سه شنبه، ۰۹ بهمن ۹۷ - ۰۳:۰۹
معماری حبابی

معماری حبابی سبکی از معماری معاصر است که امروزه با تلفیقی از علوم جدید در این حوزه نه تنها به لحاظ ساختاری به…

معماری حبابی سبکی از معماری معاصر است که امروزه با تلفیقی از علوم جدید در این حوزه نه تنها به لحاظ ساختاری به کلی دگرگون شده است بلکه ارائه این سبک از معماری در چند سال اخیر مورد توجه معماران نمی و مشهور نیز قرار گرفته است.بنابراین معماری را اگر از لحاظ استفاده از فرم‌ها، تکنیک‌ها، مواد، دوره زمانی، منطقه و سایر پارامترهای تاثیرگذار دسته‌بندی کنیم،این نوع از معماری نیز – معماری حبابی – هم برای خودش دارای سبک و سیاق خاصی است. با میهن پست همراه شوید.

معماری حبابی بیش از ۴۰ سال پیش شکل گرفته و ایده ی اولیه آن به صورت طبیعی در دهه ی ۱۹۶۰ آغاز شد. طرح پروژه ۱۹۷۰ انت فارم از شرکت فراموش شده ی جرسی دِویل این ایده را مطرح نمود؛ معماری که شاید بیش تر برای اینستالیشن کادیلاک رانچ شناخته شده که شامل ده اتومبیل تا نیمه حفر شده در زمین بوده است.

پس از آن در ۱۹۸۸، هنرمند مایکل راکُویتز طرح پاراسایت را ایجاد نمود. این طرح که به عنوان شوخی کنایه آمیزی پیرامون مواد زائدی که ما هیچ گاه به آن ها فکر نمی کنیم در نظر گرفته شد؛ استفاده ای از باد خروجی های تهویه مطبوع ساختمان به عنوان بادکننده ی ساختار حبابی بود.

در این میان الکسیس روخس، پروفسور معماری از سای آرک، اینستالیشن حبابی خود را در سال ۲۰۰۶ ساخت. روخس با این ایده که در آینده ما خانه هایمان را در یک چمدان حمل می کنیم، از کامپیوتر استفاده نمود تا فرم های دقیق تری را برش و مورد استفاده قرار دهد.

پس از آن در سال ۲۰۰۵، شرکت نوروژی ام ام دبلیو، اینستالیشی را برای اتصال میان چهار ساختمان مجزا با استفاده از ساختارهای معماری حبابی ایجاد نمود. کنگو کوما نیز در همین سال، با استفاده از این معماری یک خانه چای در زمین های موزه ی فرانکفورت طراحی نمود.

در سال ۲۰۰۶، رم کولهاس و مهندس سیسیل بالموند ساختاری را ایجاد نمودند که شاید یکی از بهترین پاویون هایی است که بر روی زمین گالری سرپنتین در لندن به نمایش درآمده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.