سه شنبه، ۳۱ مرداد ۹۶ - ۰۹:۱۰
طراحی جالب آسمان‌خراش خنک‌کننده‌ی زمین

نگاهی به طراحی جالب آسمان‌خراش خنک‌کننده‌ی زمین ؟! نشان می دهد که بشر اگر چه خودش عامل اصلی گرم شدن زمین است اما…

نگاهی به طراحی جالب آسمان‌خراش خنک‌کننده‌ی زمین ؟! نشان می دهد که بشر اگر چه خودش عامل اصلی گرم شدن زمین است اما با راهکارهایی جلب اما باورنکردنی و حتی اجرا نشدنی ، همواره برای حل این مشکل در تلاش است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

آسمان‌خراش خنک‌کننده زمین طرح یک شرکت معماری ایتالیایی است که برای مبارزه با گرم شدن تدریجی زمین طراحی شده و در «رقابت آسمان‌خراش ای‌وولو» eVolo skyscraper competition که به طور سالانه با هدف طرح ایده‌های نوآورانه، توسط مجله‌ی معماری و طراحی «ای‌وولو» (eVolo) که با موضوع پیشرفت‌های فنی و نوآوری در طراحی قرن بیست‌ویکم برگزار می‌شود، شرکت داده شد و نه تنها مورد توجه خاصی نیز قرار گرفت بلکه برگزیده هم شد.

این آسمان‌خراش عظیم تا فضا گسترش یافته و سدی میان زمین و خورشید در قالب یک گلخانه ایجاد خواهد کرد. جمع‌آوری گرما در این گلخانه عظیم هوا را به جریان انداخته و به تولید باد برای خنک‌سازی سیاره و ارائه انرژی پاک برای همه خواهد پرداخت.

معماران، چالش آب‌وهوایی را الهام‌بخش پروژه خود خوانده‌اند و معتقدند که استراتژی‌های موجود برای مبارزه با گرم شدن جهانی کافی نیست. آن‌ها بر این باورند که تنها یک استراتژی جهانی می‌تواند با بلایای طبیعی ناشی از تغییرات آب‌وهوا مبارزه کند، از این رو یک آسمان‌خراش مفهومی را ارائه کرده‌اند که از نیروی باد برای خنک کردن سیاره استفاده می‌کند.

این آسمان‌خراش مانند یک برج خورشیدی عمل می‌کند. انرژی آن با توربین‌های بادی تامین می‌شود که در سازه نصب خواهند شد که البته آسمان‌خراش خنک‌کننده‌ی زمین Global Cooling Skyscraper برای خنک کردن هوا، یک گلخانه‌ی بزرگ بین ما و خورشید وجود دارد. وقتی هوا از گرم به سرد می‌وزد، این وزش‌ها هوای گرم را از زمین گرفته و به این برج می‌برند. این برج که با توربین‌‌های بادی کار می‌کند، هم به سرد کردن هوا کمک کرده و هم از این راه انرژی تولید می‌کند.

طراحی پیشرفته این آسمان‌خراش به گونه‌ای خواهد بود که ظاهر آن، بسته به محلی که تماشاچیان قرار دارند، تغییر می‌کند. در هر دو قطب به نظر می رسد که این برج به صورت عمودی قرار دارد، اما از نظر ساکنان مناطق استوایی، موقعیت آن افقی است.

جزئیات فنی زیادی در مورد چگونگی دستیابی این آسمان‌خراش عظیم به اهداف خود در دست نیست، اما این طراحی می‌تواند باعث خلاقیت بیشتر معماران در آینده برای ترکیب آگاهی زیست‌محیطی با عمل شود.

با هم در میهن پست تصاویری از طراحی جالب آسمان‌خراش خنک‌کننده‌ی زمین را تماشا می کنیم.

 

[highlight]منبع[/highlight]    inhabitat

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *