دوشنبه، ۲۴ مهر ۹۶ - ۰۹:۳۲
نوشیدنی هایی مضر

نوشیدنی هایی مضر که استخوان های شما را نابود می کند متاسفانه همه روزه در لیست خوردنی های خوشمزه ما قرار دارد ….

نوشیدنی هایی مضر که استخوان های شما را نابود می کند متاسفانه همه روزه در لیست خوردنی های خوشمزه ما قرار دارد . مثلا بسیاری از مردم هنگام انتخاب نوشابه های گازدار یا نوشیدنی های انرژی‌ زا توجهی به پیامدهای منفی مصرف این مواد ندارند. هر ساله مقادیر قابل توجهی از این نوشیدنی ها به فروش می رسد و در برخی کشورها مانند آمریکا، مردم بیش از آن که آب بنوشند، نوشابه گازدار مصرف می کنند که می تواند به شکل گیری مشکلات سلامت جدی منجر شود. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

نوشابه های گازدار و نوشیدنی های انرژی‌ زا و یا بهتر بگوییم نوشیدنی هایی مضر نه تنها استخوان ها را تضعیف می کنند بلکه تقریبا به هر اندام موجود در بدن انسان آسیب می رسانند.

اسید فسفریک ، کافئین و استخوان های ما : طی یک مطالعه مرتبط با پوکی استخوان ، تراکم مواد معدنی استخوان BMD اندازه گیری شده که رد نوشیدنی هایی مضر در آن دیده می شود برای بانوان برابر با ۱۴۱۳ و برای آقایان ۱۱۲۵ بود. رژیم غذایی شرکت کنندگان در این مطالعه با استفاده از پرسشنامه های غذایی ارزیابی شده و بر اساس تراکم مواد معدنی استخوان، قد، سن، انرژی مصرفی، امتیاز فعالیت بدنی، سیگار کشیدن، مصرف الکل، کل کلسیم دریافتی، کل ویتامین D دریافتی، کافئین از منابع غیر نوشابه، و برای بانوان دو مورد دیگر استفاده از استروژن و وضعیت یائسگی تنظیم شد.

نتایج مطالعه نشان داد که مصرف روزانه نوشابه گازدار و به عبارتی نوشیدنی هایی مضر با تراکم مواد معدنی استخوان بسیار پایین در کفل بانوان، که به دلیل تفاوت های هورمونی معمولا بیشتر از آقایان مستعد پوکی استخوان هستند، مرتبط بوده است.

چرا نوشیدنی هایی مضر چنین پیامدهایی را برای استخوان های بدنبه دنبال دارند؟ به گفته پژوهشگران، اسید فسفریک موجود در نوشابه گازدار موجب از بین رفتن کلسیم استخوان می شود، یا فسفر بیش از حد مانع جذب کلسیم می شود. کافئین موجود در نوشابه های گازدار، نوشیدنی های انرژی‌زا و قهوه نیز روند از دست دادن استخوان را تسریع می کنند. کافئین در جذب کلسیم اختلال ایجاد می کند و به دفع کلسیم از طریق ادرار منجر می شود.

اسید فسفریک که در لیست نوشیدنی هایی مضر قرار ارد در بسیاری از مواد غذایی ما وجود دارد ، اما مقدار بیش از حد آن به مشکلات قلبی و کلیوی، نابودی عضلات، و پوکی استخوان منجر می شود.

اگر با مشکلات گوارشی مانند نشت روده مواجه هستید، از پوکی استخوان یا دیگر اختلالات مرتبط با استخوان رنج می برید، یا بیش از ۵۰ سال سن دارید، باید به هر ترتیب ممکن از مصرف نوشابه های گازدار پرهیز کنید. با حذف یا محدود کردن این نوشیدنی ها و کافئین به طور خودکار از بدن خود در برابر خطراتی که می توانند به واسطه مصرف آنها شکل بگیرند، محافظت می کنید.

نوشیدنی هایی مضر

نوشیدنی هایی مضر ی که باید از مصرف آنها پرهیز کنید شامل:

نوشابه های گازدارنوشیدنی های انرژی‌زانوشیدنی های ورزشیچای سرد بطری یا کنسرو شدهقهوه بطری یا کنسرو شده

از دیگر خطرات مصرف این قبیل نوشیدنی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بیماری کبد چرب : مقدار زیاد فروکتوز مصنوعی موجود در این قبیل نوشیدنی ها در صورت مصرف منظم و زیاد به کبد آسیب وارد می کند. فروکتوز به چربی تبدیل می شود که در کبد باقی می ماند و به شکل گیری بیماری کبد چرب غیر الکلی منجر می شود.

زوال عقل : مصرف زیاد نوشیدنی های حاوی قند موجب اختلال در توانایی های حافظه و تصمیم گیری می شود و می تواند زمینه ساز ابتلا به بیماری آلزایمر شود. سطوح بالای گلوکز با خطر افزایش یافته ابتلا به زوال عقل پیوند خورده است.

افزایش چربی : نوشابه های گازدار موجب افزایش چربی احشایی (چربی اطراف شکم) می شوند که اندام های بدن را تحت تاثیر قرار داده و خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد. مصرف یک نوشابه گازدار در روز چربی کبد، چربی اسکلتی، چربی تری گلیسرید خون و دیگر انواع چربی را افزایش خواهد داد.

سرطان : رنگ های کاراملی که در بسیاری از نوشابه های گازدار یافت می شوند در شکل گیری رنگ این نوشیدنی ها نقش دارند. رنگ کاراملی حاوی دو آلاینده ۲-متیل ایمیدازول و ۴ – متیل ایمیدازول است که هر دو می توانند به شکل گیری سرطان منجر شوند.

دیابت نوع ۲ : نوشیدن تنها یک قوطی نوشابه گازدار در روز با خطر افزایش یافته ابتلا به دیابت نوع ۲ پیوند خورده است.

جایگزین : به جای نوشابه های گازدار و نوشیدنی های انرژی‌زا می توانید مصرف آبمیوه ها و آب سبزیجات طبیعی را مد نظر قرار دهید. تنها پس از گذشت چند روز، با این منبع انرژی تازه احساس بهتری در شما ایجاد خواهد شد.

پوسیدگی دندان : نوشابه های گازدار می توانند آسیب های جدی به مینای دندان وارد کنند و خطر پوسیدگی دندان را افزایش می دهند. پس از هر بار مصرف، واکنش مخرب ناشی از آنها حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد و از این رو مصرف منظم این قبیل نوشیدنی ها ضرر بیشتری خواهد داشت.

11 دیدگاه برای “نوشیدنی هایی مضر که استخوان های شما را نابود می کند ؟”

 1. كيميا گفت:

  کاش تولید نشه

 2. هاني گفت:

  مگه میشه نخورد اخه ☹️

 3. نياز گفت:

  چرا هرچی که ضرر داره خوشمزه اس ؟!

  1. نيلي گفت:

   حقیقت محض

 4. احمد گفت:

  ممنون از مطلب مفیدتون

 5. دينا گفت:

  خوب این خوشمزه ها رو درست نکنن

 6. ماني گفت:

  شکم رو خیلی بزرگ میکنه
  من یک مدت فقط رژیم نوشابه گرفتم کلی لاغر شدم

 7. شيرين گفت:

  من که دوغ رو ترجیح میدم

 8. بنين گفت:

  زندگی بدون نوشابه هرگز

 9. حميدي گفت:

  به کبد هم ضرر میزنه😭

 10. رضا صفا گفت:

  این درست نیست انقد از این زیبای دوست داشتنی بد نوشتی میهن😁

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.