چهارشنبه، ۰۷ آبان ۹۳ - ۰۳:۱۷

کارشناس میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی مازندران گفت: مراسم طعام دهی “فرمابزوئن” در مازندران هر ساله در ایام محرم برگزار می‌شود. طوبی…

کارشناس میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی مازندران گفت: مراسم طعام دهی “فرمابزوئن” در مازندران هر ساله در ایام محرم برگزار می‌شود.

طوبی اوصانلو در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه مازندران، اظهار کرد: یکی از شیوه‌های عزاداری استان در دهه محرم، اجرای سنت کهن طعام‌دهی “فرمابزوئن” در شهرستان میاندرود و شهر سورک است. این رسم در این منطقه نسل به نسل، اجرا می‌شود.

وی افزود: در ایام محرم، تمامی ساکنان این شهر با هزینه شخصی با توجه به توان مالی، از عزاداران حسینی که از اقصی نقاط استان جهت انجام سوگواری امام حسین(ع)به این منطقه می‌آیند، در منازل خود جهت صرف ناهار پذیرایی می‌کنند. درب تمامی خانه‌های این شهر باز است و هرکسی می‌تواند به میل خود وارد شود زیرا آنان معتقدند سفره آنان مخصوص آقا امام حسین(ع) است و اهالی این شهر خدمتگزار آقا هستند.

کارشناس اداره کل میراث فرهنگی مازندران اظهار کرد: وجه تسمیه شهر سورک به معنی شهری که سور می‌دهد، است.

وی خاطرنشان کرد: برپایی این مراسم پسندیده هنوز هم هر ساله ادامه دارد، به طوری که در سال‌های اخیر در روز عاشورا اهالی این منطقه به جمعیتی در حدود 50 تا 70هزار نفر ناهار می‌دهند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *