دوشنبه، ۱۶ فروردین ۹۵ - ۰۸:۵۲
ردیابی تولد آهوها از فضا توسط ناسا

قبل از توضیح در مورد پروژه ردیابی تولد بچه آهوها از فضا توسط ناسا باید گفت که شبکه گسترده ماهواره‌های ناسا کاربردهای متنوعی…

قبل از توضیح در مورد پروژه ردیابی تولد بچه آهوها از فضا توسط ناسا باید گفت که شبکه گسترده ماهواره‌های ناسا کاربردهای متنوعی از پیدا کردن کشتی‌های شکسته تا کمک به مزرعه‌داران برای مقابله با آفات کشاورزی دارد اما پروژه جدیدی برای این شبکه تعریف شده است که کمی متفاوت‌تر از این موارد است و در آن از ماهواره‌های ناسا برای تحلیل جمعیت آهوها استفاده خواهد شد. با میهن پست همراه شوید.


ناسا با کمک کاوشگرهای «ترا» و «آکوا» می‌تواند در قالب پروژه جدید روی محیط‌زیست حیوانات مطالعه کند و با ردیابی تولد آهوها آمار دقیقی از میزان تولد بره‌های آهو در فصل زاد و ولد این حیوان به دست آورند.ردیابی تولد بچه آهوها

ناسا در این پروژه ردیابی تولد بچه آهوها به دنبال راحت‌ترین روش برای اطلاع از زایمان آهوها است و از این طریق می تواند به محیط اطراف آن‌ها نظارت دقیق تری داشته باشد چرا که آهوی ماده در مراحل آخر بارداری و زمانی که بره‌اش به دنیا می‌آید، نیاز شدیدی به زیست‌گاهی با پوشش گیاهی غنی دارد که در این خصوص ناسا به داشتن اطلاعات کافی در این خصوص می تواند در بقاء آن ها کمک کند.

این در حالی است که نرخ زاد و ولد در آهوها هر ساله کمی قبل از رشد کامل گیاهان به اوج خود می‌رسد و در نتیجه شناسایی زمانی که گیاهان شروع به رشد در منطقه‌ای می‌کنند، می‌تواند به پیش‌بینی زمان زایمان آهوها کمک کند.

ردیابی تولد آهوها از فضا توسط ناسا

اکنون زیست‌شناسان و محافظان محیط‌زیست در حال ردیابی جمعیت آهوها هستند و می‌توانند حتی تخمین بزنند که شکارچیان اجازه شکار چند آهو را می‌توانند داشته باشند اما پروژه ماهواره‌های ناسا چیزی فراتر از اینهاست و به محققان امکان می‌دهد تخمین دقیق‌تری از شروع فصل تولید مثل در این حیوان تا به اوج رسیدن آن به دست آورند.

جالب است بدانید که پروژه ردیابی تولد آهوها از فضا توسط ناسا برپایه سیستمی که برای ردیابی سلامت گیاهان طراحی شده است، پیاده‌سازی خواهد شد. این سیستم «شاخص نرمال‌شده تفاوت پوشش گیاهی» یا NDVI نامیده می‌شود. این شاخص روش پردازش تصویری است که در تعیین وجود یا نبود پوشش گیاهی کمک می‌کند. این شاخص از طریق تقسیم تفاوت مقادیر بین باندهای مادون قرمز نزدیک و مادون قرمز بر مجموع دو باند محاسبه می‌شود.

این پروژه روی مناطق وسیعی متمرکز است که جنوب آیداهو تا آریزونای مرکزی در ایالات متحده آمریکا را شامل می‌شود. در واقع این منطقه وسیع به سه منطقه مجزا تقسیم می‌شوند که با استفاده از ابزارهای «تابش‌سنج‌ طیفی تصویربرداری با وضوح متوسط» یا MODIS متصل شده در ماهواره‌های ترا و آکوای ناسا، می‌توان روزانه شاخص NDVI را برای تمام روزهای سال در این منطقه اندازه‌گیری کرد.

البته در پایان لازم است بدانید که پروژه ردیابی تولد آهوها از فضا توسط ناسا نمونه بارزی از کاربرد داده‌های ماهواره‌ها در انجام کارهایی است که تاثیر مستقیمی روی محیط‌زیست و زندگی انسان‌ها دارد.

منبع: gizmag

6 دیدگاه برای “نگاهی به پروژه ردیابی تولد بچه آهوها از فضا توسط ناسا ؟”

 1. هاشمی گفت:

  کار عجیبی نیست کافیه یه تراشه به هر موجودی وصل بشه با ماهواره قابل کنترله

 2. رحیمی گفت:

  کاش توی ایران هم این کار رو انجام بدن چون خیلی از گونه های حیات وحش دارن منقرض میشن

 3. رضا سعیدی گفت:

  اگه فقط جلوی شکار غیر قانونی رو بگیرن نیازی به این کارا نیس خودشون بلدن بچه شون رو بزرگ کنن مگه تا حالا کسی کمکشون کرده

 4. نگار گفت:

  توی این سده اخیر ادما کلا زدن اکوسیستم رو نابود کردن همین طور که گدشتگان این میراث رو واسه ما حفظ کردن ما هم باید حافظش باشین

 5. امیر گفت:

  کم کم اگه مورچه ها مجهز به GPSشدن نباید تعجب کنیم

 6. فضول باشی گفت:

  احتمالا دارن روی یک کار جاسوسی آزمایش میکنن بهانشو کردن حفاظت از محیط زیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *