یکشنبه، ۰۷ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۴۸

کودک برای رشد کردن نیاز به تغذیه ی کامل و مناسب دارد ، این مسئله در تمام دوران سنی او از اهمیت بالایی…

829

کودک برای رشد کردن نیاز به تغذیه ی کامل و مناسب دارد ، این مسئله در تمام دوران سنی او از اهمیت بالایی برخوردار است. حال چه روند رشد او کند باشد و یا اینکه سریعا رشد کند. در هر صورت باید رژیم غذایی کودک برقرار باشد.

از یک سالگی به بعد روند رشد کودک نسبت به سال اول کندتر شده و نیاز کودکان به مواد غذایی کاهش می یابد؛ بنابراین باید میزان شیر روزانه کاهش یافته (حداکثر ۴بار در روز با شیرخودتان که در سال دوم نیز ارزش و اهمیت بسیار بالایی دارد، کودک را تغذیه کنید) و با حذف غذاهای دوران شیرخواری، کودک با سفره خانواده آشنا شود اما توجه داشته باشید با حضور او سر سفره و خوردن یا نخوردن غذای تهیه شده نباید هیجانی از خود نشان دهید، زیرا هرگونه عکس العمل مثبت یا منفی و تشویق و توبیخ شما در این مورد کودک را متوجه خواهد کرد که چقدر غذا خوردن او برای اعضای خانواده اهمیت دارد؛ بنابراین از این حربه برای به کرسی نشاندن خواسته های کودکانه و گاهی نامعقول خود استفاده می کند؛ در این موارد:

۱) در مورد زمان، مکان و نوع غذای عرضه شده قاطع باشید ولی عصبانی نشوید تا نظم لازم در کودک ایجاد و نهادینه شود.

۲) گرچه باید به تمایل و علاقه کودک توجه کرد، ولی نباید اجازه داد که او همواره عقیده خود را مبنی بر دوست داشتن یا نداشتن غذایی خاص به خانواده تحمیل کند.

در چنین مواردی مادر باید غذای تهیه شده را در بشقاب کودک ریخته و به او بگوید اگر دوست دارد غذا را بخورد، زیرا غذای دیگری وجود ندارد.

۳) باید توجه کنید اگر در قبال خواسته فرزندتان به هر دلیلی مخالفت کردید تحت هیچ شرایطی، حتی با وجود توصیه های دلسوزانه خانواده، عقب نشینی نکنید؛ زیرا اولین تسلیم شما در قبال خواسته نامعقول فرزندتان آخرین انصراف شما از تصمیم گیری های عاقلانه و مشفقانه تان نخواهد بود و همواره مجبور خواهید شد تسلیم خواسته های ناتمام کودک تان شوید. به این ترتیب کودک سالاری به تدریج بر تمام امور تربیتی شما حاکم خواهد شد و نمی توانید به طور صحیح و شایسته به تربیت او بپردازید.

۴) بهتر است با توجه به شناخت و تجربه خود در مورد کودک غذاهایی را تهیه کنید که مورد علاقه او باشد؛ اما در این مورد نیز اصرار زیادی به خوردن یا تمام کردن غذای او نداشته باشید.

۵) غذای کمتری در ظرف کودک بریزید و از ظروف و سفره و حتی غذاهایی استفاده کنید که رنگ های گرم و شاد دارند (مثل نارنجی یا قرمز) زیرا رنگ ها و غذاهای خوشرنگ و بو موجب تحریک اشتهای کودک می شوند. در ضمن، هنگام صرف غذا، مرتبا به بشقاب کود تان نگاه نکنید همچنین توضیح درباره محسنات غذا یا اصرار برای خوراندن غذایی خاص سبب خواهد شد بچه به طور دائم حتی در سنین بعدی از خوردن آن خودداری کند.

۶) بچه ها دوست دارند با دست خود غذا را لمس و با غذا بازی کنند، اجازه دهید کود ک تان این کار را انجام دهد. مطمئن باشید در آینده ای نه چندان دور غذا خوردن با قاشق و چنگال را کاملا یاد خواهد گرفت و از لیوان آب یا شیر خود با مهارت بیشتری استفاده خواهد کرد.

۷) اگر می خواهید کودک وعده های اصلی غذا یعنی صبحانه، ناهار و شام را با اشتها بخورد، نباید خسته و خواب آلوده دور میز یا سر سفره بنشیند. خانواده هایی که اجازه می دهند بچه ها تا پاسی از شب بیدار بمانند و همواره او را با کارتون و برنامه های تلویزیونی سرگرم می کنند، فرزندان آن ها رشد و نموکامل نداشته و اشتهای چندانی به غذا ندارند در نتیجه روند رشد مناسبی را طی نخواهند کرد.

۸) قاطعانه از دادن نوشابه های رنگارنگ، هله هوله، شکلات و بستنی های رنگی، چیپس و پفک که فاقد موادمغذی لازم و مواد نگهدارنده با طعم و رنگ دهنده های مختلف یا بسیار شور یا شیرین و چرب دارند، خودداری کنید. هرماده بی ارزشی اگر بیش از ۶ تا ۸ بار در ماه به کودک عرضه شود، چنان او را وابسته می کند که تمام عمر قادر به کنار گذاشتن آن نخواهد بود.

۹) سعی کنید محیط آرام و درعین حال شادی هنگام صرف وعده های غذایی فراهم شود. گلایه و شکایت، بگوومگو، توصیه، تربیت، عصبانیت و تهدید را به زمان دیگری موکول کنید. همچنین اگر در روش های تربیتی و تغذیه کودک با همسرتان تضادی دارید، بهتر است این موضوع را به طور خصوصی حل و فصل کنید نه در سر سفره یا حین صرف غذا.

۱۰) در حضور کودک تان راجع به نحوه غذا خوردن یا نخوردن فرزندتان با مادران دیگری که کودک هم سن و سال دارند صحبت و ابراز خوشحالی یا تاسف و دلتنگی نکنید. او نباید متوجه شود با نخوردن غذاهای موجود می تواند خود را در کانون توجه بیشتر پدرومادر و خانواده قرار دهد و خواسته های خود را از این طریق عملی کند. از طرفی ، هرگونه ابراز شادی و قدردانی شما موجب خواهد شد کودک پرخور و چاق شود.

۱۱) اگر بنا به تشخیص متخصص کودک و تغذیه، کودک شما از نظر جسمی سالم است و روند رشد طبیعی دارد، جای نگرانی نیست. خواسته های معقول شما به مرور زمان و با کنترل منطقی عملکردتان تحقق خواهند یافت.

۱۲) نه تنها الگوی مصرف موادغذایی در بین کودکان هم سن و سال و هم جنس متفاوت است، بلکه رفتارهای غذایی آن ها نیز غیرقابل پیش بینی است. ممکن است، بچه ها مدت ها غذایی را با میل و رغبت بخورند ولی بناگاه از خوردن غذای موردعلاقه شان خودداری کنند. این عکس العمل اغلب موقتی و زودگذر است؛ به شرط آن که مادران هیجان زده نشده و به زور کودک را وادار به خوردن آن نکنند، زیرا در این صورت نبود میل و رغبت آن ها ماندگار خواهد شد یا اشتهای کاذب و پرخوری های دائمی جایگزین احساس گرسنگی واقعی می شود. با کمی دقت و حوصله ایجاد عادات غذایی خوب و ارزشمند امکان پذیر می شود.

 

 

توصیه های کلی در غذا دادن به کودکان

الف) غذای کودک باید سرساعت معین و در محیط روشن و خوشایند و در ظروف خوش رنگ (قرمز نارنجی) در اختیار او قرار گیرد. توجه داشته باشید که رنگ های سرد، مثل آبی، سبز و محیط تاریک و بدون نور کافی، اشتهای کودک را کاهش می دهد. در بین وعده های اصلی و میان وعده ها صبحانه اهمیت ویژه ای دارد. استفاده از غذاهایی مانند نان و غلات آماده شده، شیر، پنیر، هلیم، کره، تخم مرغ، میوه یا آبمیوه، سوپ و عدسی برای صبحانه بسیار مناسب است.

ب) غذا خوردن به همراه خانواده، به شرط آن که با سروصدا و بگوومگو نباشد، شوق و ذوق کودکان را به غذا خوردن برمی انگیزد. محل نشستن کودک باید راحت و بشقاب غذایش گود باشد. قاشق و چنگال او بهتر است از جنس پلاستیک های قابل ضدعفونی و لیوانش خوش رنگ و کمی سرخالی باشد.

ج) کودکان تمایلی به غذاهای تند و تیز و پرادویه ندارند و چنین غذاهایی آن ها را بی اشتها می کند. همچنین دسر، شیرینی و شکلات نباید به طور مداوم و بیش از اندازه به کودکان داده شود. درضمن کودکان بیشتر تمایل دارند از گوشت های چرخ کرده، میوه و سبزی های قاچ و بریده شده و تکه غذاهایی مثل کتلت، همبرگر خانگی، شامی و برش هایی که با دست کوچک آن ها قابل لمس و برداشتن باشد، استفاده کنند.

د) خود را در مقابل شیرین کاری ها یا اشتباهات کودکانه بچه ها کنترل کنید. خندیدن، قهر و دعوا در برابر رفتارهای عمدی یا سهوی کودکان هر ۲ زیانبار است و موجب بدآموزی آن ها می شود.

از ظروف و سفره و حتی غذاهایی استفاده کنید که رنگ های گرم و شاد دارند (مثل نارنجی یا قرمز) زیرا رنگ ها و غذاهای خوشرنگ و بو موجب تحریک اشتهای کودک می شوند. در ضمن، هنگام صرف غذا، مرتبا به بشقاب کود تان نگاه نکنید همچنین توضیح درباره محسنات غذا یا اصرار برای غذا خوراندن غذایی خاص سبب خواهد شد بچه به طور دائم حتی در سنین بعدی از خوردن آن خودداری کند.

نوشته های مرتبط :

 1. نکاتی مهم در مورد نحوه ی غذا خوردن
 2. نکاتی در مورد رفتار صحیح با نوزاد
 3. نکاتی مهم در مورد ارتباط صحیح با همسر
 4. نکاتی در مورد رفتار صحیح با قربانیان تجاوز جنسی
 5. نکاتی مهم در رابطه با آبمیوه دادن به کودک
 6. نکاتی در مورد خون کودک
 7. صحیح ترین راه خوردن میوه
 8. گیاهانی که خوردن آنها برای کودک شما مفید است
 9. صبحانه ای که هم مفید است هم مورد پسند کودک
 10. نکاتی در مورد چاقی و دلایل بروز آن
 11. چه زمان و به چه میزان به کودک خود غذا بدهیم؟
 12. روش هایی برای علاقه مند کردن کودک به خوردن میوه ها
 13. نکاتی برای کسانی که کودک چاق دارند
 14. چگونه کودک را به خوردن شیر عادت دهیم؟
 15. راهی برای ترک دادن کودک از خوردن شیرینی
 16. خوردن این غذاها برای کودک شما توصیه نمی شود
 17. نکاتی جالب در مورد غذای سالم
 18. مهارت صحیح نه گفتن به کودک را بیاموزیم
 19. رشد کامل کودک با استفاده از این رژیم غذایی
 20. محیط غذا خوردن و نکاتی در رابطه با آن

YARPP

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.