایران شد که ببینید این هفت میلیارد دلار در مقابل آن چقدر اندک است.

وی افزود: دو هزار و 906 طرح نیمه تمام در کشور وجود دارد که باید برنامه ریزی شود با توافق نمایندگان مردم این پولها را اختصاص دهیم تا 246 طرح که بالای 70 درصد پیشرفت دارد تا پایان امسال به اتمام برسد.

معاون رییس جمهور گفت: اولویت ما این است که برای طرحهایی که تا امسال به بهره برداری می رسند پول بگذاریم و این سیاست سال 93 است و برای سالهای بعد منابع را ببریم به سمت برنامه هایی که از نرم کشوری پایین هستیم.

وی تاکید کرد: سند چشم انداز می گوید ایران باید توسعه پیدا کند و ما باید سیاستها را با شرایط تغییر دهیم.

نوبخت با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی اقتصاد ریاضتی نیست ادامه داد: اقتصاد مقاومتی به ما می گوید که اقتصاد خود را چگونه انعطاف پذیر کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: حضور من در جمع مدیدران استان به منظور رایزنی برای توسعه استان در سال 1393 و تعیین سیاست مشخصی به منظور تهیه نقشه راه توسعه کرمان در برنامه ششم توسعه است.

او بیان کرد: آنچه ما را ترغیب کرد که کرمان را در ردیف استانهایی که در شورای برنامه ریزی شرکت می کنم قرار دهم این بود که علاوه بر استعداد استان در کشاورزی و صنعت این استان جزء اولینها است.

وی گفت: عزم جدی دولت با انتخاب استانداری که نوع نگاه توسعه گرایی دارد برای کرمان به خوبی قابل شناسایی است.

معاون رییس جمهور افزود: با همکاری نمایندگان و مسوولان کرمان برای توسعه این استان گام بر می داریم.ک/2

7444/7440/2624

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *